Azərbaycan Milli Kitabxanası Latviya Universitetinin Akademik Kitabxanasında keçirilən “Xurşidbanu Natəvan: ədəbiyyatın və incəsənətin təbliğində Azərbaycan qadınının rolu” adlı seminarda iştirak edib
13-09-2022
Sentyabrın 13-də Riqa şəhərində Latviya Universitetinin Akademik Kitabxanasında “Xurşidbanu Natəvan: ədəbiyyatın və incəsənətin təbliğində Azərbaycan qadınının rolu” adlı seminar keçirilib.
Seminarı giriş nitqi ilə Latviya Universitetinin Akademik Kitabxanasının direktoru, filologiya elmləri doktoru Venta Kocere açıb. Daha sonra Azərbaycan Respublikasının Latviya Respublikasındakı səfiri cənab Elnur Sultanov Xurşidbanu Natəvanın yaradıcılığı, onun əsərləri, Azərbaycan ədəbiyyatındakı mövqeyi barədə geniş çıxış edib.
Seminarda Azərbaycan Milli Kitabxanasını təmsil edən Elmi işlər və kitabxana-informasiya xidməti üzrə direktor müavini, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Ədibə İsmayılova “Xurşidbanu Natəvan” mövzusunda ingilis dilində məruzə ilə çıxış edib. O, çıxışı zamanı bildirib ki, Xurşidbanu Natəvan XIX əsr Azərbaycan ədəbiyyatının görkəmli simalarından biri olmuşdur və o, XIX əsrdə Azərbaycanın ən qədim mədəniyyət mərkəzlərindən biri olan Şuşa şəhərində ədəbi-bədii mühitin formalaşmasında və ədəbi məclislərin fəaliyyətində əhəmiyyətli rol oynamışdır. Ə.İsmayılova Xurşidbanu Natəvan haqqında məlumat verərək vurğulayıb ki, onun şeirləri Azərbaycan və ya fars dillərindədir və o, ən çox lirik qəzəlləri ilə tanınırdı. Qeyd edib ki, Xurşidbanu Natəvan sonuncu Qarabağ xanı Mehdiqulu xan Cavanşirin qızı, İbrahimxəlil xanın nəvəsidir, Şuşada və bütün Qarabağda məşhur olan “Məclisi-üns” və “Məclisi-fəramuşan”ın yaradıcısı və himayədarı olmuşdur.
Ə.İsmayılova vurğulayıb ki, bu il Xurşidbanu Natəvanın 190 illik yubileyi tamam olur və bu münasibətilə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti “Xurşidbanu Natəvanın 190 illik yubileyinin qeyd edilməsi haqqında” sərəncam imzalayıb. Xurşidbanu Natəvanın 190 illik yubileyinin keçirilməsi ilə əlaqədar Azərbaycan Milli Kitabxanasında bir çox layihələr həyata keçirilib. “Xurşidbanu Natəvan” biblioqrafiyası hazırlanaraq nəşr olunub. Bu günlərdə Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyi və Milli Kitabxana tərəfindən 30 illik erməni işğalından azad olunmuş Şuşa şəhərində-Xurşidbanu Natəvanın vətənində görkəmli şairənin yubiley tədbiri keçirilmişdir. Sonra Ə.İsmayılova Milli Kitabxananın əməkdaşları tərəfindən ingilis dilində hazırlanmış “Xurşidbanu Natəvan” adlı Elektron məlumat bazasını  iştirakçılara nümayiş etdirib. Qeyd edib ki, Elektron məlumat bazası “Xurşidbanu Natəvan”, “Prezident İlham Əliyevin Xan Qızının xatirəsinin əbədiləşdirilməsinə diqqəti”; “Həyat və yaradıcılığının əsas tarixləri”; “Görkəmli şəxsiyyətlər Xurşidbanu Natəvan haqqında”; “Əsərləri”; “Xurşidbanu Natavan haqqında əsərlər”, “Xurşidbanu Natavanın xatirəsinin əbədiləşdirilməsi”, “Filmoqrafiya”, “Fotoqalereya”, “Videoqalareya” bölmələrindən ibarətdir və hər bir bölməni iştirakçılara təqdim edib. Çıxışı zamanı Ə.İsmayılova elektron bazada əks olunan Xurşidbanu Natəvanın müəllifi olduğu, eləcə də haqqında yazılan kitabların bir qismini iştirakçılara nümayiş etdirib.
O, çıxışının sonunda vurğulayıb ki, Azərbaycan Milli Kitabxanası Xurşidbanu Natəvanla bağlı yeni layihələrin icrasını davam etdirir.
Seminarın davamında Xurşidbanu Natəvan nəslindən olan Nazlı Hacızadə, Koreya Tədqiqatları Mərkəzinin rəhbəri, Latviya Universitetinin İnsan hüquqları fakültəsinin professoru Kaspars Klavins və digərləri Xurşidbanu Natəvanın yaradıcılığı, onun gördüyü xeyriyyə işləri barədə çıxışlar ediblər.
