Argentina Respublikasının Azərbaycandakı səfiri cənab Sergio Perez Gunella və Mədəniyyət məsələləri üzrə səfirin müavini xanım Korina Beatriz Azərbaycan Milli Kitabxanasında olmuşlar
08-10-2019
Oktyabr ayının 8-də Argentina Respublikasının Azərbaycandakı səfiri cənab Sergio Perez Gunella və Mədəniyyət məsələləri üzrə səfirin müavini xanım Korina Beatriz Azərbaycan Milli Kitabxanasında olmuşlar. Qonağı Milli Kitabxanaın direktoru prof.Kərim Tahirov qarşılayaraq cənab səfirin kitabxanada olmasından məmnunluq duyduğunu bildirmişdir.
Görüş zamanı hər iki ölkənin milli kitabxanaları arasında qarşılıqlı əlaqələrin qurulmasının vacibliyini vurğulayan cənab səfir qeyd etmişdir ki, kitablar bir ölkənin mədəniyyətinin əsas təmsilçisidir. Ölkələr arasındakı əməkdaşlığın ən başlıca yollarından biri də kitabxanalar arasındakı qarşılıqlı əlaqələrdir. Görüş zamanı cənab səfir yaxın zamanlarda Azərbaycan Milli Kitabxanası ilə Argentina Milli Kitabxanası arasında Anlaşma Memorandumunun imzalanması ilə bu əlaqələrin daha da inkişaf etdiriləcəyini bildirdi.
Direktor Kərim Tahirov qeyd etdi ki, Anlaşma Memorandumu artıq Argentina Milli Kitabxanası ilə razılaşdırılıb və imzalanmaq üçün hazırdır. O həmçinin əlavə etdi ki, hər iki ildən birkeçirilən beynəlxalq kitab sərgi-yarmarkasına kitabxananın qarşılıqlı əməkdaşlıq etdiyi ölkələrin milli kitabxanaları dəvət olunurlar. İnanırıq ki, Anlaşma Memorandumu imzalandıqdan sonra Argentina Milli Kitabxanasının ekspozisiyası da növbəti sərgidə öz yerini alacaq. Direktor qeyd etdi ki, Anlaşma Memorandumunun əsas istiqamətlərini kitab, informasiya, mütəxəssis və təcrübə mübadiləsi, həmçinin qarşılıqlı tədbirlərin keçirilməsi təşkil edir.
Cənab səfir daha sonra müəlliflik hüquqları və elektron resurslarla bağlı onu maraqlandıran suallarını direktora ünvanlamışdır. Prof.Kərim Tahirov Azərbaycan Respublikasının prezidenti cənab İlham Əliyevin verdiyi sərəncamla artıq ölkə ərazisində nəşr olunan bütün çap məhsullarının elektron versiyalarının da Milli Kitabxanaya veriləcəyini və bununla da elektron kitabxananın daha da zənginləşəcəyini bildirdi. Bu resurslar “Müəlliflik hüquqları və əlaqəli hüquqlar haqqında” Azərbaycan Respublikasının qanununa uyğun şəkildə Milli Kitabxananın saytında yerləşdiriləcək və istifadəçilər üçün əlçatan olacaq.
Hər iki ölkənin ədəbiyyatının olduqca zəngin olduğunu bildirən cənab səfir Azərbaycan ədəbiyyatını Argentinada və eləcə də Argentina ədəbiyyatını Azərbaycanda tanıtmaq üçün qarşılıqlı kitab mübadiləsinin vacibliyini bir daha vurğuladı.
Görüşün sonunda Kərim Tahirov “Azərbaycan Milli Kitabxanası. Foto albom” (üç dildə, Azərbaycan, rus və ingilis dillərində), “Qədim Bakı” (ingilis dilində) kitablarını və Azərbaycan xəritəsini qonağa təqdim etdi.Cənab səfir isə öz növbəsində Argentinalı yazıçıların Azərbaycan dilinə tərcümə olunmuş kitablarını (Adolfo Bio Kasares “Morelin ixtirası”, Klaudia Pineiro “Bir damcı bəxt”, Mariya Elena Valş “Dailan Kifki”) və “The Argentina” miniatür kitabını Milli Kitabxanaya hədiyyə etdi.
