Milli Kitabxanada “Xalq artisti, professor Siyavuş Kərimi” adlı ənənəvi kitab sərgisi istifadəçilərə təqdim olunub
10-11-2024
Görkəmli bəstəkar, Xalq artisti, professor Siyavuş Kərimi 1954-cü il noyabrın 9-da  Bakı şəhərində anadan olub. 1961-69-cu illərdə Bakıda 159 sayılı tam orta məktəbdə təhsil alıb. 1969-72-ci illərdə Bülbül adına Orta İxtisas Musiqi Məktəbinin tar sinfini bitirib. Ustad musiqiçi Əhsən Dadaşovun tələbəsi olub. 1972-77-ci illərdə Ü.Hacıbəyli adına Azərbaycan Dövlət Konservatoriyasında təhsilini davam etdirib. 1979-cu ildən başlayaraq Rəşid Behbudov adına Dövlət Mahnı Teatrının orkestrində solist musiqiçilərdən biri, “Azkonsert”, “Aşıqlar” qrupunun, “Cəngi” estrada-folklor ansamblının, Azərbaycan Televiziyası və Radiosunun estrada-simfonik orkestrinin musiqi rəhbəri, C.Cabbarlı adına “Azərbaycanfilm” kinostudiyasının Rafiq Babayev adına musiqi studiyasında bədii rəhbər vəzifələrində çalışıb. Bu illərdə birgə çalışdığı Xalq Artisti Rafiq Babayevlə yaxın dost olub və onun musiqisindən təsirlənib.
Uzun zaman Azərbaycanda milli musiqiçi kadrların hazırlanmasında xüsusi xidmətləri olan professor Siyavuş Kərimi Azərbaycan Milli Konservatoriyasının rektoru, “Populyar musiqi və caz ifaçılığı” kafedrasının professorudur.
Siyavuş Kərimi çox sayda musiqi əsərlərinin müəllifidir. Onu geniş xalq kütləsinə tanıdan lirik mahnılarıdır, bəstəkar və xalq mahnılarının gözəl və əsrarəngiz aranjimançısı kimi də məşhurdur.
Professor Siyavuş Kərimi çox sayda teatr tamaşalarına yazdığı musiqisi ilə müasir Azərbaycan teatr sənətinin inkişafına öz töhfəsini verib.  Bunlardan “Məlikməmməd”, “Kəpənəklər”, “Fərhad və Şirin”, “Afinalı Timon”, “Hekayəri Molla İbrahimxəlil Kimyagər”, “Sərgüzəşti-Mirzə Fətəli Axundzadə”, “Almaz”, “Yaşar”, “Cəzasız  günah”, “Dəli yığıncağı”,  “Afət”, “Şah Qacar”,  “Uçqun”, “Sinif uşaqları”, “Poçt şöbəsində xəyal”, “Mesenat” və s. qeyd etmək  olar. Onun bu sahədə fəaliyyəti 2000-ci illərin əvvəlindən başlayıb. 2003-cü ildə Akedemik Milli Dram Teatrının səhnəsində qoyulan dahi ingilis dramaturqu V.Şekspirin “Hamlet” tamaşasının yazdığı musiqiyə görə "Qızıl Dərviş" mükafatına “Kimyagər” tamaşasına görə isə 2013-cü ildə “Zirvə” mükafatına layiq görülüb.
Siyavuş Kəriminin bir bəstəkar kimi yaradıcılığında kino sənəti də mühüm yer tutur. Bəstəkarın yazdığı kino musiqisi müxtəlif janrlı və məzmunlu filmləri əhatə edib: sənədli filmlər, bədii filmlər, faciəvi, lirik, psixoloji filmlər, tarixi, vətənpərvərlik, məhəbbət, yumoristik mövzulu filmlər və s. Bunlardan “Qaravəlli” (1989), “Qaravəlli-2” (1992), “Çalışan adam” (1996), “Son döyüş” (1996), “Sarı gəlin” (1998), “Heydər Əliyev” (1999-2013, 9 seriyalı), “Girov” (2005), “Əlvida, cənub şəhəri” (2006), “Kabusun gözüylə” (2010), “İlahi məxluq” (2011), “Dərvişin qeydləri” (2013) və s. adını çəkmək olar.
Siyavuş Kərimi çağdaş musiqi tariximizin beynəlxalq miqyaslı bir çox layihələrinin müəllifi kimi tanınır. 1997-ci ildə Azərbaycan-Norveç, 2002-ci ildə Azərbaycan-Cənubi Amerika musiqi layihələri onun rəhbərliyi altında uğurla gerçəkləşib.
Siyavuş Kərimi 2014-cü ildə musiqi təhsili sahəsində səmərəli fəaliyyətinə görə "Şöhrət" ordeni ilə, 31 dekabr 2020-ci ildə isə Azərbaycanda milli musiqi təhsilinin inkişafındakı xidmətlərinə görə "Şərəf" ordeni ilə təltif edilib.
