Milli Kitabxanada “TÜRKSOY – 30” adlı virtual sərgi onlayn rejimdə istifadəçilərə təqdim olunub
Bu gün Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti Təşkilatı – TÜRKSOY-un yaradılmasının 30 ili tamam olur. 1993-cü il iyulun 12-də Azərbaycan, Qazaxıstan, Qırğızıstan, Özbəkistan, Türkiyə və Türkmənistanın mədəniyyət nazirlərinin iştirakı ilə Almatı şəhərində keçirilən toplantıda “Türk Kültür və Sənətləri Ortaq Yönətimi”nin (TÜRKSOY) yaradılması haqqında saziş imzalanıb. Qurum 2009-cu ildən Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti Təşkilatı adlanır. Təşkilatın katibliyi Ankara (Türkiyə) şəhərində yerləşir.
Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti Təşkilatı – Türkdilli ölkələrin mədəniyyət səylərini birləşdirən beynəlxalq təşkilatdır. Tarixin müxtəlif mərhələlərində türk xalqlarının həyatı cürbəcür, bəzən isə hətta onların varlığını təhlükə altına alan müharibələrlə, döyüşlərlə, təcavüzlərlə qarşılaşmışdır. Ancaq türk xalqlarının ulu tarixin dərinliklərindən keçib gələn zəngin kökləri, bir- birinə mənəvi bağlılığı onları bütün bu mərhələlərdə imtahanlardan, sınaqlardan mətanətlə çıxarmış və bugünki günlərə gətirib çıxarmışdır. Bu xalqlar tarix boyu insan həyatının bütün sahələrində öz istedadını, biliyini, bacarığını göstərmiş, elmi ixtiraları, qəhrəmanlıq nümunələri, böyük tarixi-memarlıq abidələri və qiymətli bədii əsərləri, müsiqisi ilə onun parlaq səhifələrini yaratmışlar.
Bu münasibətlə Azərbaycan Milli Kitabxanasının əməkdaşları tərəfindən “TÜRKSOY – 30” adlı virtual sərgi hazırlanıb. Virtual sərgidə mövzu ilə əlaqədar fotolar, kitab və məqalələr nümayiş olunur.
Virtual sərgi ilə tanış olmaq istəyənlər http://anl.az/el/vsb/Turksoy/index.htm linkindən istifadə edə bilərlər.

The virtual exhibition "TURKSOY - 30" was presented to users online in the National Library
Today marks the 30th anniversary of the establishment of the International Organization of Turkish Culture - TURKSOY. On July 12, 1993, at a meeting held in Almaty with the participation of the ministers of culture of Azerbaijan, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Uzbekistan, Turkey and Turkmenistan, an agreement was signed on the establishment of the "Joint Management of Turkish Culture and Arts" (TURKSOY). Since 2009, the institution has been called the International Organization of Turkish Culture. The secretariat of the organization is located in Ankara (Turkey).
The International Organization of Turkish Culture is an international organization that unites the cultural efforts of Turkic-speaking countries. At various stages of history, the life of the Turkish peoples has encountered various wars, battles, and aggressions that sometimes even threaten their existence. However, the rich roots of the Turkish peoples, which have passed through the depths of the great history, and their spiritual attachment to each other, have steadfastly overcome all these stages and brought them to the present day. Throughout history, these peoples have shown their talent, knowledge, and skills in all areas of human life, they have created bright pages with their scientific inventions, examples of heroism, great historical-architectural monuments and valuable works of art, and their music.
On this occasion, a virtual exhibition called "TURKSOY - 30" was prepared by the employees of the National Library of Azerbaijan. Photos, books and articles related to the topic are displayed in the virtual exhibition.
Those who want to get acquainted with the virtual exhibition can use the link http://anl.az/el/vsb/Turksoy/index.htm.