Şəmsəddin Əşrəf oğlu Axundov 1932-ci il dekabr ayının 3-də Bakı şəhərində anadan olmuşdur. Bakı şəhərinin 51 saylı orta məktəbini əla qiymətlərlə başa vurduqdan sonra Azərbaycan Dövlət Universitetinin (indiki BDU) jurnalistika şöbəsinə daxil olmuş, 1956-cı ildə universiteti bitirmişdir.
Şəmsəddin Axundov 1956-1965-ci illərdə Mədəniyyət Nazirliyində metodist-inspektor, baş metodist, şöbə müdiri vəzifələrində çalışmışdır. 1965-cı ildən Mədəniyyət İşçiləri Həmkarlar İttifaqı Respublika Komitəsində məsul katib, 1967-ci ildən sədr vəzifələrində çalışan Ş.Axundov 1969-1981-ci illərdə Azərbaycan Həmkarlar İttifaqları Şurasında şöbə müdiri işləmişdir.
Şəmsəddin Axundov 1981-1987-ci illərdə M.F.Axundzadə adına Azərbaycan Milli Kitabxanasının Elmi işlər üzrə direktor müavini vəzifəsində çalışmışdır. 1988-ci ildə o, Mədəniyyət Nazirliyinin Mədəni-maarif Müəssisələri İdarəsinə rəis təyin olunmuş, 1991-2001-ci illərdə nazir müavini vəzifəsində işləmiş, həmçinin Azərbaycan Respublikası Nazirlər Sovetinin qərarı ilə Mədəniyyət Nazirliyi Kollegiyasının üzvü təyin olunmuşdur.
Şəmsəddin Axundov 2005-ci ildən Milli Aviasiya Akademiyasında prorektor vəzifəsində çalışır. O, burada Aviasiya Tarixi Muzeyinin fəal qurucularından biri və ilk direktoru olmuşdur. Onun gərgin əməyi sayəsində Muzeydə Azərbaycanda aviasiya tarixinə dair, xalqımızın ilk qəhrəman aviator oğul və qızları haqqında zəngin material toplanmışdır.
Topladığı məhz bu dəyərli materiallar əsasında Azərbaycanda ilk dəfə olaraq Azərbaycan və rus dillərində aviasiya tarixinə dair “Azərbaycanda aviasiyanın tarixi: Biblioqrafiya” adlı fundamental kitab tərtib etmişdir.
Şəmsəddin Axundov “Şərəf nişanı”, “Qırmızı əmək bayrağı” ordenləri, “Əla mədəniyyət işçisi” medalı, Azərbaycan SSR Ali Sovetinin Fəxri Fərmanı ilə təltif edilmiş, “Əməkdar mədəniyyət işçisi” fəxri adına layiq görülmüşdür.
Şəmsəddin Axundovun 90 illik yubileyi münasibətilə Azərbaycan Milli Kitabxanasının əməkdaşları tərəfindən “Əməkdar mədəniyyət işçisi Şəmsəddin Axundov” adlı virtual sərgi hazırlanıb. Virtual sərgidə fotolar, Şəmsəddin Axundovun müəllifi olduğu kitablar, tərtibçisi və redaktoru olduğu əsərlər, dövri mətbuat səhifələrində dərc olunan məqalələr nümayiş olunur.
Virtual sərgi ilə tanış olmaq istəyənlər http://anl.az/el/vsb/Emekdar_medeniyyet_iscisi_Semseddin_Axundov/index.htm linkindən istifadə edə bilərlər.

По случаю 90-летия со дня рождения проректора Национальной авиационной академии Шамседдина Ахундова в Национальной библиотеке пользователям была представлена виртуальная выставка под названием «Заслуженный работник культуры Шамседдин Ахундов»
28-12-2022
Шамседдин Ашраф оглу Ахундов родился 3 декабря 1932 года в Баку. Окончив с отличием среднюю школу № 51 города Баку, он поступил на факультет журналистики Азербайджанского государственного университета (ныне БГУ) и в 1956 году окончил его.
В 1956-1965 годах Шамседдин Ахундов работал в должности методиста-инспектора, главного методиста и заведующего отделом в Министерстве культуры. С 1965 года Ш.Ахундов работал ответственным секретарем Республиканского комитета профсоюза работников культуры, с 1967 года - председателем, а в 1969-1981 годах был заведующим отделом в Совете профсоюзов Азербайджана.
В 1981-1987 годах Шамседдин Ахундов работал на должности заместителя директора по научной работе Национальной библиотеки Азербайджана имени М.Ф.Ахундзаде. В 1988 году был назначен начальником Департамента культурно-просветительских учреждений Министерства культуры. В 1988 году был назначен начальником Департамента культурно-просветительских учреждений Министерства культуры, а в 1991-2001 годах работал на должности заместителя министра. Решением Совета министров Азербайджанской Республики Ш.Ахундов был назначен членом Коллегии Министерства культуры.
С 2005 года Шамседдин Ахундов является проректором Национальной авиационной академии. Он был одним из активных основателей и первым директором здешнего Музея истории авиации. Благодаря его упорному труду в музее собран обширный материал об истории авиации Азербайджана, о первых героических сыновьях и дочерях авиаторов нашего народа.
На основе собранных им ценных материалов, Ш.Ахундов впервые в Азербайджане составил фундаментальную книгу по истории авиации на азербайджанском и русском языках под названием «История авиации в Азербайджане: Библиография».
Шамседдин Ахундов был награжден орденами «Знак Почета» и «Трудового Красного Знамени», медалью «Отличный работник культуры», Почетным Указом Президиума Верховного Совета Азербайджанской ССР, а также удостоен почетного звания «Заслуженный работник культуры».
По случаю 90-летия Шамседдина Ахундова сотрудники Национальной библиотеки Азербайджана подготовили виртуальную выставку под названием «Заслуженный деятель культуры Шамседдин Ахундов». На виртуальной выставке представлены фотографии и книги Шамседдина Ахундова, произведения, составителем и редактором которых он является, а также статьи, опубликованные в периодической печати.