Milli Kitabxanada “Şuşa bizimdir! Qarabağ Azərbaycandır!” adlı virtual sərgi onlayn rejimdə istifadəçilərə təqdim edilib
08-11-2022
8 Noyabr – Şuşa şəhərinin işğaldan azad olunduğu gün kimi qeyd olunur.
2020-ci il sentyabrın 27-də Ermənistan silahlı qüvvələrinin cəbhəboyu genişmiqyaslı təxribat törətməsinə cavab olaraq Azərbaycan Ordusu sonradan “Dəmir yumruq” adlandırılan əks-hücum əməliyyatına başladı. 44 gün davam edən Vətən müharibəsində Azərbaycan adını Zəfər tariximizə qızıl hərflərlə yazdırdı.
1992-ci il 8 mayda itirdiyimiz Qarabağın incisi və tacı, Azərbaycan mədəniyyətinin beşiyi olan Şuşa 28 il sonra 2020-ci il 8 noyabrda Ali Baş Komandanımızın rəhbərliyi və müzəffər ordumuzun rəşadəti ilə geri qaytarıldı.
Şuşa Azərbaycan üçün milli qürurdur, milli mənlikdir, mədəniyyətdir, incəsənətdir, tarixdir. Rəşadətli Ordumuzun Şuşaya bayraq sancması və bu xəbərin müzəffər Ali Baş Komandan cənab İlham Əliyev tərəfindən xalqa çatdırılması 28 ildən sonra milli qürurumuzun, mənliyimizin, mədəniyyətimizin, incəsənətimizin, tariximizin də azad edilməsini, hətta yeni yüksəliş mərhələsinə daxil olmasını sübut etdi. Şuşanın işğaldan azad olunması Qarabağın döyünən ürəyinin xilas edilməsi demək oldu. Möhtərəm Prezident, Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyev xalqa müraciətində Azərbaycanın tarixi şəhəri, bütün Qafqazın mədəniyyət mərkəzi hesab edilən, öz hərbi-strateji önəmi ilə yanaşı, həm də mənəvi əhəmiyyəti olan Şuşanın şanlı ordumuz tərəfindən azad edildiyini bildirdi. Şuşanın azadlığı ordumuzun gücünün, xalqımızın birliyinin, Ali Baş Komandanımızın sərkərdəlik qabiliyyətinin təzahürüdür.
Şuşanın azad edilməsi son əsrdə Azərbaycan tarixinin ən şanlı qələbəsidir. Tarix göstərdi ki, bu müddət ərzində Azərbaycan Prezidentinin yeritdiyi müstəqil siyasət ölkəmizi həm regionda, həm də dünyada söz sahibinə çevirib. Hərbi imkanlarını genişləndirməklə yanaşı, Azərbaycan həm də diplomatik cəbhədə diktə edən tərəfə çevrildi.
Bu tarixi gün münasibətilə M.F.Axundzadə adına Azərbaycan Milli Kitabxanasının əməkdaşları tərəfindən “Şuşa bizimdir! Qarabağ Azərbaycandır!” adlı virtual sərgi hazırlanıb. Virtual sərgidə rəsmi sənəd, Şuşa haqqında Azərbaycanın görkəmli şəxsiyyətlərinin fikirləri, fotolar, 44 günlük Vətən müharibəsi, Şuşanın tarixi, mədəniyyəti və s. haqqında kitablar və dövri mətbuat səhifələrində dərc olunan məqalələr nümayiş olunur.
Virtual sərgi ilə tanış olmaq istəyənlər http://anl.az/el/vsb/Susa_bizimdir_Garabakh_Azerbaycandir/index.htm linkindən istifadə edə bilərlər.

В Национальной библиотеке пользователям была представлена виртуальная выставка под названием «Шуша наша! Карабах - это Азербайджан»
08-11-2022
8 ноября – день освобождения города Шуша от оккупации.
27 сентября 2020 года в ответ на широкомасштабную провокацию армянских вооруженных сил вдоль линии фронта азербайджанская армия начала контрнаступательную операцию, получившую впоследствии название "Железный кулак". 44-дневная Отечественная война золотыми буквами было вписана в историю Азербайджана.
Венец Карабаха – Шуша, которую мы потеряли 8 мая 1992 года, была возвращена спустя 28 лет.
Шуша - это символ национальной гордости, национального самосознания, культуры, искусства и истории Азербайджана. Водружение нашего доблестного флага в Шуше героической Азербайджанской армией и объявление радостной вести об освобождении Шуши народу победоносным Верховным Главнокомандующим господином Ильхамом Алиевым подарило нашему народу безграничную радость победы. 28 лет спустя мы вернули нашу национальную гордость, самосознание, культуру, искусство и историю. В своем обращении к народу Победоносный Верховный Главнокомандующий, Президент Ильхам Алиев с чувством безграничной гордости объявил о освобождении от оккупации города Шуша, считающегося культурной столицей Азербайджана и жемчужиной всего Кавказа. Шуша – это бьющееся сердце Карабаха. Шуша имеет не только культурное и историческое, но и большое военно-стратегическое значение. Освобождение Шуши от оккупации - это проявление железной воли и решительности Верховного Главнокомандующего, силы и героизма нашей армии, а также единства нашего народа.
По случаю этого исторического дня сотрудники Азербайджанской национальной библиотеки имени М.Ф.Ахундова подготовили виртуальную выставку под названием «Шуша - наша! Карабах - это Азербайджан». На виртуальной выставке представлены официальные документы, высказывания выдающихся деятелей Азербайджана о городе Шуша, фотографии, книги об истории, культуре, географии и архитектуре Шуши, а также статьи, опубликованные в периодических изданиях.