Azərbaycan Milli Kitabxanası Çin Milli Kitabxanası ilə qarşılıqlı əməkdaşlıq çərçivəsində kitabxana-informasiya sahəsində, sərgilərin təşkili, kitab və resurs mübadiləsi və s. həyata keçirir. Bu məqsədlə, aprel ayında Çin Respublikasının Azərbaycandakı Səfirliyi Milli Kitabxanaya 243 nüsxə ingilis və çin dillərində kitab, 5 nüsxə kitab rus dilində, eyni zamanda 9 DVD ingilis və 3 DVD rus dilində hədiyyə etmişdir. Həmin kitablar Milli Kitabxananın Beynəlxalq Əməkdaşlıq zalının Çin Xalq Respublikasının daimi guşəsində və Xarici ədəbiyyat kolleksiyasında öz yerini tutmuşdur. Beynəlxalq Əməkdaşlıq zalında yaradılan Çin daimi guşəsində Çin mədəniyyətinə, ədəbiyyatına, tarixinə, iqtisadiyyatına, memarlığına, rəssamlığına, incəsənətinə, texnologiyasına dair kitablar öz əksini tapmışdır. İnanırıq ki, kitabxana kolleksiyasına daxil olan yeni kitablar Milli Kitabxananın xarici ədəbiyyat kolleksiyasını daha da zənginləşdirəcək və oxucuların marağına səbəb olacaq.
Onu da qeyd edək ki, Beynəlxalq Əməkdaşlıq zalının açılışı 27 sentyabr 2019-cu ildə olmuşdur. Açılış mərasimində Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla xanım Əliyeva, Mədəniyyət Nazirliyi, 13 ölkənin Milli Kitabxana direktorları və Azərbaycandakı diplomatik nümayəndələri iştirak ediblər. Hal-hazırda Beynəlxalq Əməkdaşlıq zalında 14 ölkənin ədəbiyyat guşəsi mövcuddur. Zalda eyni zamanda, həmin ölkələrin kitabxanaları ilə birbaşa internet əlaqəsi yaradaraq faydalanmaq mümkündür.

Посольство Китайской Народной Республики в Азербайджане передало в дар книги Национальной Библиотеке
27-04-2021
Азербайджанская Национальная Библиотека в рамках взаимного сотрудничества с Национальной Библиотекой Китая осуществляет обмен книгами и ресурсами в библиотечно-информационной сфере, а также организацию выставок. С этой целью в апреле Посольство Китайской Республики в Азербайджане передало в дар Национальной Библиотеке 243 экземпляра книг на английском и китайском языках, 5 экземпляров книг на русском языке, а также 9 DVD-дисков на английском и 3 DVD-диска на русском языке. Книги находятся в постоянном уголке Китая в Зале международного сотрудничества Национальной Библиотеки Азербайджана и в Коллекции зарубежной литературы. В этом уголке представлены книги о культуре, литературе, истории, экономике, архитектуре, живописи, искусстве и технологиях Китая. Надеемся, что новые книги, поступившие в фонд библиотеки, еще больше обогатят коллекцию зарубежной литературы Национальной Библиотеки и заинтересуют читателей.
Отметим, что открытие Зала международного сотрудничества состоялось 27 сентября 2019 года. В церемонии открытия приняли участие вице-президент Фонда Гейдара Алиева Лейла Алиева, представители Министерства культуры, а также дипломатические представители и руководители библиотек 13-ти стран. В настоящее время в Зале международного сотрудничества имеются литературные уголки 14 стран. В зале можно также установить прямое Интернет-соединение с библиотеками этих стран.