Azərbaycan Milli Kitabxanası Çin Milli Kitabxanası ilə qarşılıqlı əməkdaşlıq çərçivəsində kitabxana-informasiya sahəsində, sərgilərin təşkili, kitab və resurs mübadiləsi və s. həyata keçirir. Bu məqsədlə, aprel ayında Çin Respublikasının Azərbaycandakı Səfirliyi Milli Kitabxanaya 243 nüsxə ingilis və çin dillərində kitab, 5 nüsxə kitab rus dilində, eyni zamanda 9 DVD ingilis və 3 DVD rus dilində hədiyyə etmişdir. Həmin kitablar Milli Kitabxananın Beynəlxalq Əməkdaşlıq zalının Çin Xalq Respublikasının daimi guşəsində və Xarici ədəbiyyat kolleksiyasında öz yerini tutmuşdur. Beynəlxalq Əməkdaşlıq zalında yaradılan Çin daimi guşəsində Çin mədəniyyətinə, ədəbiyyatına, tarixinə, iqtisadiyyatına, memarlığına, rəssamlığına, incəsənətinə, texnologiyasına dair kitablar öz əksini tapmışdır. İnanırıq ki, kitabxana kolleksiyasına daxil olan yeni kitablar Milli Kitabxananın xarici ədəbiyyat kolleksiyasını daha da zənginləşdirəcək və oxucuların marağına səbəb olacaq.
Onu da qeyd edək ki, Beynəlxalq Əməkdaşlıq zalının açılışı 27 sentyabr 2019-cu ildə olmuşdur. Açılış mərasimində Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla xanım Əliyeva, Mədəniyyət Nazirliyi, 13 ölkənin Milli Kitabxana direktorları və Azərbaycandakı diplomatik nümayəndələri iştirak ediblər. Hal-hazırda Beynəlxalq Əməkdaşlıq zalında 14 ölkənin ədəbiyyat guşəsi mövcuddur. Zalda eyni zamanda, həmin ölkələrin kitabxanaları ilə birbaşa internet əlaqəsi yaradaraq faydalanmaq mümkündür.

Azerbaijan National Library organizes book exhibitions, exchanges books and resources and etc. in the field of library and information in cooperation with the National Library of China. For this purpose, in April, the Embassy of the Republic of China in Azerbaijan donated 243 copies of books in English and Chinese, 5 books in Russian, as well as 9 DVDs in English and 3 DVDs in Russian to the National Library of Azerbaijan. These books are placed in the permanent book corner of the People's Republic of China in the International Cooperation Hall of the National Library. Books on Chinese culture, literature, history, economy, architecture, painting, art and technology are displayed in the International Cooperation Hall. We believe that these new books included in the library’s collection will further enrich the collection of foreign literature of the National Library and will be of interest to readers.
It should be noted that the opening of the International Cooperation Hall took place on September 27, 2019. The opening ceremony was attended by Vice President of the Heydar Aliyev Foundation Leyla khanim Aliyeva, the Ministry of Culture, directors of the national libraries of the 13 countries, as well as their diplomatic representatives in Azerbaijan. At present, there are book corners of 14 countries in the International Cooperation Hall. In the international cooperation hall, it is possible to create a direct Internet connection with the libraries of those countries.