Səudiyyə Ərəbistanı Krallığının Azərbaycandakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Azərbaycan Milli Kitabxanasında olub
28-02-2025
28 fevral tarixində Səudiyyə Ərəbistanı Krallığının Azərbaycandakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri İssam bin Saleh əl-Cuteyli (Essam Bin Saleh Algetale) Azərbaycan Milli Kitabxanasının qonağı olub. Qonaqları Azərbaycan Milli Kitabxanasının direktoru, professor Kərim Tahirov qəbul edib.
Direktor iki ölkə arasında mövcud olan dostluq və qardaşlıq münasibətlərindən danışıb.  Qeyd edib ki, Səudiyyə Ərəbistanı Krallığı ərəb dünyasının ən böyük ölkələrindən biridir və bu ölkə ilə yaxın dostluq əlaqələrinin qurulması, eyni zamanada bu əlaqələrin kitabxanalar arasında da davam etdirilməsi bizim üçün çox vacibdir. İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı (İƏT) ilə də əlaqələrimizdən bəhs edən direktor prof. Kərim Tahirov İslam Dünyası Mədəniyyət Nazirlərinin 12-ci Konfransında Azərbaycanın mədəniyyət paytaxtı Şuşa şəhəri 2024-cü il üçün “İslam dünyasının mədəniyyət paytaxtı” elan edildiyini vurğulayıb. 5 milyona yaxın  kitab fondu olan  Azərbaycan Milli Kitabxanasının ölkənin ən böyük və yeganə Milli Kitabxanası olaraq Azərbaycan Respublikasında kitabxana işi sahəsində dövlət siyasətini həyata keçirən və ölkənin bütün kitabxanaları üçün metodik mərkəz funksiyalarını yerinə yetirdiyini bildirib. Əlavə edib ki, 2023-cü ildə 100 illik yubileyinin qeyd edən Azərbaycan Milli Kitabxanası dünyanın 90-dan artıq Milli Kitabxanaları ilə kitab mübadiləsi edir. Hörmətli cənab Prezidentin göstərişi ilə Azərbaycanın geniş təbliğ olunması üçün ərəb dilində kifayət qədər  materialların çap olunduğunu eyni zamanda  Dahi Azərbaycan şairi Nizami Gəncəvi,  Şuşa şəhərinin bugünkü vəziyyəti haqqında, klassik Azərbaycan ədəbiyyatı yazıçısı Mir Cəlal Paşayevin “Ədəbiyyatda romantizm” kitabının 4 dildə həmçinin ərəb dilində çap olunaraq bütün ərəb dilli ölkələrə göndərilir. Ərəb dilli ölkələrin Milli Kitabxanaları ilə eləcə də Səudiyyə Ərəbistanı Krallığının Milli Kitabxanası ilə sıx əlaqələrin qurulması bizim üçün strateji bir məsələdir və cənab səfirin gəlişi bu əlaqələrin yaranmasında mühüm rol oynayacaqdır.
Səudiyyə Ərəbistanı Krallığının Azərbaycandakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri cənab İssam bin Saleh əl-Cuteyli Azərbaycan xalqını  Ramazan  ayının gəlişi münasibətilə təbrik edib. Azərbaycanla Səudiyyə Ərəbistan arasında dostluq və qardaşlıq münasibətlərinin yüksək səviyyədə olduğunu qeyd edib. Əlavə edib ki, Səudiyyə Ərəbistanı  Azərbaycanı ilk tanıyan və dəstəkləyən ölkələrdən biridir. Eyni zamanda Azərbaycan da bütün mövqeylərdə  Səudiyyə Ərəbistanı  dəstəkləyir. İki ölkə arasında olan bu əlaqələrin mədəniyyət sahəsində də yaradılması qarşıda duran vacib məsələlərdən biridir. Azərbaycan Milli Kitabxanasında olmaqdan məmnunluğunu qeyd edən cənab səfir burda olmağın əsas səbəbinin Səudiyyə Ərəbistanı Krallığının Kral Fəhd adına Milli Kitabxanası, həmçinin Kral Salman adına Beynəlxalq Ərəb dili Akademiyasının “Səudiyyə Ərəbistanı Mərkəzi” arasında körpü yaratmaqdan ibarət olduğunu vurğulayıb. Hal-hazırda Azərbaycanda ərəb dili tədris edən 6 universitetin olduğunu il ərzində 250-ə yaxın tələbə məzun olduğunu və həmin tələbələrin Azərbaycan Milli Kitabxanasından istifadə edə biləcəyini bildirib. Eləcə də Səudiyyə Ərəbistanı Krallığının Kral Fəhd adına Milli Kitabxanasında Azərbaycan ədəbiyyatı guşəsinin yaradıla biləcəyini qeyd edib.
Direktor prof. Kərim Tahirov Azərbaycan Milli Kitabxanasının dünyanın 54 ölkəsi ilə qarşılıqlı əməkdaşlıq haqqında Memorandum imzaladığını, bunların içərsində ərəb dilli ölkələrin də olduğunu bildirib. Azərbaycan Milli Kitabxanasının Səudiyyə Ərəbistanı Krallığının Kral Fəhd adına Milli Kitabxanası ilə də qarşılıqlı əməkdaşlıq haqqında Memorandum imzalamağa hazır olduğunu bildirib. Hər iki ölkənin Milli Kitabxanalarında  ədəbiyyat guşələrinin yaradılması ölkələr arasında əlaqələrin möhkəmlənməsinə və ədəbiyyatın, mədəniyyətin,  milli-mənəvi dəyərlərinin öyrənilməsinə böyük təkan olacağını vurğulayıb.
