Milli Kitabxanada Ulu Öndər Heydər Əliyevin anadan olmasının 99-cu ildönümünə həsr edilmiş tədbir keçirilib
06-05-2022
Mayın 6-da Milli Kitabxanada Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyi və Milli Kitabxananın birgə təşkilatçılığı ilə Ulu Öndər Heydər Əliyevin anadan olmasının 99-cu ildönümünə həsr edilmiş tədbir, “Azərbaycanın özü qədər əbədi olan şəxsiyyəti – Heydər Əliyev” adlı ənənəvi sərginin“Azərbaycan xalqının Ümummilli lideri – Heydər Əliyev” adlı Elektron məlumat bazasının təqdimat mərasimi keçirilib.
Tədbiri Milli Kitabxananın direktoru professor Kərim Tahirov açaraq bildirib ki, bu günlərdə Azərbaycan xalqı tarixi bir günü qeyd edir. May ayının 10-da Azərbaycan xalqının Ümummilli Lider Heydər Əliyevin doğum günüdür. Bu gün Milli Kitabxanada Azərbaycanın özü qədər əbədi olan şəxsiyyəti, Müstəqil Azərbaycanımızın memarı, xalqımızın böyük oğlu Ulu Öndər Heydər Əliyevin doğum gününə həsr olunan bir tədbirə yığışmışıq. Azərbaycan xalqı, Dünya Azərbaycanlıları, bütünlükdə Azərbaycansevərlər bu günlərdə Ümummilli lider Heydər Əliyevin xatirəsinə həsr olunan müxtəlif formatlı tədbirlər keçirir. Direktor vurğulayıb ki, Ümummilli lider, dünya səviyyəli siyasi xadim Heydər Əliyev çoxəsrlik dövlətçilik tariximizdə yeni parlaq səhifə açan nadir, bənzərsiz şəxsiyyətdir. Ümummilli lider Heydər Əliyevin ötən əsrin 70-ci illərində başladığı quruculuq işlərindən bəhs edən direktor qeyd edib ki, məhz bu günki firavan həyatımız onun gərgin əməyinin nəticəsidir. Həmçinin, o çıxışı zamanı Ulu Öndər Heydər Əliyevin mədəniyyətə, kitab və kitabxanaya qayğısından bəhs edərək bildirib ki, 1995-1997-ci illərdə Ulu Öndər Milli Kitabxananı 4 dəfə ziyarət etmiş və ilk gəlişində bu kitabxanaya öz şəxsi kitabxanasından 300 nüsxəyə yaxın kitab hədiyyə etmişdir.
O, bildirib ki, Ulu Öndərin Azərbaycan qarşısındakı ən əhəmiyyətli xidmətlərindən biri də özü qədər inandığı bir yetirməsini xalqına rəhbərlik etmək üçün tövsiyə etməsi olmuşdur. Məhz Cənab Prezident İlham Əliyevin möhkəm iradəsi və Müzəffər Azərbaycan Ordusunun iştirakı ilə 30 ilə yaxın sağalmaz yaramız olan – Qarabağımızın düşmən tapdağından azad olunması bir daha sübut etdi ki, Ulu Öndər öz seçimində yanılmamışdır. Cənab Prezidentimiz İlham Əliyev Ümummilli Liderimizin başladığı işləri çox böyük uğurla davam etdirərək ona da baş ucalığı gətirmişdir. Çıxışının sonunda direktor qeyd edib ki, bütün türk dünyasının böyük oğlu Heydər Əliyevin əziz xatirəsi qədirbilən Azərbaycan xalqının xatirəsində əbədi yaşayacaqdır.
