Şəmsəddin Əşrəf oğlu Axundov 1932-ci il dekabr ayının 3-də Bakı şəhərində anadan olmuşdur. Bakı şəhərinin 51 saylı orta məktəbini əla qiymətlərlə başa vurduqdan sonra Azərbaycan Dövlət Universitetinin (indiki BDU) jurnalistika şöbəsinə daxil olmuş, 1956-cı ildə universiteti bitirmişdir.
Şəmsəddin Axundov 1956-1965-ci illərdə Mədəniyyət Nazirliyində metodist-inspektor, baş metodist, şöbə müdiri vəzifələrində çalışmışdır. 1965-cı ildən Mədəniyyət İşçiləri Həmkarlar İttifaqı Respublika Komitəsində məsul katib, 1967-ci ildən sədr vəzifələrində çalışan Ş.Axundov 1969-1981-ci illərdə Azərbaycan Həmkarlar İttifaqları Şurasında şöbə müdiri işləmişdir.
Şəmsəddin Axundov 1981-1987-ci illərdə M.F.Axundzadə adına Azərbaycan Milli Kitabxanasının Elmi işlər üzrə direktor müavini vəzifəsində çalışmışdır. 1988-ci ildə o, Mədəniyyət Nazirliyinin Mədəni-maarif Müəssisələri İdarəsinə rəis təyin olunmuş, 1991-2001-ci illərdə nazir müavini vəzifəsində işləmiş, həmçinin Azərbaycan Respublikası Nazirlər Sovetinin qərarı ilə Mədəniyyət Nazirliyi Kollegiyasının üzvü təyin olunmuşdur.
Şəmsəddin Axundov 2005-ci ildən Milli Aviasiya Akademiyasında prorektor vəzifəsində çalışır. O, burada Aviasiya Tarixi Muzeyinin fəal qurucularından biri və ilk direktoru olmuşdur. Onun gərgin əməyi sayəsində Muzeydə Azərbaycanda aviasiya tarixinə dair, xalqımızın ilk qəhrəman aviator oğul və qızları haqqında zəngin material toplanmışdır.
Topladığı məhz bu dəyərli materiallar əsasında Azərbaycanda ilk dəfə olaraq Azərbaycan və rus dillərində aviasiya tarixinə dair “Azərbaycanda aviasiyanın tarixi: Biblioqrafiya” adlı fundamental kitab tərtib etmişdir.
Şəmsəddin Axundov “Şərəf nişanı”, “Qırmızı əmək bayrağı” ordenləri, “Əla mədəniyyət işçisi” medalı, Azərbaycan SSR Ali Sovetinin Fəxri Fərmanı ilə təltif edilmiş, “Əməkdar mədəniyyət işçisi” fəxri adına layiq görülmüşdür.
Şəmsəddin Axundovun 90 illik yubileyi münasibətilə Azərbaycan Milli Kitabxanasının əməkdaşları tərəfindən “Əməkdar mədəniyyət işçisi Şəmsəddin Axundov” adlı virtual sərgi hazırlanıb. Virtual sərgidə fotolar, Şəmsəddin Axundovun müəllifi olduğu kitablar, tərtibçisi və redaktoru olduğu əsərlər, dövri mətbuat səhifələrində dərc olunan məqalələr nümayiş olunur.
Virtual sərgi ilə tanış olmaq istəyənlər http://anl.az/el/vsb/Emekdar_medeniyyet_iscisi_Semseddin_Axundov/index.htm linkindən istifadə edə bilərlər.

On the occasion of the 90th anniversary of the vice-rector of the National Aviation Academy, Shamseddin Akhundov, a virtual exhibition called "Veteran cultural worker Shamseddin Akhundov" was presented to users online in the National Library.
28-12-2022
Shamseddin Ashraf oghlu Akhundov was born on December 3, 1932 in Baku. After graduating from secondary school No. 51 of Baku with excellent grades, he entered the journalism department of Azerbaijan State University (now BSU) and graduated from the university in 1956.
In 1956-1965, Shamseddin Akhundov worked as a methodist-inspector, chief methodist, and department head in the Ministry of Culture. Since 1965, Sh. Akhundov has been the responsible secretary of the Republican Committee of the Trade Union of Culture Workers, and since 1967 he has been working as the chairman, and in 1969-1981 he worked as a department head in the Council of Trade Unions of Azerbaijan.
In 1981-1987, Shamseddin Akhundov worked as the deputy director for scientific affairs of the National Library of Azerbaijan named after M.F. Akhundzade. In 1988, he was appointed head of the Department of Cultural and Educational Institutions of the Ministry of Culture, worked as a deputy minister in 1991-2001, and was also appointed a member of the Collegium of the Ministry of Culture by the decision of the Council of Ministers of the Republic of Azerbaijan.
Since 2005, Shamseddin Akhundov has been working as vice-rector at the National Aviation Academy. He was one of the active founders and the first director of the Aviation History Museum here. Thanks to his hard work, the Museum has collected rich material about the history of aviation in Azerbaijan, about the first heroic aviator sons and daughters of our nation.
On the basis of these valuable materials he collected, for the first time in Azerbaijan, he compiled a fundamental book on the history of aviation in the Azerbaijani and Russian languages called "The history of aviation in Azerbaijan: Bibliography".
Shamseddin Akhundov was awarded the "Badge of Honor", "Red Labor Flag" orders, "Excellent Culture Worker" medal, the Honorary Decree of the Supreme Soviet of the Azerbaijan SSR, and the honorary title of "Memorial Worker of Culture".
On the occasion of Shamseddin Akhundov's 90th anniversary, the employees of the National Library of Azerbaijan have prepared a virtual exhibition called "Honored Cultural Worker Shamseddin Akhundov". The virtual exhibition displays photos, books authored by Shamseddin Akhundov, works compiled and edited by him, articles published in periodical press pages.
Those who want to get acquainted with the virtual exhibition can use the link http://anl.az/el/vsb/Emekdar_medeniyyet_iscisi_Semseddin_Axundov/index.htm.