XX əsrin əvvəllərindən etibarən irimiqyaslı hərbi əməliyyatların iştirakçısı kimi general Əliağa Şıxlinski döyüş meydanlarındakı şücaətləri və artilleriya nəzəriyyəsinə gətirdiyi yenilikləri ilə hərb tarixinə parlaq səhifələr yazmışdır. O, Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin mühüm dövlət təsisatları yaradılarkən milli qoşun hissələrinin təşkilində, müstəqil ordu quruculuğunda müstəsna fəaliyyət göstərmiş, sonrakı dövrlərdə də hərbi andına sadiq qalaraq ölkənin silahlı qüvvələrinin formalaşdırılmasına töhfələr vermişdir.
Azərbaycan xalqı qarşısında böyük xidmətləri olan general-leytenant Əliağa Şıxlinskinin 155 illiyi ilə əlaqədar Milli Kitabxananın əməkdaşları tərəfindən təqdim olunan virtual sərgidə http://anl.az/el/vsb/Eliaga_Shixlinski/index.html generalın həyat və fəaliyyətini əks etdirən fotolar, kitab, məqalə və digər sənədlərin elektron versiyaları təqdim olunur. Virtual sərgidəki elektron resurslar tam mətni ilə verilmişdir.
Əlli ildən çox nizami orduda qüsursuz xidmət edən Əliağa Şıxlinski həmişə birincilər sırasında olmuşdur. O, 5 müharibənin şahidi, dördüncünün iştirakçısı idi: 1900-1901-ci illərdə Çin hərbi yürüşündə, 1904-1905-ci illərdə Port-Artur, 1914-cü il dünya müharibəsində, 1918-1920-ci illərdə isə torpaqlarımızın bütövlüyü uğrunda erməni daşnaklarına qarşı döyüşüb. Böyük Vətən müharibəsi illərində də general fəaliyyətini dayandırmamışdı. O, “Xatirələrim” kimi qiymətli hərbi memuarını diktə edib yazdırmışdı. Bu, Azərbaycan hərb tarixində ilk və yeganə hərbi memuardır.
O, yeganə azərbaycanlıdır ki, ilk dəfə Fransanın generallara məxsus fəxri “Legion ordeni” və zabitlərə verilən “Legion xaçı” ilə təltif edilmişdir.
Fitri istedada malik olan tam artilleriya generalı Əliağa Şıxlinski bütün varlığı ilə sevdiyi Azərbaycan xalqına ömrünün sonunadək sədaqətlə xidmət etmişdir.

Выдающийся военный деятель, генерал-лейтенант Алиага Шихлинский как участник широкомасштабных военных операций начала ХХ века своей доблестью на полях сражений и новшествами в теории артиллерии вписал яркие страницы в военную историю.
При создании важных государственных институтов Азербайджанской Демократической Республики он сыграл исключительную роль в организации национальных войсковых частей, строительстве независимой армии, в последующие периоды также оставаясь верным военной присяге, вносил вклад в формирование вооруженных сил страны.
В связи с 155-летием со дня рождения генерал-лейтенанта Алиаги Шихлинского, имеющего огромные заслуги перед азербайджанским народом, сотрудниками Национальной Библиотеки была подготовлена и представлена пользователям в онлайн-режиме виртуальная выставка http://anl.az/el/vsb/Eliaga_Shixlinski/index.html . На виртуальной выставке представлены фотографии, книги, статьи и электронные версии других документов о жизни и деятельности генерала. В электронно-информационной базе представлены полнотекстовые ресурсы.
Алиага Шихлинский, прослуживший в регулярной армии более пятидесяти лет, всегда был одним из первых. Он был свидетелем пяти войн и был участником четвертой: он участвовал в китайской военной кампании в 1900–1901 годах, в Порт-Артуре в 1904–1905 годах, в мировой войне в 1914 году и в 1918–1920 годах против армянских дашнаков за целостность наших земель. Во время Великой Отечественной войны генерал не прекращал свою деятельность. Он является автором первого и единственного военного мемуара в военной истории Азербайджана.
Он единственный азербайджанец, который впервые был награжден генеральским орденом «Почетного легиона» Франции и офицерским «Крестом легиона» Франции.