Milli Kitabxanada “Macarıstan ədəbiyyatı guşəsi”nin açılış mərasimi keçirilib
4 oktyabr tarixində dahi Azərbaycan şairi və mütəfəkkiri Məhəmməd Füzulinin anadan olmasının 530 illiyinə həsr olunmuş X Bakı Beynəlxalq Kitab Sərgisi çərçivəsində Milli Kitabxanada “Macarıstan ədəbiyyatı guşəsi”nin açılış mərasimi keçirilib.
Açılış mərasimində Macarıstan Seçeni Milli Kitabxanasının direktor müavini xanım Judit Gerencser, Gürcüstan Milli Parlament Kitabxanasının direktoru, professor Konstantin Gamsaxurdiya, Azərbaycandakı Macarıstan səfirliyinin birinci katibi, Təhsil və Mədəniyyət üzrə Diplomat Monika Ferföldi iştirak  edib.
Mərasimi Azərbaycan Milli Kitabxanasının direktoru, professor Kərim Tahirov açaraq, qonaqları salamlayıb. Qeyd edib ki, 2019-cu ildə Azərbaycan Milli Kitabxanasında beynəlxalq əməkdaşlıq zalının, eyni zamanda  13 ölkənin ədəbiyyat guşələrinin açılışı olub. Bu gün isə Milli Kitabxanada  Macarıstan Respublikasının ədəbiyyatı guşəsi açılır. Ədəbiyyat guşələrinin Milli Kitabxanada açılması qanunauyğun hadisədir. Milli Kitabxanalar bir -birləri ilə kitab mübadiləsi aparırlar və  illər ərzində həmin ölkələrdən kitablar alınır və o kitabların oxuculara çatdırılmasında belə zalların çox böyük əhəmiyyəti olduğunu söyləyib. Ədəbiyyat guşələrinin açılışının özəlliyi ondan ibarətdir ki,  burda hər bir ölkənin Milli kitabxanasına birbaşa çıxış olduğunu qeyd edib. Bu gündən sonra  Macarıstan Respublikasının ədəbiyyatı, coğrafiyası və mədəniyyəti ilə maraqlanan oxucular həm bu guşəsindən istifadə edəcək, həm  də kompyuter vasitəsilə Macarıstanın Milli Kitabxanasının digər elektron resurslarından bəhrələnə biləcəklərini bildirib.
Macarıstan Seçeni Milli Kitabxanasının direktor müavini xanım Judit Gerencser çıxış edərək mədəniyyətin millətlər arasında körpülər qurduğunu və kitabxanalarin bu prosesdə əsas rol oynadığını qeyd edib.  Kitabxanalar yalnız bilik mərkəzləri deyil, həm də mədəni diplomatiyanın körpüləridir. Onlar, bir millətin ədəbiyyatını, mədəniyyətini və düşüncə tərzini dünya miqyasında nümayiş etdirməkdə xüsusilə önəmli rol oynayırlar. Macar kitab guşəsinin açılması yalnız Macar ədəbiyyatı və mədəniyyətinin təbliği simvolu deyil, həm də bir əlaqə yaratma fürsətidir. Bu, hər kəsə Macar tarixini, mədəniyyətini və Macar ruhunun dərinliklərini anlamaq imkanı verir. Macar kitab guşəsi, mədəni diplomatiya sahəsində də böyük bir addımdır, çünki bu, Macarıstanın mədəniyyətini və dəyərlərini Azərbaycana təqdim etməyə olan bağlılığını göstərir. Bu təşəbbüsün Macar-Azərbaycan mədəni əlaqələrinin güclənməsinə müsbət təsir edəcəyini bildirib. Bu gün açılan kitab guşəsi, mədəniyyətlərarası dialoq və əməkdaşlığa uzunmüddətli bir öhdəlikdir. Mən inanıram ki, bu təşəbbüs yalnız Macar mədəniyyətini zənginləşdirməyəcək, eyni zamanda bizim ədəbiyyatımızla, dolayısı ilə də Macarıstanla tanış olacaq hər kəs üçün də dəyər qatacağını vurğulayıb. Gələn ilin əvvəlində Macarıstan Respublikasında “Azərbaycan ədəbiyyatı guşəsi”nin açılış mərasiminin keçiriləcəyini bildirib.
Gürcüstan Milli Parlament Kitabxanasının direktoru, professor Konstantin Gamsaxurdiya Gürcüstan ilə Azərbaycan arasında əlaqələrin tarixinin çox qədim olduğunu, əsrlər boyu Gürcü və Azərbaycan xalqlarının mehriban qonşuluq, qardaşlıq şəraitində yaşadığını və bu gözəl ənənələrin bu gün də davam etdiyini deyib. Bu gün bu əlaqələrin bir göstəricisi kimi Azərbaycan Milli Kitabxanasında Gürcüstana dair daimi guşənin olmasının çox sevindirici bir  hal olduğunu bildirib. Həmçinin, o, buradakı kompyuterlərdən istifadə edərək birbaşa Gürcüstan Milli Parlament Kitabxanasının elektron kataloquna daxil olaraq ölkənin mədəniyyətinə, tarixinə, ədəbiyyatına dair nəşrlərə baxmaq imkanı yaradıldığı vurğulayıb. Azərbaycan dövlətinin Milli Kitabxanaya diqqət və qayğısının təqdirəlayiq hal olduğunu eyni münasibətin gələcəkdə Gürcüstan Respublikasının kitabxanlarında da olacağına ümid etdiyini deyib. Həmçinin Azərbaycan Milli Kitabxanasını xüsusilə  də Milli Kitabxananın nəzdində yaradılan “Açıq Kitabxana”nı çox bəyəndiyini və bunun unikal bir hal olduğunu söyləyib. Gürcüstan Milli Parlament Kitabxanasında da “Azərbaycan ədəbiyyatı guşəsi”nin açılacağını, qarşılıqlı əməkdaşlıq əlaqələrinin bundan sonra da davam edəcəyini bildirib.
