May ayının 31-də Milli Kitabxanada Özbəkistanın Xalq şairi Camal Kamalla görüş keçirilmişdir.
Tədbiri Milli Kitabxananın direktoru professor Kərim Tahirov açaraq tədbir iştirakçılarını salamlamışdır. Əvvəlcə o, Azərbaycan və özbək xalqları arasında olan ədəbi və mədəni əlaqələrdən danışmış, görkəmli şair Camal Kamalın şeirlərinin Azərbaycan oxucuları tərəfindən sevilərək oxunduğunu bildirmişdir.
Millət vəkili Qənirə Paşayeva çıxış edərək şairin Azərbaycan ədəbi nümunələrini özbək dilinə tərcümə etdiyini, hazırda dahi Azərbaycan şairi Nizami Gəncəvinin “Xəmsə” əsərini  özbək dilinə çevirdiyini, artıq “Sirlər xəzinəsi” və “Leyli və Məcnun”un özbək dilində işıq üzü gördüyünü, onun yaradıcılığında tərcüməçiliyin böyük rol aldığını söyləmişdir.
Tədbirdə AMEA Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun şöbə müdiri, filol. elmləri doktoru  Almaz Ülvi çıxış etmişdir.
Söz şairə verilincə o, Azərbaycan xalqına, Azərbaycan ədəbiyyatına vurğun olduğunu bildirmiş, tədbir iştirakçılarının suallarını cavablandırmış, görüşə gələn hər kəsə minnətdarlıq etmişdir.
Görüşün sonunda 50-dək müasir Özbək ədəbiyyatı nümunələri Azərbaycan Milli Kitabxanasına hədiyyə edilmişdir.
Sonda tədbir iştirakçıları özbək ədəbiyyatı Azərbaycan dilində, Azərbaycan ədəbiyyatı özbək dilində olan kitablardan ibarət sərgi ilə tanış oldular.

31 мая в Национальной Библиотеке состоялась встреча с Народным поэтом Узбекистана Джамалом Камалом.
Мероприятие открыл директор Национальной Библиотеки профессор Керим Тахиров. Он приветствовал собравшихся и сказал о том, что культурные и литературные связи между азербайджанским и узбекским народами крепнут изо дня в день, а произведения известного узбекского поэта Джамала Камала пользуются неизменным вниманием у читающей публики.
Народный депутат Ганира Пашаева отметила, что узбекский поэт неоднократно переводил произведения азербайджанской литературы на узбекский язык. «В настоящее время поэт закончил перевод на узбекский язык «Хамсе» - фундаментального труда великого классика азербайджанской литературы Низами Гянджеви. «Бессмертная Поэма «Лейли и Меджнун» отныне зазвучала на узбекском языке», - подчеркнула Ганира Пашаева, и добавила, что переводческая деятельность занимает большое место в творчестве Джамала Камала.
На мероприятии выступила заведующая отделом Института Литературы им. Низами Гянджеви АН Азербайджана, доктор филологических наук Алмас Ульвичыхыш.
Затем слово было предоставлено самому Джамалу Камалу. Он выразил сердечную благодарность и искреннюю любовь всему азербайджанскому народу, признался, что давно является «страстным и верным поклонником азербайджанской литературы». Поэт ответил на вопросы участников мероприятия, и выразил признательность всем собравшимся.
В конце встречи именитые гости преподнесли в дар Азербайджанской Национальной Библиотеке 50 образцов современной узбекской литературы.
Затем, участники мероприятия ознакомились с книжной выставкой, на которой была представлена узбекская литература на азербайджанском языке и азербайджанская литература на узбекском языке.