Ankarada Nizami Gəncəvinin türk dilinə tərcümə olunmuş “Sirlər xəzinəsi”nin təqdimatı olub
Fevralın 22-də Azərbaycanın Ankaradakı səfirliyində dahi Azərbaycan şairi Nizami Gəncəvinin daha bir poemasının – “Sirlər xəzinəsi”nin türk dilinə tərcüməsinin təqdimat mərasimi olub. Kitab Türkiyədə Azərbaycan səfirliyinin nəzdindəki Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin layihəsi ilə orjinaldan Türkiyə türkcəsinə tərcümə edilərək Ankarada çap olunub.
Tədbirdə Azərbaycan mədəniyyət nazirinin müavini Fərid Cəfərov, Azərbaycanın Türkiyədəki səfiri Rəşad Məmmədov, nizamişünaslar, ekspertlər, iki qardaş ölkənin ictimaiyyət nümayəndələri iştirak ediblər.
Tədbiri giriş sözü ilə açan səfir R.Məmmədov Nizami irsini “bütün bəşəriyyətin, o cümlədən Türk dünyasının sərvəti” adlandırıb. “Sevindirici haldır ki, Azərbaycanın dahi oğlunun əsərləri türk dilinə də tərcümə olunur ki, bu da müasir Türkiyənin 85 milyonluq əhalisi arasında dahi Nizami haqqında ən dolğun məlumatın formalaşmasına kömək edir”, - deyə diplomat qeyd edib.
Diplomatik nümayəndəliyin rəhbəri Nizami Gəncəvi irsi mövzusunda nəşrlərin sayının artacağına ümid etdiyini bildirib.
Azərbaycan mədəniyyət nazirinin müavini Fərid Cəfərov çıxışında dahi Nizaminin kitabının tərcüməsinin təqdimatında iştirakı qürur mənbəyi adlandırıb. “Nizaminin misraları bu gün də dünyada milyonlarla insan üçün bələdçidir”, - deyən nazir müavini Azərbaycan dövlətinin dahi şair və mütəfəkkirin irsinin təbliğinə daim xüsusi diqqət yetirdiyini, yubiley tədbirləri təşkil etdiyini vurğulayıb. O bildirib ki, ölkəmizdə dövlət strukturlarının təşəbbüsü ilə vaxtaşırı olaraq Nizamiyə həsr olunmuş görüşlər və tədbirlər keçirilir.
F.Cəfərov əmin edib ki, bu tədbirlər davam etdiriləcək, o cümlədən Nizami Gəncəvinin əsərlərinin tərcümələrinin beynəlxalq kitab sərgilərində təqdimatı keçiriləcək.
Ölkəmizin Türkiyədəki səfirliyinin nəzdində fəaliyyət göstərən Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin direktoru Samir Abbasov çıxış edərək məlumat verib ki, məşhur “Xəmsə”nin bütün beş əsəri 2026-cı ilə qədər orijinaldan türk dilinə tərcümə olunacaq. O əlavə edib: “Bu gün türk oxucuları artıq iki əsərlə - “İsgəndərnamə” və “Sirlər xəzinəsi” ilə tanış ola bilərlər. Gələcəkdə Azərbaycanın bir çox başqa şair və yazıçılarının da əsərlərinin türk dilinə tərcüməsini mərhələli şəkildə həyata keçirməyi planlaşdırırıq”.
Tərcümənin müəllifi, Atatürk Universitetinin (Ərzurum) Fars dili və ədəbiyyatı kafedrasının müəllimi, professor Nimet Yıldırım bildirib ki, Türkiyədə ümumi oxucu auditoriyası Nizaminin əsərləri ilə tam şəkildə tanış deyil. O, hazırda “Leyli və Məcnun”un orijinaldan tərcüməsi üzərində işlərin davam etdiyini bildirib. “2026-cı ilin ortalarına qədər biz “Xəmsə”nin tam tərcüməsini hazırlamağı və dahi Nizami Gəncəvinin “Divan”ına keçməyi planlaşdırırıq”, - deyə Yıldırım qeyd edib.
