Milli Kitabxanada “Azərbaycanın tarixi silahları” kitabının təqdimat mərasimi keçirilmişdir
Dekabr  ayının 15-də  Milli Kitabxanada “Azərbaycanın tarixi silahları” kitabının  təqdimat mərasimi keçirilmişdir.
Tədbiri Milli Kitabxananın direktoru professor Kərim Tahirov açaraq tədbir iştirakçılarını salamlamış, sözü Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət və Turizm Nazirinin  müavini Ədalət Vəliyevə vermişdir. O, nazirlik tərəfindən son illərdə keçirilmiş  geniş beynəlxalq kütləvi tədbirlərdən, həmçinin kitabın əhəmiyyətindən bəhs edərək, nazirlik tərəfindən kitabın bir neçə dilə tərcümə ediləcəyini və dünya ölkələrində yayımlanacağını vurğulamışdır.
Sonra Milli Məclisin üzvü, yazıçı-publisist Aqil Abbas çıxış edərək, kitabın günümüzdə böyük əhəmiyyətə malik olduğunu, Azərbaycan dilinə tərcümə edilərək hərbi hissələrə göndərilməsinin vacib olduğunu qeyd etmiş, kütləvi tirajla nəşrinin həyata keçirilməsini təklif etmişdir.
Polkovnik Mehman Süleymanov, müəlliflərdən Adil Minbaşı və Azər Məmmədov bu tədqiqat əsərinin gərgin və uzunmüddətli axtarışların nəticəsi olduğunu qeyd etmiş, xarici muzeylərdəki milli silahlarımızın araşdırılması, onların pasportlaşdırılması məsələlərindən danışmış və kitabın dünya kitabxanalarına çatdırılması işinin vacibliyini vurğulamışlar.
AMEA-nın Tarix və Etnoqrafiya İnstitutunun aparıcı elmi işçisi, fəlsəfə elmləri doktoru Xalyəddin Xəlili, Azəri Türk Qadınlar Birliyinin sədri Tənzilə Rüstəmxanlı gənclərin hərbi vətənpərvər ruhda tərbiyəsi, öz tarixi keçmişini öyrənməsi baxımından kitabı yüksək qiymətləndirmiş və orta ümumtəhsil məktəblərində tədrisinin əhəmiyyətindən danışmışdır.
Şairə Zəminə Xınalı kitabın hazırlayan müəlliflərə təşəkkürünü bildirmiş, onun təbliğinin mühümlüyünü diqqətə çatdırmışdır.
Sonda professor Kərim Tahirov tədbirin bu cür qiymətli kitabın ərsəyə gəlməsində əməyi olan hər kəsə təşəkkürünü bildirmişdir.

Presentation ceremony of “Historical weapons of Azerbaijan” book was held at the National Library.
On December 15, presentation ceremony of “Historical weapons of Azerbaijan” book was held at the National Library.
Opening the event director of the National Library professor Karim Tahirov greeted the participants of the event, and gave the turn to the Deputy Minister of Culture and Tourism of the Azerbaijan Republic Adalat Valiyev. Speaking about the international mass events held by the Ministry in recent years and about the importance of the book he noted that the book would be translated into a few languages and would be published in the countries of the world by the Ministry.
Then, in his speech Member of Parliament, writer-publicist Agil Abbas told that book had a great importance in nowadays, noted that it’s important to translate the book into Azerbaijani and send it to military units, and offered to publish the book in mass circulation.
Colonel Mehman Suleymanov, authors Adil Minbashi and Azer Mammadov noted that research work was the result of tense and long-lasting search, and spoke about investigation of our national weapons in foreign museums and their certification issues, and stressed the importance of delivering the book to the world libraries.
Leading scientific worker of History and Ethnography Institute of ANAS, doctor of Philosophy Khalyaddin Khalili, Chairwoman of the Azerbaijani-Turkish Women’s Association Tanzila Rustamkhanli highly appreciated the book in terms of upbringing the youth in military and patriotic spirit and learning their historical background, and spoke about the importance of teaching it in secondary schools.
Poetess Zamina Khinali thanked to the authors of the book, and noted the importance of promoting the book.
In the end professor Karim Tahirov expressed his gratitude to everyone who contributed to the publication of such a valuable book.