XX əsrin əvvəllərindən etibarən irimiqyaslı hərbi əməliyyatların iştirakçısı kimi general Əliağa Şıxlinski döyüş meydanlarındakı şücaətləri və artilleriya nəzəriyyəsinə gətirdiyi yenilikləri ilə hərb tarixinə parlaq səhifələr yazmışdır. O, Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin mühüm dövlət təsisatları yaradılarkən milli qoşun hissələrinin təşkilində, müstəqil ordu quruculuğunda müstəsna fəaliyyət göstərmiş, sonrakı dövrlərdə də hərbi andına sadiq qalaraq ölkənin silahlı qüvvələrinin formalaşdırılmasına töhfələr vermişdir.
Azərbaycan xalqı qarşısında böyük xidmətləri olan general-leytenant Əliağa Şıxlinskinin 155 illiyi ilə əlaqədar Milli Kitabxananın əməkdaşları tərəfindən təqdim olunan virtual sərgidə http://anl.az/el/vsb/Eliaga_Shixlinski/index.html generalın həyat və fəaliyyətini əks etdirən fotolar, kitab, məqalə və digər sənədlərin elektron versiyaları təqdim olunur. Virtual sərgidəki elektron resurslar tam mətni ilə verilmişdir.
Əlli ildən çox nizami orduda qüsursuz xidmət edən Əliağa Şıxlinski həmişə birincilər sırasında olmuşdur. O, 5 müharibənin şahidi, dördüncünün iştirakçısı idi: 1900-1901-ci illərdə Çin hərbi yürüşündə, 1904-1905-ci illərdə Port-Artur, 1914-cü il dünya müharibəsində, 1918-1920-ci illərdə isə torpaqlarımızın bütövlüyü uğrunda erməni daşnaklarına qarşı döyüşüb. Böyük Vətən müharibəsi illərində də general fəaliyyətini dayandırmamışdı. O, “Xatirələrim” kimi qiymətli hərbi memuarını diktə edib yazdırmışdı. Bu, Azərbaycan hərb tarixində ilk və yeganə hərbi memuardır.
O, yeganə azərbaycanlıdır ki, ilk dəfə Fransanın generallara məxsus fəxri “Legion ordeni” və zabitlərə verilən “Legion xaçı” ilə təltif edilmişdir.
Fitri istedada malik olan tam artilleriya generalı Əliağa Şıxlinski bütün varlığı ilə sevdiyi Azərbaycan xalqına ömrünün sonunadək sədaqətlə xidmət etmişdir.

The National Library presents a virtual exhibition "General Aliaga Shikhlinsky" to users
As a participant in large-scale military operations since the early twentieth century, General Aliaga Shikhlinsky has written brilliant pages in military history with his bravery on the battlefield and his innovations in artillery theory. He played an exceptional role in the organization of national troops, the establishment of an independent army while establishing important state institutions of the Azerbaijan Democratic Republic, and in subsequent periods, remaining true to his military oath, contributed to the formation of the country's armed forces.
On the occasion of the 155th anniversary of Lieutenant General Aliaga Shikhlinsky, who had invaluable services in front of the Azerbaijani people, a virtual exhibition (http://anl.az/el/vsb/Eliaga_Shixlinski/index.html) was presented by the staff of the National Library. This virtual exhibition features photos, books, articles and other documents about the life and work of the General.
Aliaga Shikhlinsky, who served in the regular army for more than fifty years, had always been among the first. He witnessed five wars and was a participant in the fourth: He fought in the Chinese military campaign in 1900-1901, in Port Arthur in 1904-1905, in the World War in 1914, and in 1918-1920 against the Armenian Dashnaks for the integrity of our lands. During the Great Patriotic War, the general did not stop his activity. He is the author of the first and only military memoir in the military history of Azerbaijan.
He is the only Azerbaijani to be awarded the French Legion of Honor for generals and the Legion Cross for officers for the first time.