AMEA-nın A.A.Bakıxanov adına Tarix İnstitutunun “Azərbaycan Respublikası tarixi” şöbəsinin müdiri, tarix üzrə elmlər doktoru, professor Mais Əmrahov çıxış edərək bildirib ki, bu gün nəinki Azərbaycan xalqının, eləcə də dünyanın ən görkəmli siyasətçisi, dövlət xadimi Heydər Əliyevin doğum gününə həsr edilən bir tədbirə toplaşmışıq. Vurğulayıb ki, Ulu Öndər haqqında neçə illər, əsrlər keçsə də, bu böyük şəxsiyyət haqqında çoxsaylı kitablar yazılacaq. Lakin onun haqqında ən böyük əsər məhz Müstəqil Azərbaycan Respublikasıdır. M.Əmrahov qeyd edib ki, Ulu Öndər Heydər Əliyev öz biliyi, düşüncə qabiliyyəti, qətiyyəti, güclü iradəsi, təmkini ilə dünya liderləri arasında fərqələnən bir liderdir. O, Ulu Öndərin Azərbaycan dövləti qarşısında olan siyasi fəaliyyətindən danışaraq bildirib ki, ölkəmizin ağrılı-acılı yarası olan Qarabağımız haqqında çoxsaylı qərarların, prinsiplərin qəbul olunması, Azərbaycanın Milli Strategiyasının formalaşması məhz onun adı ilə bağlıdır. Daha sonra M.Əmrahov Ümummilli Liderin Azərbaycan mədəniyyəti, tarixi qarşısında olan xidmətlərindən bəhs edərək vurğulayıb ki, Azərbaycan dilinin dövlət dili təyin edilməsi, Nəriman Nərimanovun heykəlinin Bakıda ucaldılması, Hüseyn Cavidin nəşinin Azərbaycana gətirilməsi, eləcə də Yusif Məmmədəliyevin heykəlinin ucaldılması, adının əbədiləşdirilməsi və s. bilavasitə onun mütərəqqi xidmətlərinin nəticəsidir. Çıxışının sonunda o, bildirib ki, bu gün Ulu Öndərin siyasətini cənab Prezident İlham Əliyev uğurla davam etdirir. Ulu Öndərin ən böyük arzusu olan işğal altında olan torpaqlarımız Cənab Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi altında artıq azaddır. Bu gün Müstəqil Azərbaycanımız dünya dövlətləri arasında başıuca, azad ölkə kimi tanınır.
Azərbaycan Milli Kitabxanasının Elmi işlər və kitabxana-informasiya xidməti üzrə direktor müavini, YAP Səbail rayonu “Xəqani 57” ərazi partiya təşkilatının sədri Ədibə İsmayılova çıxış edərək Azərbaycan dövlətçiliyinin, müstəqil Azərbaycanın formalaşmasında Ümummilli lider Heydər Əliyevin əvəzsiz xidmətlərindən, onun kitaba və kitabxanaya verdiyi yüksək dəyərdən, xalqımızın firavanlığı naminə həyata keçirdiyi mühüm tədbirlərdən bəhs edib.
Tədbir zamanı “Azərbaycan xalqının Ümummilli lideri – Heydər Əliyev” (http://anl.az/el/emb/H.Aliyev/index.html) adlı Elektron məlumat bazası və Ümummilli Lider Heydər Əliyev haqqında qısa film iştirakıçılara təqdim olunub.
Sonda iştirakçılar “Azərbaycanın özü qədər əbədi olan şəxsiyyəti – Heydər Əliyev” adlı ənənəvi sərgi ilə tanış olublar. Sərgidə Ümummilli Liderin həyat və fəaliyyətini əks etdirən Milli Kitabxananın fondunda mühafizə olunan kitablar, məqalələr və s. materiallar nümayiş olunub.

On May 6, an event dedicated to the 99th anniversary of the birth of the Great Leader Heydar Aliyev,the traditional exhibition called "The personality of Azerbaijan, who is as eternal as itself - Heydar Aliyev" and the presentation ceremony of the Electronic database called "National leader of the Azerbaijani people - Heydar Aliyev" was held at the National Library jointly organized by the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan and the National Library.
