Fevral ayının 27-də Milli Kitabxanada Şuşa Şəhər Kitabxanasının 120 illik yubiley tədbiri keçirilmişdir.
Əvvəlcə Şuşa şəhərinin tarixinə, mədəniyyətinə və görkəmli şəxsiyyətlərinə dair foto və kitab sərgisinin açılış mərasimi olmuşdur.
Sonra Şuşa şəhərinə dair 5 dəqiqəlik videoçarx nümayiş olunmuşdur.
Tədbiri Milli Kitabxananın direktoru prof. Kərim Tahirov açaraq həmkarlarını bu bayram münasibətilə təbrik etmiş, gələn il bu bayramı Qarabağda, gözəl Şuşamızda qeyd etməyi arzulamışdır.
Sonra söz Mədəniyyət və Turizm Naziri Əbülfəs Qarayevə verilmiş, cənab Nazir kitabxana kollektivinə xoş arzularını bildirmiş, Şuşa Şəhər Kitabxanasının 120 illik yubileyi münasibətilə Şuşa rayon Mərkəzləşdirilmiş Kitabxana Sisteminin bir sıra əməkdaşlarını Nazirliyin “Fəxri mədəniyyət işçisi” döş nişanı və fəxri fərmanlarla təltif etmişdir.
Şuşa Rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı Bayram Səfərov çıxış edərək kitabxana işçilərinə uğurlar arzulamışdır.
Şuşa rayon Mərkəzləşdirilmiş Kitabxana Sisteminin direktoru Gülsarə Abbasova Şuşa Şəhər Kitabxanasının tarixi funksiyası və onun varisi olan Şuşa rayon MKS-nin cari fəaliyyəti barədə qısa məruzə etmişdir.
Çıxış edənlər Milli Məclisin üzvü Elman Məmmədov və b. kitabxananın kollektizini təbrik etmiş, onlara uğurlar arzulamışlar.

On February 27, the 120th anniversary celebration of Shusha city library was held at the National Library.
At first, there was held the opening ceremony of photo and book exhibition on the history, culture and prominent personalities of Shusha.
Then a five-minute video clip about Shusha city was shown.
Opening the event, director of the National Library professor Karim Tahirov congratulated his colleagues on the occasion of that holiday, and wished to celebrate that holiday in Karabakh the following year.
Then the Ministry of Culture and Tourism Mr. Abulfas Garayev expressed his best wishes to the library staff, and awarded a number of employees of Shusha Centralized Library System with the “Honorary cultural worker” badge and honorary diplomas of the Ministry on the occasion of the 120th anniversary of Shusha city Library.
In his speech the head of Shusha Executive Power Bayram Safarov wished good luck to the employees of the library.
Head of Shusha Centralized Library System Gulsara Abbasova gave brief information about the activities of Shusha city Library and current activities of its successor Shusha CLS.
The speakers Elman Mammadov – the Member of Parliament, and others congratulated the staff of the library and wished them success.