Milli Kitabxanada “9 May – Faşizm üzərində Qələbə Günü” adlı virtual sərgi onlayn rejimdə istifadəçilərə təqdim olunub
May 08 2023
Hər il Azərbaycanda 9 May – Faşizm üzərində Qələbə Günü kimi qeyd olunur. Çünki Böyük Vətən müharibəsi illərində xalqımız həm ön, həm də arxa cəbhədə çox böyük qəhrəmanlıq və şücaət nümunələri göstərib. Müharibə illərində Azərbaycanın 600 mindən çox igid oğul və qızı cəbhəyə yollanmış, Azərbaycan diviziyaları Qafqazdan Berlinə qədər şərəfli döyüş yolu keçib. 170 mindən çox azərbaycanlının orden və medallarla təltif edilməsi, 130 nəfər həmyerlimizin isə Sovet İttifaqı Qəhrəmanı adına layiq görülməsi buna əyani sübutdur. Əgər o vaxt Azərbaycan nefti cəbhəyə göndərilməsəydi, bu müharibə qələbə ilə bitə bilməzdi.
İndi Azərbaycanda 1941-45-ci illərdə böyük şücaət, qəhrəmanlıq göstərmiş insanların keçdiyi şərəfli döyüş yolu gənc nəslin ideoloji-mənəvi, hərbi vətənpərvərlik tərbiyəsində mühüm amilə çevrilib. Bu gün öz həyatımıza görə borclu olduğumuz, bəşəriyyətin xilası naminə göstərdikləri misilsiz hünərləri qəhrəmanlıq salnaməsinə əbədi yazılmış igid oğulların və qızların adları yaddaşımızdan silinməyərək bizləri, bu gün yaşayan insanları daim Vətən qarşısında borcumuzu unutmamağa çağırır.
Bu münasibətlə Azərbaycan Milli Kitabxanasının əməkdaşları tərəfindən “9 May ­– Faşizm üzərində Qələbə Günü” adlı virtual sərgi hazırlanıb. Virtual sərgidə Azərbaycanın görkəmli şəxslərinin Qələbə Günü haqqında fikirləri, fotolar, mövzu ilə əlaqədar kitab və məqalələr nümayiş olunur.
Virtual sərgi ilə tanış olmaq istəyənlər http://anl.az/el/vsb/9_May_Fasizm_uzerinde_qelebe_gunudur/index.htm  linkindən istifadə edə bilərlər.

В Национальной библиотеке пользователям была представлена виртуальная выставка в онлайн режиме под названием «9 мая-День Победы над фашизмом»
08-05-2023
Ежегодно 9 мая в Азербайджане отмечается как День Победы над фашизмом. Потому что в годы Великой Отечественной войны азербайджанский народ продемонстрировал величайший героизм и отвагу, как на фронте, так и в тылу. За годы войны более 600 тысяч храбрых сыновей и дочерей Азербайджана отправились на фронт, азербайджанские дивизии прошли славный боевой путь от Кавказа до Берлина.  Более 170 тысяч азербайджанцев награждены орденами и медалями, а 130 наших соотечественников удостоены звания Героя Советского Союза. Если бы в то время не было отправлено азербайджанской нефти на фронт, эта война не могла бы закончиться победой.
Сегодня в Азербайджане путь борьбы, пройденный героями, проявившими великое мужество и подвиги в 1941-1945 годах, стал важным фактором в идеологическом, нравственном, военно-патриотическом воспитании молодого поколения. Имена отважных сыновей и дочерей, которым мы обязаны своей жизнью, не стираются из нашей памяти, постоянно призывая нас не забывать о нашем долге перед Родиной.
По этому случаю сотрудниками Национальной библиотеки Азербайджана была подготовлена виртуальная выставка «9 Мая – День Победы над фашизмом». На виртуальной выставке представлены мнения выдающихся личностей Азербайджана о Дне Победы, фотографии, книги и статьи по теме.