Sonda qonaqlara “Salam Azərbaycan”, “Azərbaycan Milli Kitabxanası”,  “Azərbaycan xalçaları dünya kolleksiyalarında” adlı kitablar, Macarıstan Seçeni Milli Kitabxanasının direktor müavini xanım Judit Gerencserə isə eyni zamanda  Azərbaycan milli kəlağayısı hədiyyə edilib.

4 октября в рамках X Бакинской международной книжной выставки, приуроченной к 530-летию со дня рождения выдающегося азербайджанского поэта и мыслителя Мухаммеда Фузули, в Национальной библиотеке состоялась церемония открытия «Уголка венгерской литературы».
В церемонии открытия приняли участие заместитель директора Национальной библиотеки Венгрии имени Сеченьи госпожа Жюдит Геренчсер, директор Национальной парламентской библиотеки Грузии, профессор Константин Гамсахурдия, а также первый секретарь посольства Венгрии в Азербайджане, дипломат по вопросам образования и культуры Моника Ферфельди.
Открывая церемонию, директор Азербайджанской национальной библиотеки, профессор Керим Тахиров приветствовал гостей. Он отметил, что в 2019 году в Азербайджанской национальной библиотеке были открыты Международный зал сотрудничества, а также уголки литературы 13 стран. «Сегодня в Национальной библиотеке открывается Уголок венгерской литературы. Я считаю открытие литературных уголков в Национальной библиотеке целесообразным. Национальные библиотеки обмениваются книгами друг с другом, и на протяжении многих лет из этих стран поступают книги, а такие залы играют большую роль в их распространении среди читателей. Особенность открытия уголков литературы заключается в том, что здесь обеспечивается прямой доступ к Национальной библиотеке каждой страны. С этого дня читатели, интересующиеся литературой, географией и культурой Венгрии, смогут как пользоваться этим уголком, так и получать доступ к другим электронным ресурсам Национальной библиотеки Венгрии через компьютер» – сказал директор.
Заместитель директора Национальной библиотеки Венгрии имени Сеченьи госпожа Жюдит Геренчсер в своем выступлении отметила: «Культура служит мостом между народами, и библиотеки играют важную роль в этом процессе. Библиотеки не только центры знаний, но и мосты культурной дипломатии. Они играют главную роль в демонстрации литературы, культуры и образа мышления наций в мировом масштабе. Открытие уголка венгерской литературы — это не только символ популяризации венгерской литературы и культуры, но и возможность установить связь. Это предоставляет всем возможность понять венгерскую историю, культуру и глубины венгерского духа. Уголок венгерской литературы является важным шагом в области культурной дипломатии, так как демонстрирует приверженность Венгрии к представлению своей культуры и ценностей в Азербайджане. Я уверена, что эта инициатива положительно скажется на укреплении культурных связей между Венгрией и Азербайджаном. Открытие литературного уголка — это долгосрочная приверженность по межкультурному диалогу и сотрудничеству. Я верю, что эта инициатива не только обогатит венгерскую культуру, но и станет ценной для каждого, кто будет знакомится с нашей литературой и, следовательно, с Венгрией. В завершение также хочу отметить, что в начале следующего года в Венгрии состоится открытие «Уголка азербайджанской литературы».
Директор Национальной парламентской библиотеки Грузии, профессор Константин Гамсахурдия в своем выступлении сказал: «История связей между Грузией и Азербайджаном очень древняя, и на протяжении веков грузинский и азербайджанский народы жили в атмосфере добрососедства и братства, и эти прекрасные традиции продолжаются и сегодня. Наличие Уголка грузинской литературы в Азербайджанской национальной библиотеке является очень радующим фактом. С помощью компьютеров здесь можно напрямую получить доступ к электронному каталогу Национальной парламентской библиотеки Грузии и ознакомиться с изданиями о культуре, истории и литературе страны. Хочу подчеркнуть, что внимание и забота Азербайджанского государства о Национальной библиотеке заслуживают похвалы, и я надеюсь, что такое же отношение будет в будущем и в библиотеках Грузии». Константин Гамсахурдия высоко оценил Азербайджанскую национальную библиотеку, особенно созданную при ней «Открытую библиотеку», назвав это уникальным случаем. Он заявил, что Уголок азербайджанской литературы также будет открыт в Национальной парламентской библиотеке Грузии и что сотрудничество продолжится и в дальнейшем.
В завершение мероприятия гостям были вручены книги «Салам, Азербайджан!», «Азербайджанская национальная библиотека», «Азербайджанские ковры в мировых коллекциях», а заместителю директора Национальной библиотеки Венгрии имени Сеченьи госпоже Жюдит Геренчсер был также подарен келагаи – азербайджанский национальный женский головной убор.