Milli Kitabxanada “Şuşa bizimdir! Qarabağ Azərbaycandır!” adlı virtual sərgi onlayn rejimdə istifadəçilərə təqdim edilib
08-11-2022
8 Noyabr – Şuşa şəhərinin işğaldan azad olunduğu gün kimi qeyd olunur.
2020-ci il sentyabrın 27-də Ermənistan silahlı qüvvələrinin cəbhəboyu genişmiqyaslı təxribat törətməsinə cavab olaraq Azərbaycan Ordusu sonradan “Dəmir yumruq” adlandırılan əks-hücum əməliyyatına başladı. 44 gün davam edən Vətən müharibəsində Azərbaycan adını Zəfər tariximizə qızıl hərflərlə yazdırdı.
1992-ci il 8 mayda itirdiyimiz Qarabağın incisi və tacı, Azərbaycan mədəniyyətinin beşiyi olan Şuşa 28 il sonra 2020-ci il 8 noyabrda Ali Baş Komandanımızın rəhbərliyi və müzəffər ordumuzun rəşadəti ilə geri qaytarıldı.
Şuşa Azərbaycan üçün milli qürurdur, milli mənlikdir, mədəniyyətdir, incəsənətdir, tarixdir. Rəşadətli Ordumuzun Şuşaya bayraq sancması və bu xəbərin müzəffər Ali Baş Komandan cənab İlham Əliyev tərəfindən xalqa çatdırılması 28 ildən sonra milli qürurumuzun, mənliyimizin, mədəniyyətimizin, incəsənətimizin, tariximizin də azad edilməsini, hətta yeni yüksəliş mərhələsinə daxil olmasını sübut etdi. Şuşanın işğaldan azad olunması Qarabağın döyünən ürəyinin xilas edilməsi demək oldu. Möhtərəm Prezident, Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyev xalqa müraciətində Azərbaycanın tarixi şəhəri, bütün Qafqazın mədəniyyət mərkəzi hesab edilən, öz hərbi-strateji önəmi ilə yanaşı, həm də mənəvi əhəmiyyəti olan Şuşanın şanlı ordumuz tərəfindən azad edildiyini bildirdi. Şuşanın azadlığı ordumuzun gücünün, xalqımızın birliyinin, Ali Baş Komandanımızın sərkərdəlik qabiliyyətinin təzahürüdür.
Şuşanın azad edilməsi son əsrdə Azərbaycan tarixinin ən şanlı qələbəsidir. Tarix göstərdi ki, bu müddət ərzində Azərbaycan Prezidentinin yeritdiyi müstəqil siyasət ölkəmizi həm regionda, həm də dünyada söz sahibinə çevirib. Hərbi imkanlarını genişləndirməklə yanaşı, Azərbaycan həm də diplomatik cəbhədə diktə edən tərəfə çevrildi.
Bu tarixi gün münasibətilə M.F.Axundzadə adına Azərbaycan Milli Kitabxanasının əməkdaşları tərəfindən “Şuşa bizimdir! Qarabağ Azərbaycandır!” adlı virtual sərgi hazırlanıb. Virtual sərgidə rəsmi sənəd, Şuşa haqqında Azərbaycanın görkəmli şəxsiyyətlərinin fikirləri, fotolar, 44 günlük Vətən müharibəsi, Şuşanın tarixi, mədəniyyəti və s. haqqında kitablar və dövri mətbuat səhifələrində dərc olunan məqalələr nümayiş olunur.
Virtual sərgi ilə tanış olmaq istəyənlər http://anl.az/el/vsb/Susa_bizimdir_Garabakh_Azerbaycandir/index.htm linkindən istifadə edə bilərlər.

In the National Library, "Shusha is ours! Karabakh is Azerbaijan!" virtual exhibition was presented to users online
08-11-2022
November 8 is celebrated as the day when the city of Shusha was liberated from occupation.
On September 27, 2020, in response to the large-scale front-line provocation by the Armenian armed forces, the Azerbaijani Army launched a counter-offensive operation, later called "Iron Fist". In the 44-day long Patriotic War, the name of Azerbaijan was written in golden letters in our history of Victory.
Shusha, the pearl and crown of Karabakh, the cradle of Azerbaijani culture which we lost on May 8, 1992, was returned by the leadership of our Commander-in-Chief and the bravery of our victorious army after 28 years, on November 8, 2020. Shusha is national pride, national identity, culture, art, and history for Azerbaijan.  The planting of the flag by our Brave Army in Shusha and bringing this news to the people by the victorious Commander-in-Chief Mr. Ilham Aliyev proved that after 28 years our national pride, identity, culture, art and history have been liberated and even entered a new stage of development. The liberation of Shusha from the occupation meant the salvation of the beating heart of Karabakh.
Honorable President, Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev announced to the people that Shusha which is considered the historical city of Azerbaijan, the cultural center of the whole Caucasus, that has a military-strategic importance as well as a spiritual significance was liberated by our glorious army. The liberation of Shusha is a manifestation of the strength of our army, the unity of our people, and the leadership ability of our Commander-in-Chief.
The liberation of Shusha is the most glorious victory in the history of Azerbaijan in the last century. History has shown that during this period, the independent policy pursued by the President of Azerbaijan made our country a voice both in the region and in the world. Apart from expanding its military potential, Azerbaijan has also become a dictating party on the diplomatic front.
On the occasion of this historic day, by the employees of the Azerbaijan National Library named after M.F. Akhundzade a virtual exhibition called "Shusha is ours! Karabakh is Azerbaijan!" has been prepared. The virtual exhibition displays official documents, opinions of prominent Azerbaijani personalities about Shusha, photos, books about the 44-day Patriotic War, Shusha's history, culture, etc., and articles published in periodicals.
Those who want to get acquainted with the virtual exhibition, can access the link http://anl.az/el/vsb/Susa_bizimdir_Garabakh_Azerbaycandir/index.htm