2022-ci ilin noyabr ayında görkəmli bəstəkar, tanınmış ictimai xadim, SSRİ və Azərbaycan Respublikasının Xalq artisti, Sosialist Əməyi Qəhrəmanı, SSRİ və Azərbaycan Respublikasının Dövlət mükafatları
laureatı, Azərbaycan Respublikası Elmlər Akademiyasının müxbir üzvü Fikrət Əmirovun anadan olmasının 100 ili tamam olur. Azərbaycan bəstəkarlıq məktəbinin böyük nümayəndəsi, simfonik muğam janrının banisi Fikrət Əmirov rəngarəng yaradıcılıq palitrasına malik qüdrətli sənətkar kimi mədəni sərvətlər xəzinəmizə misilsiz töhfələr bəxş etmişdir. Gücünü doğma torpaqdan alan, milli zəminə bağlı bəstəkar ecazkar xalq musiqisi və muğam ənənələrini müasir musiqi texnikası ilə uğurlu şəkildə birləşdirərək, neçə-neçə dəyərli opera, balet, simfoniya, mahnı, romans və kamera-instrumental əsər meydana gətirmişdir. Fikrət Əmirovun üslubuna xas lirik-romantik boyaların bütün əlvanlığı ilə öz əksini tapdığı bu müxtəlif janrlı sənət nümunələrində milli ruh, fəlsəfi-psixoloji dərinlik və melodik gözəllik hakimdir. Həmin əsərlər dünyanın bir sıra ölkələrindəki mötəbər konsert salonlarında məşhur orkestrlərin ifasında müvəffəqiyyətlə səslənmiş və müəllifinə geniş coğrafiyada şöhrət qazandırmışdır. Yüz illiyinin UNESCO-nun 2022–2023-cü illər üzrə görkəmli şəxsiyyətlərin və əlamətdar hadisələrin yubileyləri proqramına daxil edilməsi Fikrət Əmirov sənətinə beynəlxalq miqyasda yüksək qiymət
verilməsinin təzahürüdür. Fikrət Əmirovun vətənpərvərliyə səsləyən, daim mənəvi zənginlik aşılayan və bəşəri ideallar tərənnüm edən, nailiyyətlərlə zəngin irsi Azərbaycan musiqi sənəti salnaməsinin ən parlaq səhifələrindəndir.
Görkəmli bəstəkarın 100 illik yubileyi münasibətilə Milli Kitabxananın əməkdaşları tərəfindən “Fikrət Əmirov – 100” adlı virtual sərgi hazırlanıb. Virtual sərgidə rəsmi sənəd, fotolar, mükafatları, əsərləri, Fikrət Əmirovun
zəngin yaradıcılığı haqqında kitablar və dövri mətbuat səhifələrində dərc olunan məqalələr nümayiş olunur.
Virtual sərgi ilə tanış olmaq istəyənlər http://anl.az/el/vsb/Fikret_Emirov_100/index.htm linkindən istifadə edə

In November 2022, the 100th anniversary of the birth of Fikret Amirov, a prominent composer, well-known public figure, People's Artist of the USSR and the Republic of Azerbaijan, Hero of Socialist Labor, laureate of State awards of the USSR and the Republic of Azerbaijan, corresponding member of the Academy of Sciences of the Republic of Azerbaijan, will be completed. Fikret Amirov, the great representative of the Azerbaijani school of composition, the founder of the symphonic mugham genre, as a powerful artist with a colorful creative palette, has given unparalleled contributions to our treasury of cultural resources. Drawing his strength from his native land, the composer connected to the national ground successfully combined the wonderful folk music and mugham traditions with modern musical techniques and created several valuable operas, ballets, symphonies, songs, romances and chamber-instrumental works. The national spirit, philosophical-psychological depth and melodic beauty prevail in these various genre art samples, which are reflected with all the delicacy of the lyrical-romantic colors typical of Fikret Amirov's style. Those works were successfully performed by famous orchestras in prestigious concert halls in several countries of the world and brought fame to the author in a wide geographical area. The inclusion of the centenary in UNESCO's 2022-2023 program of anniversaries of outstanding personalities and significant events is a manifestation of high appreciation of Fikret Amirov's art on an international scale. Fikret Amirov's legacy, which calls to patriotism, constantly instills spiritual wealth and glorifies human ideals, and is rich in achievements, is one of the brightest pages in the annals of Azerbaijani musical art.
On the occasion of the famous composer's 100th anniversary, the staff of the National Library prepared a virtual exhibition called "Fikret Amirov - 100". Official documents, photos, awards, works, books about Fikret Amirov's rich creativity and articles published in periodicals are displayed at the virtual exhibition. Those who want to get acquainted with the virtual exhibition can access the link http://anl.az/el/vsb/Fikret_Emirov_100/index.htm.