Onun fikrincə, Nizami yaradıcılığı fars dilini zənginləşdirib. “Diqqətəlayiqdir ki, böyük mütəfəkkirin qələmindən əvvəllər farsca işlənməyən yüzlərlə söz və ifadə çıxıb. Bu fakt fars dilinin izahlı lüğətlərində də qeydlə öz əksini tapıb: ilkin mənbə Nizamidir”, - deyən alim vurğulayıb ki, Azərbaycanın dahi oğlunun irsinin təbliğinə töhfə vermək onun üçün böyük şərəfdir.
Səfir R.Məmmədov layihənin müəllifinə dahi Nizaminin doğulduğu yer – Gəncə şəhərinə həsr olunmuş kitab, Azərbaycan mədəniyyət nazirinin müavini F.Cəfərov isə professora təşəkkür plaketi təqdim edib.
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası (AMEA) Ədəbiyyat İnstitutunun dosenti Təhminə Bədəlova Nizaminin yaşayıb-yaratdığı tarixi dövr haqqında tədbir iştirakçılarına məlumat verib. O bildirib ki, Azərbaycanın dahi oğlunun əsərləri hələ onun sağlığında geniş şəkildə tanınıb.
Azərbaycanın Xalq şairi Sabir Rüstəmxanlı Türkiyə ictimaiyyətinin uzun müddət Nizami Gəncəvini fars şairi kimi qəbul etməsindən təəssüfləndiyini bildirib. “Sevindirici haldır ki, bu təhrif olunmuş fikir Azərbaycanın dahi oğlunun əsərlərinin türk dilinə tərcüməsi sayəsində də dəyişir”, - deyə şair vurğulayıb. O qeyd edib ki, dahi Nizami irsi əsrlərboyu dünya şərqşünasları arasında ehtiram və rəğbətlə qarşılanıb.
Azərbaycan Milli Kitabxanasının direktoru, professor Kərim Tahirov mədəniyyət sahəsinə dövlət dəstəyinin vacibliyini qeyd edib. O deyib: “Prezident İlham Əliyevin qərarları bütün Azərbaycan mədəniyyəti üçün güclü stimuldur. Bunun ən son sübutu Bəxtiyar Vahabzadənin 100 illik yubileyi haqqında Sərəncamdır”. Nizaminin əsərlərinin hazırda dünyanın bütün aparıcı kitabxanalarının kolleksiyalarında yer aldığını qeyd edən K.Tahirov bildirib ki, dünya üzrə nizamişünasların və tərcüməçilərin səylərini dəstəkləməyə, onları Nizaminin əsərlərinin bütün mövcud elektron variantları ilə tanış etməyə hazırdır.
Azərbaycan mədəniyyət nazirinin müavini F.Cəfərov Nizami Gəncəvinin türk dilində kitablarının nümayiş etdirildiyi stendlə tanış olub. Mənbə: https://azertag.az/xeber/ankarada_nizami_gencevinin_turk_diline_tercume_olunmus_sirler_xezinesinin_teqdimati_olub-3430599

В посольстве Азербайджана в Анкаре 22 февраля состоялась презентация перевода на турецкий язык очередной поэмы гениального азербайджанского поэта Низами Гянджеви – «Сокровищница тайн».
В мероприятии приняли участие заместитель министра культуры Азербайджана Фарид Джафаров, посол Азербайджана в Анкаре Рашад Мамедов, ученые-низамиведы, эксперты, представители общественности двух братских стран.
Открывший мероприятие посол Азербайджана назвал наследие Низами «достоянием всего человечества, в том числе тюркского мира». «Отрадно, что произведения великого сына Азербайджана переводятся и на турецкий язык, что способствует формированию у 85 млн жителей современной Турции максимально полного представления о гениальном Низами», - отметил Р.Мамедов.