Director of the National Library Professor Karim Tahirov opened the event and said that the people of Azerbaijan are celebrating a historical day in these days. 10th of May is the birthday of Heydar Aliyev, the National Leader of the Azerbaijani people. Today, we gathered at the National Library for an event dedicated to the birthday of Heydar Aliyev, the personality as eternal as Azerbaijan itself, the architect of our independent Azerbaijan, the eldest son of our nation, Great Leader Heydar Aliyev. In these days the people of Azerbaijan, Azerbaijanis all over the world, lovers of Azerbaijan as a whole are holding events of various formats dedicated to the memory of National Leader Heydar Aliyev. The director emphasized that national leader, world-class political figure Heydar Aliyev is a rare, unique personality who opened a new bright page in the history of our centuries-old statehood. Talking about the creation works started by the national leader Heydar Aliyev in the 70s of the last century, the director noted that our prosperous life today is the result of his hard work. Also, during his speech, he talked about Great Leader Heydar Aliyev's concern for culture, books and libraries, and said that in 1995-1997, the Great Leader visited the National Library 4 times and on his first visit, he donated about 300 books from his personal library to this library.
He said that one of the most important services of the Great Leader to Azerbaijan was recommending a student whom he believed as much as himself to lead his people. The liberation of our Karabakh from the enemy's foothold which has been an incurable wound for nearly 30 years, with the strong will of Mr. President Ilham Aliyev and the participation of the Victorious Azerbaijan Army, proved once again that the Great Leader was not wrong in his choice. Mr. President Ilham Aliyev continued the work started by our National Leader with great success and brought him greatness. At the end of his speech, the director noted that the dear memory of Heydar Aliyev, the eldest son of the Turkic world, will live forever in the memory of the appreciative people of Azerbaijan.
The head of the "History of the Republic of Azerbaijan" department of the Institute of History named after A.A.Bakikhanov of ANAS, PhD in history, professor Mais Amrahov made a speech and said that today we have gathered for an event which is dedicated to the birthday of Heydar Aliyev, the most prominent politician and statesman not only of the people of Azerbaijan, but also of the world. He emphasized that no matter how many years or centuries pass, many books will be written about this great personality. However, the greatest work about him is the Independent Republic of Azerbaijan. M. Amrahov noted that Great Leader Heydar Aliyev is a leader who stands out among world leaders with his knowledge, thinking ability, determination, strong will, and restraint. Speaking about the political activity of the Great Leader in front of the Azerbaijan state, he said that his name is associated with the adoption of numerous decisions and principles on the painful wound of our country, Karabakh, and the formation of the National Strategy of Azerbaijan.
Later, M. Amrahov talked about the services of the National Leader to the culture and history of Azerbaijan and emphasized that the Azerbaijani language was designated as the state language, the statue of Nariman Narimanov was erected in Baku, the statue of Huseyn Javid was brought to Azerbaijan, as well as the statue of Yusif Mammadaliyev was erected, his name was immortalized, etc. which is a direct result of his progressive services.
At the end of his speech, he said that Mr. President Ilham Aliyev is successfully continuing the Great Leader's policy today. Our lands under occupation were now liberated under the leadership of Mr. President Ilham Aliyev which was the greatest wish of the Great Leader. Today, our independent Azerbaijan is known as a free country among the countries of the world.
Adiba Ismayilova, Deputy Director for Scientific Affairs and Library-Information Service of the National Library of Azerbaijan, Head of the NAP Sabail district "Khagani 57" regional party organization, spoke about the invaluable services of National leader Heydar Aliyev in the formation of Azerbaijan statehood, independent Azerbaijan, and the high value he gave to books and libraries. She talked about the important measures implemented for the prosperity of our people.
During the event, the electronic database called "National leader of the Azerbaijani people - Heydar Aliyev" (http://anl.az/el/emb/H.Aliyev/index.html) and a short film about the National Leader Heydar Aliyev were presented to the participants.
At the end, the participants got acquainted with the traditional exhibition called "The personality of Azerbaijan as eternal as itself - Heydar Aliyev". In the exhibition, books, articles, etc., preserved in the National Library's fund, reflecting the life and activities of the National Leader were displayed.