1992-ci il oktyabrın 14-də Əlillər Onilliyinin başa çatması münasibətilə BMT Baş Məclisi dekabrın 3-nü “Əlilliyi olan insanların Beynəlxalq günü” kimi qeyd olunması haqqında Bəyannamə qəbul edib. Bu günün məqsədi cəmiyyəti əlillik problemlərinin həllinə cəlb etmək, əlilliyi olan bütün insanların hüquqlarını qorumaqdır.
Azərbaycanda dövlət tərəfindən bu qəbildən olan insanların sosial rifahının yüksəldilməsi istiqamətində mühüm addımlar atılır, bu insanların sosial təminatı ildən-ilə daha da yaxşılaşır. Azərbaycan BMT Baş Məclisi tərəfindən 2006-cı ildə qəbul edilmiş “Əlillərin hüquqları haqqında” Konvensiyaya qoşulub. Ölkəmizdə əlillərin sosial müdafiəsi ilə bağlı həyata keçirilən geniş miqyaslı tədbirlərin əsası Heydər Əliyev tərəfindən qoyulub.
İnsan amilini xüsusi diqqətdə saxlayan görkəmli dövlət xadiminin Azərbaycana rəhbərliyi dövründə əlillərin sosial müdafiəsi, onların cəmiyyətə inteqrasiyası ildən-ilə gücləndirilib.
Milli Kitabxananın əməkdaşları tərəfindən 3 Dekabr – Beynəlxalq Əlillər Günü ilə əlaqədar eyniadlı virtual sərgi hazırlanıb. Virtual sərgidə mövzu ilə əlaqədar kitablar, məqalələr, fotolar nümayiş olunur.
Virtual sərgi ilə tanış olmaq istəyənlər http://anl.az/el/vsb/3_Dekabr_Beynelxalq_Eliller_Gunudur/index.htm linkindən istifadə edə bilərlər.

В Национальной библиотеке пользователям была представлена виртуальная выставка под названием «Международный день инвалидов»
03-12-2021
14 октября 1992 года Генеральная Ассамблея ООН приняла Резолюцию о провозглашении 3 декабря «Международным днем людей с ограниченными возможностями». Цель дня - привлечь внимание общества к проблемам инвалидов, защищать права людей с ограниченными возможностями.
Азербайджанское государство предпринимает важные шаги для улучшения социального обеспечения людей с ограниченными возможностями. Социальная защита этих граждан усиливается с каждым годом. Азербайджан присоединился к Конвенции о правах инвалидов, принятой Генеральной Ассамблеей ООН в 2006 году. Основу для осуществления масштабных мер по социальной защите инвалидов в нашей стране заложил Общенациональный лидер Гейдар Алиев
Под руководством выдающегося государственного деятеля Азербайджана Гейдара Алиева, уделяющего особое внимание человеческому фактору, была усилена социальная защита и интеграция инвалидов в общество.
В связи с Международным днем инвалидов сотрудники Национальной библиотеки подготовили одноименную виртуальную выставку. На виртуальной выставке представлены книги, статьи и фотографии по данной теме.