Milli Kitabxanada “Xalq yazıçısı Süleyman Rəhimov – 125” adlı virtual sərgi və ənənəvi kitab sərgisi istifadəçilərə təqdim olunub
15-03-2025
Mill Kitabxanada Azərbaycan ədəbiyyatında nəsrin inkişafı sahəsində misilsiz xidmətləri olan Xalq yazıçısı Süleyman Rəhimovun anadan olmasının 125 illik yubileyi ilə əlaqədar “Xalq yazıçısı Süleyman Rəhimov – 125” adlı virtual sərgi və ənənəvi kitab sərgisi istifadəçilərə təqdim olunub.
Virtual sərgidə fotolar, görkəmli şəxsiyyətlərin fikirləri, yazıçının mükafatları, əsərləri, həyat və yaradıcılığını əks etdirən ədəbiyyatlar Azərbaycan və xarici dillərdə nümayiş olunur.
Virtual sərgi ilə tanış omaq istəyənlər http://anl.az//el/vsb/Suleyman_Rehimov/index.htm    linkindən istifadə edə bilərlər.
Ənənəvi kitab sərgisində isə yazıçının əsərləri, redaktoru olduğu, ön söz yazdığı kitablar, həyatı və yaradıcılığı haqqında Azərbaycan və xarici dillərdə ədəbiyyatlar nümayiş olunur.
Qeyd edək ki, Azərbaycan ədəbiyyatının görkəmli nümayəndəsi, nasir və ictimai xadim, Xalq yazıçısı Süleyman Hüseyn oğlu Rəhimov 1900-cü il martın 22-də Qubadlı rayonunun Əyin kəndində anadan olub. İlk təhsilini kənddə alıb, Azərbaycan Dövlət Darülfünunun (indiki Pedaqoji Universitet) tarix-ictimaiyyət fakültəsinı bitirib.
Xalq yazıçısı Süleyman Rəhimov əsasən romançı kimi tanınıb. 30-cu illərdə Azərbaycan romanının təşəkkülü və inkişafı onun adı ilə bağlıdır. "Şamo" və "Saçlı" kimi çoxcildli romanların müəllifidir.  "Mehman", "Güzgügöl əfsanəsi", "Arpaçay əfsanəsi", "Gülən balıq", "Ovqan və ilan", "Kəsilməyən kişnərti" əsərləri yazıçının yaradıcılığında mühüm mövqeyə malikdirdir.

В Национальной библиотеке Азербайджана открыты виртуальная и традиционная книжные выставки под названием «Народный писатель Сулейман Рагимов – 125»
15-03-2025
В Национальной библиотеке Азербайджана открыты виртуальная и традиционная книжные выставки под названием «Народный писатель Сулейман Рагимов – 125», посвященные 125-летнему юбилею со дня рождения Народного писателя Сулеймана Рагимова, оказавшего неоценимый вклад в развитие прозы в азербайджанской литературе.
На виртуальной выставке представлены фотографии, мнения выдающихся личностей, награды писателя, его произведения, а также литература на азербайджанском и иностранных языках, отражающая его жизнь и творчество.
Ознакомиться с виртуальной выставкой можно по ссылке: http://anl.az//el/vsb/Suleyman_Rehimov/index.htm.
На традиционной книжной выставке демонстрируются произведения писателя, книги – редактором и автором предисловия которых он является, а также литература о его жизни и творчестве на азербайджанском и иностранных языках.
Отметим, что выдающийся представитель азербайджанской литературы, писатель и общественный деятель, Народный писатель Сулейман Гусейн оглы Рагимов родился 22 марта 1900 года в селе Айин района Губадлы. Он получил начальное образование в родном селе и окончил факультет истории и общественных наук Азербайджанского государственного Даруль-фунун (ныне Педагогический университет).
Народный писатель Сулейман Рагимов был главным образом известен как романист. Формирование и развитие азербайджанского романа в 30-х годах связано именно с его именем. Он является автором многотомных романов, таких как «Шамо» и «Сачлы». Произведения писателя, такие как «Мехман», «Легенда о Гюзьгюгёле», «Легенда об Арпачае», «Смеющаяся рыба», «Овган и змея», «Неутихающее ржание», занимают важное место в его творчестве.