Sonda direktor prof Kərim Tahirov qonaqlara Milli Kitabxananın nəşrlərindən “Azərbaycan Milli Kitabxanası” fotoalbomu, ərəb dilində “Şuşa Zirvədən Uca”, “Dahi Azərbaycan şairi Nizami Gənvəvi”, Mir Cəlal Paşayevin “Ədəbiyyatda romantizm” kitabını  və Azərbaycan xəritəsini, Səudiyyə Ərəbistanı Krallığının Azərbaycandakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri İssam bin Saleh əl-Cuteyli isə Ərəbcə-azərbaycanca lüğət II cilddə, Qeyri-ərəb dillilər üçün ərəb dili mədəniyyəti bələdçisi və s. kitablarını Milli Kitabxananın fonduna hədiyyə edib.

28 февраля Чрезвычайный и Полномочный Посол Королевства Саудовская Аравия в Азербайджане Иссам бин Салех аль-Джутейли (Essam Bin Saleh Algetale) посетил Национальную библиотеку. Гостя принял директор Национальной библиотеки, профессор Керим Тахиров.
Директор библиотеки отметил существующие дружественные и братские отношения между двумя странами. Он подчеркнул, что Королевство Саудовская Аравия является одной из крупнейших стран арабского мира, и установление дружественных связей с этой страной, а также продолжение этих отношений на уровне библиотек, имеет для Азербайджана особую важность. Профессор Керим Тахиров также упомянул о сотрудничестве с Организацией исламского сотрудничества (ОИС) и напомнил, что на XII Конференции министров культуры исламского мира город Шуша был объявлен «Культурной столицей исламского мира» на 2024 год.
Он рассказал, что Национальная библиотека Азербайджана, обладая фондом в почти 5 миллионов книг, является крупнейшей и единственной Национальной библиотекой страны, осуществляющей государственную политику в области библиотечного дела и выполняющей функцию методического центра для всех библиотек Азербайджана. В 2023 году библиотека отметила свой 100-летний юбилей и в настоящее время осуществляет книжный обмен с более чем 90 национальными библиотеками мира. По поручению уважаемого Президента Азербайджана ведётся активное распространение информации о стране, в том числе путём публикации материалов на арабском языке. В частности, на арабском языке были изданы книги о великом азербайджанском поэте Низами Гянджеви, современном состоянии города Шуша, а также произведение классика азербайджанской литературы Мир Джалала Пашаева «Романтизм в литературе». Все эти издания направляются в арабоязычные страны. Директор подчеркнул, что установление тесных связей с национальными библиотеками арабоязычных стран, в частности с Национальной библиотекой Королевства Саудовская Аравия, является стратегическим вопросом, и визит посла играет важную роль в формировании этих отношений.
Посол Иссам бин Салех аль-Джутейли поздравил азербайджанский народ с наступлением месяца Рамазан и отметил высокий уровень дружественных и братских отношений между Азербайджаном и Саудовской Аравией. Он подчеркнул, что Саудовская Аравия была одной из первых стран, признавших независимость Азербайджана и оказывающих ему поддержку, а Азербайджан, в свою очередь, неизменно поддерживает Саудовскую Аравию на различных международных платформах. Развитие двустороннего сотрудничества в сфере культуры является одной из приоритетных задач.
Посол также отметил, что его визит в Национальную библиотеку Азербайджана направлен на создание культурного моста между Национальной библиотекой Короля Фахда, Международной академией арабского языка имени Короля Салмана и Азербайджаном. Он добавил, что в настоящее время в Азербайджане арабский язык преподаётся в шести университетах, а ежегодно около 250 студентов оканчивают обучение по данной специальности. Эти студенты могут воспользоваться фондами Национальной библиотеки Азербайджана. Он также заявил о возможности создания уголка азербайджанской литературы в Национальной библиотеке Короля Фахда.
Профессор Керим Тахиров сообщил, что Национальная библиотека Азербайджана подписала меморандумы о сотрудничестве с библиотеками 54 стран, в том числе с библиотеками арабоязычных государств. Он выразил готовность заключить аналогичный меморандум с Национальной библиотекой Короля Фахда. Он подчеркнул, что создание литературных уголков в национальных библиотеках обеих стран будет способствовать укреплению двусторонних связей, изучению литературы, культуры и национально-духовных ценностей.
Затем гости ознакомились с деятельностью Национальной библиотеки.
В завершение встречи профессор Керим Тахиров подарил гостям фотоальбом «Национальная библиотека Азербайджана», книги на арабском языке «Шуша – выше вершины», «Великий азербайджанский поэт Низами Гянджеви», а также книгу Мир Джалала Пашаева «Романтизм в литературе» и карту Азербайджана. В свою очередь, посол Иссам бин Салех аль-Джутейли передал в дар Национальной библиотеке Азербайджана арабско-азербайджанский словарь в II томах, справочник по арабскому языку для неарабоязычных и ряд других книг.