15 mart tarixində İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatının (İƏT) Mədəniyyət İnstitutunun prezidenti cənab Saad Xan Azərbaycan Milli Kitabxanasının qonağı olub.
Qonaqları salamlayan Azərbaycan Milli Kitabxanasının direktoru, professor Kərim Tahirov İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatının (İƏT) Azərbaycan Milli Kitabxanası ilə əlaqələrindən bəhs edib. İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatının (İƏT) üzvü olan ölkələrin Milli Kitabxanaları Şurası çərçivəsində birgə fəaliyyətdən söz açaraq görülən işlərdən danışan direktor eyni zamanda Azərbaycan və Pakistanın milli kitabxanaları arasındakı qarşılıqlı əməkdaşlıqdan bəhs edib. 2023-cü ildə qardaş Pakistanın Azərbaycan Milli Kitabxanasının 100 illik yubileyinə həsr olunmuş Beynəlxalq Elmi Konfransda iştirak etdiyini, iki ölkənin milli kitabxanaları arasında qarşılıqlı əməkdaşlığa dair memorandumun imzalandığını və son iki ildə Pakistan Milli Kitabxanasına 85 nüsxə Azərbaycanın tarixinə, mədəniyyətinə və Tarixi Zəfərimizə dair kitabın göndərildiyi söyləyib. Ölkəmizin ən zəngin kitabxanası haqqında qonaqlara məlumat verən direktor Azərbaycan Milli Kitabxanasının Beynəlxalq əməkdaşlıq zalında bir sıra dünya ölkələrin ədəbiyyat guşələrinin olduğunu və gələcəkdə burada “Pakistan ədəbiyyatı guşəsi”nin yaradılmasından məmnunluq duyacağını vurğulayıb.
İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatının (İƏT) Mədəniyyət İnstitutunun prezidenti cənab Saad Xan görüş üçün təşəkkür edib və bu institutun 2007-ci ildə yaradıldığını və 6 üzvü olduğunu söyləyib. Hal-hazırda 10 üzvü olan təşkilata son iki ildə Azərbaycan Respublikasının sədirlik etdiyini və bu illər ərzində təşkilati fəaliyyətinin həddindən artıq genişləndiyi vurğulayıb. Pakistan əhalisinin Azərbaycan xalqı haqqında xoş fikirdə olduğunu söyləyən prezident cənab Saad Xan bu görüşün iki ölkə və onların milli kitabxanaları arasında əlaqələrin daha da genişləndirilməsində və güclənməsində mühüm rol oynayacağını vurğulayıb.
Sonda direktor prof. Kərim Tahirov qonaqlara Milli Kitabxananın nəşrlərindən “Azərbaycan Milli Kitabxanası” fotoalbomu, “Qarabağ -Yeni sətirdən”, “The book of kings” kitablarını və Azərbaycan xəritəsini hədiyyə edib. İƏT-nın Mədəniyyət İnstitutunun prezidenti isə “ECO Heritage” və “ECO Cultural İnstitite Annual Report-2024” jurnallarını Milli Kitabxananın fonduna bağışlayıb.

15 марта Национальную библиотеку Азербайджана посетил президент Института культуры Организации экономического сотрудничества (ОЭС) господин Саад Хан.
Директор Национальной библиотеки, профессор Керим Тахиров, приветствуя гостей, рассказал о сотрудничестве между ОЭС и Национальной библиотекой Азербайджана. Говоря о совместной деятельности в рамках Совета национальных библиотек стран-членов ОЭС, он также подчеркнул сотрудничество между национальными библиотеками Азербайджана и Пакистана. В частности, он упомянул, что в 2023 году представители Пакистана приняли участие в Международной научной конференции, посвящённой 100-летнему юбилею Национальной библиотеки Азербайджана, и в рамках этого мероприятия был подписан меморандум о сотрудничестве между национальными библиотеками двух стран. За последние два года Пакистанской национальной библиотеке было передано 85 экземпляров книг, посвящённых истории, культуре и Великой Победе Азербайджана.
Директор проинформировал гостей о самой крупной библиотеке страны, отметив наличие в Международном зале сотрудничества книжных уголков литературы разных стран мира. Он выразил готовность создать здесь уголок пакистанской литературы в будущем.
В своем выступлении президент Института культуры Организации экономического сотрудничества (ОЭС) господин Саад Хан выразил благодарность за встречу и сообщил, что Институт культуры ОЭС был создан в 2007 году и первоначально включал шесть членов, а в настоящее время насчитывает десять. Он подчеркнул, что за последние два года, в период председательства Азербайджана, деятельность организации значительно расширилась. Саад Хан отметил, что народ Пакистана высоко ценит Азербайджан, и выразил уверенность, что эта встреча сыграет важную роль в укреплении и развитии сотрудничества между двумя странами и их национальными библиотеками.
Затем гости ознакомились с Национальной библиотекой и высоко оценили её деятельность.
В завершение встречи профессор Керим Тахиров подарил гостям фотоальбом «Национальная библиотека Азербайджана», книги «Карабах — с новой строки» и «The Book of Kings», а также карту Азербайджана. В свою очередь, господин Саад Хан передал в фонд Национальной библиотеки журналы «ECO Heritage» и «ECO Cultural Institute Annual Report-2024».