Oktyabrın 2-də görkəmli qazax şairi, yazıçı, alim, ictimai xadim Oljas Süleymanov Milli Kitabxanada olub. Milli Kitabxananın direktoru prof. Kərim Tahirov Oljas Süleymanovu qəbul edərək, əfsanəvi yazıçının Azərbaycan Milli Kitabxanasında olmasından məmnun olduğunu bildirib. Professor qeyd edib ki, əsərləriniz hər zaman Azərbaycan oxucusu tərəfindən maraqla qarşılanıb, ədəbi-bədii yaradıcılığınız yüksək qiymətləndirilib. Kərim Tahirov çıxışında vurğulayıb ki, Milli Kitabxanada 27-29 sentyabr VI Bakı Beynəlxalq Kitab Sərgi Yarmarkası çərçivəsində Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva və Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Naziri cənab Əbülfəs Qarayev ilə birgə “Beynəlxalq Əməkdaşlıq Zalı”nın və “Nəsimi əlyazmaları dünya kitabxanalarında” sərgisinin açılış mərasimi keçirilib. Onu da qeyd edib ki, “Beynəlxalq Əməkdaşlıq Zalı”nın açılışında 13 ölkənin Azərbaycandakı diplomatik nümayəndələri və kitabxanaların rəhbərləri də iştirak edib. Prof. Kərim Tahirov bildirib ki, “Beynəlxalq Əməkdaşlıq Zalı”nda 13 ölkənin ədəbiyyatına dair yaradılmış daimi guşədə qazax ədəbiyyatı da yer alır.
Görkəmli yazıçı Oljas Süleymanov öz növbəsində Azərbaycan Milli Kitabxanasında olmasından məmnunluğunu ifadə edərək, Azərbaycana və azərbaycanlılara məhəbbəti barədə geniş söhbət açıb, Azərbaycan oxucusunun qazax ədəbiyyatına verdiyi dəyərə görə minnətdarlığını bildirib.
Milli Kitabxananın direktoru prof. Kərim Tahirov “Azərbaycan Milli Kitabxanası. Fotoalbom” (3 dildə), “Девичья башня”, “Памятники Западного Азербайджана” kitablarını və Oljas Süleymanovun Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamı ilə çap olunmuş “AZ-Ya” kitabını yazıçıya təqdim edib.

On October 2, prominent Kazakh poet, writer and public figure OlzhasSuleimanov visited the National Library. Director of the National Library prof. KarimTahirov expressed his satisfaction with the visit ofthe legendary writer to the National Library, and added that the works of OlzhasSuleimanov are always welcomed and highly appreciated by Azerbaijani reader.KarimTahirovalso mentioned that opening ceremonies of “International cooperation hall” and the exhibition “Nasimi manuscripts in the world libraries” were held at the National Library with the participation of LeylaAliyeva, Vice-President of HeydarAliyevFoundation and AbulfasGarayev, Minister of Culture of the Republic of Azerbaijan, within the framework of VI Baku International Book Fair held on September 27-29. Diplomatic representatives and library heads of the 13 countries attended the opening of “International cooperation hall”. One of those countries is Kazakhstan.
OlzhasSuleimanov, in his turn, expressed his pleasure for visiting the National Library and, spoke about his love for Azerbaijan and Azerbaijanis.
Director of the National Library prof. KarimTahirov presented to the writer “Azerbaijan National Library. Photo album” (in 3 languages) and “Maiden Tower” books, and OlzhasSuleimanov’s “Az-Ya” book published by the Order of the President of the Republic of Azerbaijan.