Milli Kitabxanada “TÜRKSOY – 30” adlı virtual sərgi onlayn rejimdə istifadəçilərə təqdim olunub
Bu gün Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti Təşkilatı – TÜRKSOY-un yaradılmasının 30 ili tamam olur. 1993-cü il iyulun 12-də Azərbaycan, Qazaxıstan, Qırğızıstan, Özbəkistan, Türkiyə və Türkmənistanın mədəniyyət nazirlərinin iştirakı ilə Almatı şəhərində keçirilən toplantıda “Türk Kültür və Sənətləri Ortaq Yönətimi”nin (TÜRKSOY) yaradılması haqqında saziş imzalanıb. Qurum 2009-cu ildən Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti Təşkilatı adlanır. Təşkilatın katibliyi Ankara (Türkiyə) şəhərində yerləşir.
Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti Təşkilatı – Türkdilli ölkələrin mədəniyyət səylərini birləşdirən beynəlxalq təşkilatdır. Tarixin müxtəlif mərhələlərində türk xalqlarının həyatı cürbəcür, bəzən isə hətta onların varlığını təhlükə altına alan müharibələrlə, döyüşlərlə, təcavüzlərlə qarşılaşmışdır. Ancaq türk xalqlarının ulu tarixin dərinliklərindən keçib gələn zəngin kökləri, bir- birinə mənəvi bağlılığı onları bütün bu mərhələlərdə imtahanlardan, sınaqlardan mətanətlə çıxarmış və bugünki günlərə gətirib çıxarmışdır. Bu xalqlar tarix boyu insan həyatının bütün sahələrində öz istedadını, biliyini, bacarığını göstərmiş, elmi ixtiraları, qəhrəmanlıq nümunələri, böyük tarixi-memarlıq abidələri və qiymətli bədii əsərləri, müsiqisi ilə onun parlaq səhifələrini yaratmışlar.
Bu münasibətlə Azərbaycan Milli Kitabxanasının əməkdaşları tərəfindən “TÜRKSOY – 30” adlı virtual sərgi hazırlanıb. Virtual sərgidə mövzu ilə əlaqədar fotolar, kitab və məqalələr nümayiş olunur.
Virtual sərgi ilə tanış olmaq istəyənlər http://anl.az/el/vsb/Turksoy/index.htm linkindən istifadə edə bilərlər.

В Национальной библиотеке пользователям была представлена виртуальная выставка в онлайн режиме под названием «ТЮРКСОЙ-30»
12-07-2023
Сегодня исполняется 30 лет со дня создания международной организации тюркской культуры-ТЮРКСОЙ. 12 июля 1993 года на совещании в Алматы с участием министров культуры Азербайджана, Казахстана, Кыргызстана, Узбекистана, Турции и Туркменистана было подписано соглашение о создании «Совместного направления тюркской культуры и искусства» (ТЮРКСОЙ). С 2009 года учреждение называется международной организацией турецкой культуры. Секретариат организации находится в Анкаре (Турция).
Международная организация тюркской культуры является международной организацией, объединяющей культурные усилия тюркоязычных стран. На разных этапах истории жизнь тюркских народов сталкивалась с войнами, сражениями, агрессиями, которые порой даже ставили под угрозу их существование. Но богатые корни тюркских народов, духовная привязанность друг к другу, уходящая корнями в глубины великой истории, упорно выводили их из экзаменов, испытаний на всех этих этапах и привели к сегодняшним дням. Эти народы на протяжении всей истории проявляли свой талант, знания, умение во всех сферах жизни человека, создавали его яркие страницы научными изобретениями, героическими образцами, великими историко-архитектурными памятниками и ценными художественными произведениями, музыкой.
По этому случаю сотрудниками Национальной библиотеки Азербайджана была подготовлена виртуальная выставка под названием «ТЮРКСОЙ-30». На виртуальной выставке представлены фотографии, книги и статьи, связанные с данной тематикой.
Желающие ознакомиться с виртуальной выставкой могут воспользоваться ссылкой http://anl.az/el/vsb/Turksoy/index.htm.