Milli Kitabxanada “Əlillərin Hüquqlarının Beynəlxalq Müdafiəsi Günü” adlı virtual sərgi onlayn rejimdə istifadəçilərə təqdim olunub
05-05-2022
Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Baş Assambleyasının qərarı ilə 1992-ci ildən etibarən hər il 5 may bütün dünyada “Əlillərin Hüquqlarının Beynəlxalq Müdafiəsi Günü” kimi qeyd olunur. Bu günün qeyd olunma­sında məqsəd əlillərin və sağlamlıq im­kanları məhdud şəxslərin hüquqlarının qorunmasını beynəlxalq ictimaiyyətin diqqətinə çatdırmaq, bu kateqoriyadan olan insanların cəmiyyətə inteqrasiya­sını gücləndirməkdir.
Ümummilli liderimiz Heydər Əliyev Azərbaycanda ikinci dəfə siyasi hakimiyyətə qayıtdıqdan sonra, bütün sahələrdə olduğu kimi, əlillərin hüquqlarının müdafiəsi, onların sağlamlığının qorunması istiqamətində də ardıcıl tədbirlər görülüb, bu sahədə zəngin qanunvericilik bazası yaradılıb. 1998-ci il iyunun 18-də “İnsan Hüquqlarının Müdafiəsinə dair Dövlət Proqramı”nın təsdiq edilməsi ölkəmizdə insan hüquqlarının qorunmasına göstərilən yüksək diqqətin ifadəsi olmaqla yanaşı, əlillərin hüquqlarının müdafiəsində də mühüm əhəmiyyətə malikdir.
Sağlamlıq imkanları məhdud şəxslərin sosial müdafiəsi və sosial məsələlərinin həllində yeni hüquqi imkanlar yaradan qanunvericilik aktlarının qəbul edilməsi bu gün ölkə Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirilir. 2006-cı il dekabrın 28-də “Azərbaycan Respublikasında İnsan Hüquqlarının Müdafiəsi üzrə Milli Fəaliyyət Planı”, 2011-ci il dekabrın 27-də “Azərbaycan Respublikasında insan hüquq və azadlıqlarının müdafiəsinin səmərəliliyini artırmaq sahəsində Milli Fəaliyyət Proqramı” təsdiq olunub, əlilliyi olan şəxslər üçün sosial, iqtisadi və hüquqi təminatlar müəyyən edən yeni normativ aktlar qəbul edilib.
Bu gün münasibətilə M.F.Axundzadə adına Azərbaycan Milli Kitabxanasının əməkdaşları tərəfindən “Əlillərin Hüquqlarının Beynəlxalq Müdafiəsi Günü” adlı virtual sərgi hazırlanıb. Virtual sərgidə fotolar, mövzu ilə əlaqəli kitablar və dövri mətbuat səhifələrində dərc olunan  materiallar nümayiş olunur.

Day of International Protection of the Rights of Persons with Disabilities
Every year, 5th of May is celebrated as "International Day for the Protection of the Rights of the Disabled" all over the world, since 1992 by the decision of the General Assembly of the United Nations. The purpose of celebrating this day is to bring the protection of the rights of disabled and people with limited health facilities to the attention of the international community, to strengthen the integration of people from this category into society.
After our national leader Heydar Aliyev returned to political power in Azerbaijan for the second time, as in all fields, consistent measures have been taken to protect the rights of the disabled and protect their health, and a rich legislative base has been created in this area. The approval of the "State Program for the Protection of Human Rights" on June 18, 1998 is an expression of the high attention paid to the protection of human rights in our country, and is also of great importance in the protection of the rights of the disabled.
Today, the President of the country, Mr. Ilham Aliyev, is successfully continuing the adoption of legislative acts that create new legal opportunities for the social protection of persons with disabilities and the resolution of social issues. On December 28, 2006, the "National Action Plan for the Protection of Human Rights in the Republic of Azerbaijan" was approved, on December 27, 2011, the "National Action Program in the field of increasing the efficiency of the protection of human rights and freedoms in the Republic of Azerbaijan" was approved, for persons with disabilities new normative acts defining social, economic and legal guarantees were adopted.
On the occasion of this day, the staff of the National Library of Azerbaijan named after M.F. Akhundzade prepared a virtual exhibition called "Day of the International Protection of the Rights of the Disabled". In the virtual exhibition, photos, books related to the topic and materials published in periodicals are displayed.
Those who want to get acquainted with the virtual exhibition can access the link http://anl.az/el/vsb/Elillerin_Huquqlarinin_Beynelxalq_Mudafiesi_Gunu/index.html