Sonda qonaqlarla birgə xatirə şəkli çəkildi.
Daha sonra Milli Kitabxanada ekskursiya edən cənab səfir və səfir müavini Kitabxanadakı iş prosesləri ilə yaxından maraqlanmışlar.Kitabxananın Elektron kataloq və Elektron kitabxanası onlarda böyük maraq oyatmışdır, cənab səfir kitabxanada tətbiq olunan elektronlaşma prosesinə böyük önəm vermişdir. Qonaqlar Milli Kitabxananın Nadir Kitablar və Kitabxana muzeyi, həmçinin Kitab fondlarının mühafizəsi şöbələrində olaraq  Milli Kitabxananın kitab kolleksiyaları ilə tanış olmuş, Açıq kitabxananı ziyarət etmiş və xatirə kitabına öz ürək sözlərini yazmışlar.

Посол Республики Аргентина в Азербайджане господин Серхио Перес Гунелла и заместитель посла по вопросам культуры госпожа Корина Беатрис посетили Национальную Библиотеку Азербайджана
08-10-2019
8 октября посол Республики Аргентина в Азербайджане господин Серхио Перес Гунелла  и заместитель посла по вопросам культуры госпожа Корина Беатрис посетили Национальную Библиотеку Азербайджана. Директор Национальной Библиотеки профессор Керим Тахиров, поприветствовав гостей, выразил свою признательность по поводу их визита в Национальную Библиотеку Азербайджана.  В своей речи посол подчеркнув важность установления взаимоотношений между национальными библиотеками обеих стран, отметил, что книги являются главным представителем культуры страны. Одним из основных способов сотрудничества между странами является взаимоотношения между библиотеками.  Посол также отметил, что в ближайшее время подписание Меморандума о Взаимопонимании между Национальной Библиотекой Азербайджана и Национальной Библиотекой Аргентины будет способствовать еще более укреплению этих отношений.
Директор Керим Тахиров отметил, что Меморандум о Взаимопонимании уже согласован с Национальной Библиотекой Аргентины и готов к подписанию. Он также добавил, что национальные библиотеки стран, с которыми сотрудничает Азербайджанская Национальная Библиотека, приглашаются участвовать в международной книжной выставке-ярмарке, состоявшейся каждые два года.  Директор отметил, что основными направлениями Меморандума о Взаимопонимании являются обмен книгами, информацией, специалистами и опытом, а также проведение совместных мероприятий.
Затем посол обратился к директору с вопросами об авторском праве и электронных ресурсах. Профессор Керим Тахиров отметил, что по распоряжению президента Азербайджанской Республики господина Ильхама Алиева  электронные версии всех печатных изданий, уже опубликованных в стране,  также будут представлены в Национальную Библиотеку и этим еще более обогатится электронная библиотека. Эти ресурсы будут размещены на веб-сайте Национальной Библиотеки в соответствии с Законом Азербайджанской Республики «Об авторском праве и смежных правах» и будут доступны пользователям.
В конце встречидиректор Национальной Библиотеки, профессор Керим Тахиров вручил гостям книги «Национальная Библиотека Азербайджана. Фотоальбом» (на 3-х языках, азербайджанском, русском и английском), «Древний Баку» (на английском языке) и карту Азербайджана. В свою очередь, посол подарил Национальной Библиотеке книги аргентинских писателей, переведенные на азербайджанский язык: (Адольфо Биой Касарес «Изобретение Мореля»,  Клаудия Пиньейру«Немного удачи», Мария Елена Уолш «Dailan Kifki») и миниатюрную книгу «Аргентина». Затем были сняты фотографии на память с гостями.
Затем посол и заместитель посла, близко ознакомившись с Национальной Библиотекой, заинтересовались рабочими процессами в библиотеке. Гости посетили открытую библиотеку и написали свои искренние пожелания в книгу памяти.