2022-ci ilin noyabr ayında görkəmli bəstəkar, tanınmış ictimai xadim, SSRİ və Azərbaycan Respublikasının Xalq artisti, Sosialist Əməyi Qəhrəmanı, SSRİ və Azərbaycan Respublikasının Dövlət mükafatları
laureatı, Azərbaycan Respublikası Elmlər Akademiyasının müxbir üzvü Fikrət Əmirovun anadan olmasının 100 ili tamam olur. Azərbaycan bəstəkarlıq məktəbinin böyük nümayəndəsi, simfonik muğam janrının banisi Fikrət Əmirov rəngarəng yaradıcılıq palitrasına malik qüdrətli sənətkar kimi mədəni sərvətlər xəzinəmizə misilsiz töhfələr bəxş etmişdir. Gücünü doğma torpaqdan alan, milli zəminə bağlı bəstəkar ecazkar xalq musiqisi və muğam ənənələrini müasir musiqi texnikası ilə uğurlu şəkildə birləşdirərək, neçə-neçə dəyərli opera, balet, simfoniya, mahnı, romans və kamera-instrumental əsər meydana gətirmişdir. Fikrət Əmirovun üslubuna xas lirik-romantik boyaların bütün əlvanlığı ilə öz əksini tapdığı bu müxtəlif janrlı sənət nümunələrində milli ruh, fəlsəfi-psixoloji dərinlik və melodik gözəllik hakimdir. Həmin əsərlər dünyanın bir sıra ölkələrindəki mötəbər konsert salonlarında məşhur orkestrlərin ifasında müvəffəqiyyətlə səslənmiş və müəllifinə geniş coğrafiyada şöhrət qazandırmışdır. Yüz illiyinin UNESCO-nun 2022–2023-cü illər üzrə görkəmli şəxsiyyətlərin və əlamətdar hadisələrin yubileyləri proqramına daxil edilməsi Fikrət Əmirov sənətinə beynəlxalq miqyasda yüksək qiymət
verilməsinin təzahürüdür. Fikrət Əmirovun vətənpərvərliyə səsləyən, daim mənəvi zənginlik aşılayan və bəşəri ideallar tərənnüm edən, nailiyyətlərlə zəngin irsi Azərbaycan musiqi sənəti salnaməsinin ən parlaq səhifələrindəndir.
Görkəmli bəstəkarın 100 illik yubileyi münasibətilə Milli Kitabxananın əməkdaşları tərəfindən “Fikrət Əmirov – 100” adlı virtual sərgi hazırlanıb. Virtual sərgidə rəsmi sənəd, fotolar, mükafatları, əsərləri, Fikrət Əmirovun
zəngin yaradıcılığı haqqında kitablar və dövri mətbuat səhifələrində dərc olunan məqalələr nümayiş olunur.
Virtual sərgi ilə tanış olmaq istəyənlər http://anl.az/el/vsb/Fikret_Emirov_100/index.htm linkindən istifadə edə

В ноябре 2022 года исполняется 100 лет со дня рождения выдающегося композитора, известного общественного деятеля, Народного артиста СССР и Азербайджанской Республики, Героя Социалистического Труда, лауреата Государственных премий СССР и Азербайджанской Республики, члена-корреспондента Академии наук Азербайджанской Республики Фикрета Амирова.
Фикрет Амиров является видным представителем азербайджанской композиторской школы, основоположником жанра симфонического мугама в музыкальной истории Азербайджана. Своим ярким и неповторимым творчеством он внес бесценный вклад в сокровищницу национальной культуры. С именем Фикрета Амирова связано соединение музыкальных традиций современности и национального культурного наследия. Композитор, удачно синтезировав восхитительную народную музыку и мугамные традиции с современной музыкальной техникой, создал прекрасные оперы, балеты, симфонии, песни, романсы и камерно-инструментальные произведения. В этих образцах искусства различного жанра, в которых во всем своем разнообразии нашли отражение лирико-романтические краски, свойственные стилю Фикрета Амирова, господствуют национальный дух, философско-психологическая глубина и мелодичная красота. Постановки по его произведениям были представлены на престижных концертных площадках многих стран мира. Включение 100-летия композитора в программу юбилеев ЮНЕСКО демонстрирует высокую оценку, придаваемую в мире творчеству Фикрета Амирова. Богатое достижениями наследие Фикрета Амирова, призывающее к патриотизму, постоянно прививающее духовность и воспевающее общечеловеческие идеалы, является одной из наиболее ярких страниц летописи азербайджанского музыкального искусства.
По случаю 100-летия со дня рождения выдающегося композитора сотрудники Национальной библиотеки подготовили виртуальную выставку под названием «Фикрет Амиров – 100». На виртуальной выставке представлены официальные документы, фотографии, награды, произведения Амирова, книги, а также статьи, опубликованные в периодических изданиях о богатом и красочном творчестве великого композитора.
Желающие ознакомиться с виртуальной выставкой могут воспользоваться ссылкой http://anl.az/el/vsb/Fikret_Emirov_100/index.htm.