Tədbirin sonunda Ə.İsmayılova Milli Kitabxananın Ehtiyat Mübadilə fondundan “Xurşidbanu Natəvan. Neçin gəlməz”, “Bəylər Məmmədov. Xurşidbanu Natəvan”, “Şuşa günəşinin poetik portreti: (Xurşidbanu Natəvana həsr edilən şeirlər və poemalar)”, “Sözün Natəvanı: (Xurşidbanu Natəvana həsr edilən poemalar)” və “Xurşidbanu Natəvan. Biblioqrafiya” kitablarını Latviya Universitetinin Akademik Kitabxanasının fonduna hədiyyə etmişdir.

The National Library of Azerbaijan participated in the seminar "Khurshidbanu Natavan: the role of Azerbaijani women in the promotion of literature and art" held at the Academic Library of the University of Latvia
13-09-2022
On September 13, a seminar called "Khurshidbanu Natavan: the role of Azerbaijani women in the promotion of literature and art" was held at the Academic Library of the University of Latvia in Riga.
The director of the Academic Library of the University of Latvia, doctor of philology Venta Kocere opened the seminar with an introductory speech. Later, the ambassador of the Republic of Azerbaijan to the Republic of Latvia, Mr. Elnur Sultanov, gave a detailed speech about Khurshidbanu Nateva's creativity, her works, and her position in Azerbaijani literature.
At the seminar, Adiba Ismayilova, PhD in History, Deputy Director for Scientific Affairs and Library-Information Service, representing the National Library of Azerbaijan, gave a speech in English on the topic "Khurshidbanu Natavan".During her speech, she said that Khurshidbanu Natavan was one of the prominent figures of the 19th century Azerbaijani literature, and she played an important role in the formation of the literary and artistic environment and the activity of literary gatherings in the city of Shusha, one of the oldest cultural centers of Azerbaijan in the 19th century.
A. Ismayilova gave information about Khurshidbanu Natavan and emphasized that her poems are in Azerbaijani or Persian languages and she was known mostly for her lyrical ghazals. She noted that Khurshidbanu Natavan is the daughter of the last Karabakh Khan Mehdigulu Khan Javanshir, the granddaughter of Ibrahimkhalil Khan, she was the founder and custodian of the famous "Majlisi-uns" and "Majlisi-faramushan" in Shusha and all over Karabakh.
A. Ismayilova emphasized that this year marks the 190th anniversary of Khurshidbanu Natavan, and on this occasion, the President of the Republic of Azerbaijan signed a decree "On celebrating the 190th anniversary of Khurshidbanu Natavan". In connection with the celebration of the 190th anniversary of Khurshidbanu Natavan, many projects were implemented in the National Library of Azerbaijan. "Khurshidbanu Natavan" bibliography was prepared and published.
These days, the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan and the National Library held a jubilee event of the outstanding poetess in the hometown of Khurshidbanu Natavan in the city of Shusha, which was freed from the 30-year Armenian occupation.Then A. Ismayilova showed the electronic database "Khurshidbanu Natavan" prepared in English by the employees of the National Library to the participants.
She noted that the electronic database consists of sections  such as "Khurshidbanu Natavan", "President Ilham Aliyev's attention to perpetuating the memory of Khan's daughter"; "The main dates of her life and creativity"; " Thoughts of prominent personalities about Khurshidbanu Natavan"; "Works"; "Works about Khurshidbanu Natavan", "Perpetuating the memory of Khurshidbanu Natavan", "Filmography", "Photo gallery", "Video gallery"and each section presented to the participants. During her speech, A. Ismayilova showed the participants some of the books written by Khurshidbanu Natavan and written about her, which are reflected in the electronic database.
At the end of her speech, she emphasized that the National Library of Azerbaijan continues to implement new projects related to Khurshidbanu Natavan.
In the continuation of the seminar, Nazli Hajizadeh, a descendant of Khurshidbanu Natavan, head of the Center for Korean Studies, Kaspars Klavins, professor of the Faculty of Human Rights of the University of Latvia, and others gave speeches about Khurshidbanu Natavan's creativity and the charity work she did.
At the end of the event, A. Ismayilova from the reserve exchange fund of the National Library Khurshidbanu Natavan. Why doesn't she come", "Beiler Mammadov. Khurshidbanu Natavan", "Poetic portrait of the Sun of Shusha: (Poems and short poems dedicated to Khurshidbanu Natavan)",   "Natavan’s word: (Poems dedicated to Khurshidbanu Natavan)" and "Khurshidbanu Natavan. Bibliography" books donated to the fund of the Academic Library of the University of Latvia.