O, "Saz məktəbi" dərsliyinin həmmüəllifi, iki cilddən ibarət "Azərbaycan xalq mahnıları" toplusunun tərtibçisidir.
Görkəmli bəstəkar,  Xalq artisti, professor Siyavuş Kəriminin yubileyi ilə əlaqədar Milli Kitabxanada “Xalq artisti, professor Siyavuş Kərimi” adlı ənənəvi kitab sərgisi istifadəçilərə təqdim olunub.
Sərgidə Xalq artisti, professor Siyavuş Kəriminin həyatı, zəngin, dəyərli elmi və pedaqoji fəaliyyəti haqqında Azərbaycan və xarici dillərdə ədəbiyyatlar, tərtib və redaktə etdiyi, ön sözün müəllifi olduğu kitablar,  not məcmuələri nümayiş olunur.

В Национальной библиотеке пользователям представлена традиционная книжная выставка под названием «Народный артист, профессор Сиявуш Керими»
10-11-2024
Выдающийся композитор, народный артист, профессор Сиявуш Керими родился 9 ноября 1954 года в Баку. В 1961-1969 годы учился в средней школе № 159 города Баку. С 1969 по 1972 год обучался в Средней специальной музыкальной школы им. Бюльбюля и окончил ее по классу тара. Его учителем был выдающийся музыкант Ахсан Дадашов. В 1972-1977 годы продолжил свое музыкальное образование в Азербайджанской государственной консерватории имени Узеира Гаджибейли. Начиная с 1979 года, был одним из солистов-музыкантов в оркестре Азербайджанского государственного театра песни им. Рашида Бейбутова, являлся музыкальном руководителем «Азконцерта», группы «Ашуги», эстрадного фольклорного ансамбля «Джанги», эстрадного и симфонического оркестра Азербайджанского телевидения и радиовещания, работал на должности художественного руководителя в музыкальной студии имени Рафига Бабаева, киностудии «Азербайджанфильм» имени Джафара Джаббарлы. Будучи на протяжении многих лет близким другом народного артиста Рафига Бабаева, вдохновлялся его музыкой.
Профессор Сиявуш Керими, имеющий особые заслуги в подготовке национальных музыкальных кадров в Азербайджане, является ректором Азербайджанской национальной консерватории, профессором кафедры «История и теория национальной музыки».
Сиявуш Керими является автором множества музыкальных произведений. Его лирические песни принесли ему широкую известность. Он славится также как талантливый аранжировщик народных песен и произведений композиторов.
Профессор Сиявуш Керими внес свой вклад в развитие современного азербайджанского театрального искусства, написав музыку для многих театральных постановок. Среди них можно отметить такие произведения, как «Меликмамед», «Бабочки», «Фархад и Ширин», «Афинский Тимон», «Молла Ибрагимхалил - алхимик», «Алмаз», «Яшар», «Безнаказанный грех», «Сборище сумасшедших», «Афат», «Шах Каджар», «Меценат» и другие. Его деятельность в этой области началась в начале 2000-х годов. В 2003 году за музыку к постановке великого английского драматурга У. Шекспира «Гамлет», поставленной на сцене Академического национального драматического театра, Сиявуш Керими был удостоен премии «Золотой Дервиш». В 2013 году за музыку к постановке «Алхимик» он был награжден премией «Зирвя».
Киноискусство также занимает важное место в творчестве Сиявуша Керими как композитора. Музыка, написанная им для кино, охватывала фильмы различного жанра и содержания: документальные, художественные, трагические, лирические, психологические, исторические, патриотические, любовные, юмористические и др. Среди них можно отметить: Гаравалли» (1989), «Гаравалли-2» (1992), «Рабочий» (1996), «Последняя битва» (1996), «Сары гялин» (1998), «Гейдар Алиев» (1999-2013, 9 серийный), «Заложник» (2005), «Прощай, Южный город» (2006), «Глазами призрака» (2010), «Божественное существо» (2011), «Записки дервиша» (2013).
Сиявуш Керими также является автором многих проектов международного масштаба. Под его руководством были успешно реализованы музыкальные проекты Азербайджан-Норвегия в 1997 году и Азербайджан-Южная Америка в 2002 году.
В 2014 году за плодотворную деятельность в области музыкального образования Сиявуш Керими был награжден Орденом Славы, а 31 декабря 2020 года за заслуги в развитии национального музыкального образования в Азербайджане – Орденом Чести.
Он является соавтором учебника «Школа саза» и составителем двухтомного сборника «Азербайджанские народные песни».
В связи с юбилеем выдающегося композитора в Национальной библиотеке пользователям представлена ​​традиционная книжная выставка под названием «Народный артист, профессор Сиявуш Керими».
На выставке представлена литература на азербайджанском и других языках, посвященная жизни и богатой научно-педагогической деятельности народного артиста, профессора Сиявуша Керими. Также экспонируются сборники нот и книги, составителем, редактором и автором предисловия которых он является.