Глава дипмиссии выразил надежду на увеличение числа публикаций на тему наследия Низами Гянджеви.
Выступивший далее заместитель министра культуры Азербайджана Фарид Джафаров назвал предметом гордости участие в презентации перевода книги великого Низами. «Строки Низами и сегодня являются путеводителем для миллионов людей во всем мире», - сказал заместитель министра, подчеркнув, что азербайджанское государство во все периоды уделяло особое внимание пропаганде наследия великого поэта и мыслителя, организовывало юбилейные мероприятия. По инициативе государственных структур Азербайджана на периодической основе проводятся многочисленные встречи и мероприятия, посвященные Низами, констатировал он.
Ф.Джафаров заверил, что данный курс продолжится, в том числе, путем презентации переводов произведений Низами Гянджеви на международных книжных выставках.
Директор Азербайджанского культурного центра при посольстве нашей страны в Анкаре Самир Аббасов в свою очередь сообщил, что все пять произведений знаменитой «Хамсе» будут переведены с оригинала на турецкий язык до 2026 года.
«На сегодняшний день турецкие читатели могут ознакомиться уже с двумя произведениями: «Искендернаме» и «Сокровищница тайн». В будущем планируем поэтапно реализовать переводы на турецкий язык произведений многих других поэтов и писателей Азербайджана», - заверил С.Аббасов.
Автор перевода, преподаватель отделения персидского языка и литературы Университета Ататюрка (Эрзурум), профессор Нимет Йылдырым рассказал, что широкая читательская аудитория Турции не в полной мере знакома с произведениями Низами. Он проинформировал, что на данный момент продолжается работа над переводом с оригинала «Лейли и Меджнун». «К середине 2026 года планируем подготовить полный перевод «Хамсе» и переключиться на «Диван» великого Низами Гянджеви», - отметил Йылдырым.
По его словам, творчество Низами обогатило персидский язык. «Примечательно, что перу великого мыслителя принадлежат сотни слов и словосочетаний, которые ранее не использовались в фарси. Этот факт отражен и в толковых словарях персидского языка с пометкой: первоисточник – Низами», - сказал ученый, назвав для себя большой честью внести вклад в пропаганду наследия великого сына Азербайджана.
Посол Азербайджана Р.Мамедов подарил автору проекта книгу, посвященную родине великого Низами – городу Гянджа, а заместитель министра культуры Азербайджана Ф.Джафаров представил профессору благодарственную плакетку.
Доцент Института литературы Национальной Академии наук Азербайджана (НАНА) Тахмина Бадалова проинформировала участников мероприятия об историческом периоде, в котором жил и творил Низами. Она отметила, что произведения великого сына Азербайджана получили широкую известность уже при жизни Низами Гянджеви.
Народный поэт Азербайджана Сабир Рустамханлы выразил сожаление в связи с тем фактом, что общественность Турции долгий период воспринимала Низами Гянджеви в качестве персидского поэта. «Отрадно, что это искаженное представление меняется, в том числе благодаря переводам произведений великого сына Азербайджана на турецкий язык», - подчеркнул Рустамханлы. Он отметил, что наследие великого Низами на протяжении веков пользуется уважением и популярностью среди востоковедов всего мира.
Директор Национальной библиотеки Азербайджана, профессор Керим Тахиров указал на значимость государственной поддержки сферы культуры. «Решения Президента Ильхама Алиева являются мощным стимулом для всей азербайджанской культуры. Последним тому свидетельством является Распоряжение о 100-летнем юбилее Бахтияра Вагабзаде», - продолжил Тахиров. Отметив, что произведения Низами хранятся сегодня в фондах всех ведущих библиотек мира, он выразил готовность поддержать усилия низамиведов и переводчиков всего мира, ознакомить их со всеми имеющимися электронными версиями произведений Низами.
Заместитель министра культуры Азербайджана Ф.Джафаров ознакомился со стендом книг Низами на турецком языке.