Yeni avtomatlaşdırılmış kitabxana sistemi olan ALİSA proqramının tətbiqi ilə bağlı Mədəniyyət və Turizm Nazirliyinin tapşırığına əsasən Milli Kitabxanada mütəmadi olaraq 10 günlük treninqlər təşkil edilir.
28 sentyabr - 07 oktyabr tarixlərində Milli Kitabxananın Treninq mərkəzində keçirilən “Kitabxanalarda informasiya texnologiyaları infrastrukturunun təkmilləşdirilməsi” proqramı çərçivəsində “ALİSA-Vahid Kitabxana İdarəetmə Sistemi və MARC-21” treninqinin növbəti müdavimlərinə sertifikatlar təqdim olunmuşdur.
Tədbirdə Milli Kitabxananın direktor müavini Gülbəniz Səfərəliyeva, Milli Kitabxananın digər əməkdaşları, trenerləri, Ultra şirkətinin mütəxəssisi, Qobustan, Beyləqan, Xocalı, Mingəçevir, Göygöl, Şəmkir, Gədəbəy rayon Mərkəzləşdirilmiş Kitabxana Sistemlərinin və  F.Köçərli adına Respublika Uşaq kitabxanasının mütəxəssislər iştirak edirdilər.

В целях внедрения в библиотеки новой автоматизированной библиотечной программы ALİSA и по поручению Министерства Культуры и Туризма в Национальной Библиотеке были организованы 10-дневные регулярные тренинги.
28 сентября - 07 октября в Тренинг-центре Азербайджанской Национальной Библиотеки состоялась церемония вручения сертификатов очередным слушателям тренинга «Единая Управляющая Библиотечная система ALİSA и MARC-21», проводимого в рамках программы «Усовершенствование инфраструктуры информационных технологий в библиотеках.»
На церемонии присутствовали заместитель директора Национальной Библиотеки Гюльбениз Сафаралиева, другие сотрудники библиотеки, тренеры, специалисты организации Ультра, сотрудники ЦБС Гобустана, Бейлагана, Ходжалы, Мингечевира, Гейгеля, Шамкира, Кедабека, а также специалисты республиканского детской библиотеки им. Ф.Кочарли.
Во время обучения, слушатели тренинга подробно ознакомились с работой Национальной Библиотеки. Затем слушателям были вручены сертификаты.