Azərbaycan dünyanın ən nüfuzlu kitab sərgisi olan 71-ci Frankfurt Beynəlxalq Kitab Sərgisində milli stendlə iştirakını davam etdirir.
Ölkəmizin zəngin mədəniyyətinin, sürətli inkişafının və eyni zamanda Qarabağ həqiqətlərinin təbliğ olunduğu milli stenddə gün ərzində Şərq-Qərb nəşriyyatı ilə Türkiyə, İngiltərə, Macarıstan, Qazaxıstan, Ukrayna, Çin və digər dövlətlərin bir çox nəşriyyat və kitab işi ilə məşğul olan şirkətləri arasında çoxsaylı işgüzar görüşlər keçirilir.
17 oktyabr 2019-cu il tarixində sərgi çərçivəsində Azərbaycan Respublikası Prezidentinin “Böyük Azərbaycan şairi İmadəddin Nəsiminin 650 illik yubileyinin qeyd edilməsi haqqında” 2018-ci il 15 noyabr tarixli Sərəncamının icrası ilə əlaqədar Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyi, Azərbaycanın Respublikasının Almaniyadakı Səfirliyi və Avropa Mədəniyyətlərarası Əməkdaşlıq Forumunun birgə təşkilatçılığı ilə milli pavilyonda “Məndə sığar iki cahan-mən bu cahana sığmazam” adlı ədəbi-bədii tədbir baş tutub.
Tədbirin aparıcısı - Avropa Mədəniyyətlərarası Əməkdaşlıq Formunun sədri, Alman-Azərbaycan Formunun Mədəniyyət şöbəsinin rəhbəri Samirə Patzer-İsmailova qonaqları salamladıqdan sonra çıxış üçün sözü Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət nazirinin birinci müavini Vaqif Əliyevə verdi. Vaqif Əliyev öz çıxışında Nəsimi şəxsiyyətinin, yaradıcılığının ölkənin daxilində və xaricində təbliğinin vacibliyindən, “Nəsimi ili” çərçivəsində keçirilən çoxsaylı tədbirlərdən bəhs etdi. O bildirdi ki, Nəsimi irsinin Azərbaycan xalqının mənəviyyat xəzinəsində layiqli yerini tutması ötən əsrin 70-ci illərində öz geniş fəaliyyəti sayəsində tarixi-mədəni dəyərlərimizə münasibətdə əsaslı dönüş yaratmış ümummilli lider Heydər Əliyevin adı ilə bilavasitə bağlıdır. Ulu öndərin təşəbbüsü ilə Azərbaycan ədəbiyyatının görkəmli nümayəndələrindən ilk dəfə məhz Nəsiminin 600 illik yubileyi YUNESKO-nun tədbirləri siyahısına daxil edilib və 1973-cü ildə beynəlxalq miqyasda qeyd olunub. Həmçinin Azərbaycan ədəbiyyatı və incəsənətində Nəsiminin yaddaqalan obrazı yaradılıb, Bakının mərkəzində şairin əzəmətli heykəli ucaldılıb. Nəsimi irsinə bu qayğı Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən də davam etdirilib. Cənab Prezidentin “Böyük Azərbaycan şairi İmadəddin Nəsiminin 650 illik yubileyinin qeyd edilməsi haqqında” 15 noyabr 2018-ci il tarixli və “Azərbaycan Respublikasında 2019-cu ilin “Nəsimi ili” elan edilməsi haqqında” 11 yanvar 2019-cu il tarixli sərəncamlarına əsasən bu il Azərbaycanda, hətta onun hüdudlarından kənarda da Nəsiminin 650 illik yubileyi təntənəli şəkildə qeyd edilməkdədir, onun zəngin irsi bir az da dərindən araşdırılaraq, dünyada təbliğ olunur, gələcək nəsillərə çatdırılır.
Ardınca Azərbaycan Milli Kitabxanasının direktoru Kərim Tahirov, Alman-Azərbaycan Forumunun sədr müavini Helqa Daub, Berlin Humbold Universitetinin Azərbaycan tarixi kafedrasının rəhbəri professor Eva Maria Aux, Almaniyada Nəsimi yaradıcılığının tədqiqatçısı Dr. Mixael Hess, alman şairi Raynxard Moritsen, Alman - Azərbaycan Ziyalılar Birliyinin sədri Dr. Naibə Şirinova və yazıçı Orxan Aras çıxış etdilər.

An event dedicated to the 650th anniversary of ImadaddinNasimi was held in Germany
Azerbaijan continues its participation in the 71st Frankfurt International Book Fair, one of the most prestigious book fairs in the world.
On October 17, 2019, within the framework of the exhibition,an event titled “Məndə sığar iki cahan-mən bu cahana sığmazam” (Both worlds can fit within me, but in this world I cannot fit) was held in the national pavilion in connection with the execution of the Order of the President of Azerbaijan Republic “On Celebrating the 650thAnniversary of the Great Azerbaijani Poet ImadaddinNasimi” dated November 15, 2018. The event was jointly organized by the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan, Embassy of the Republic of Azerbaijan in Germany and European Forum of Intercultural Cooperation.
The Chairwoman of the European Forum of Intercultural Cooperation Samira Patzer-Ismailova welcomed the participants of the event. Later, VagifAliyev, First Deputy Minister of Culture of the Republic of Azerbaijan, made a speech about the outstanding poet Nasimi. He noted that the fact that the heritage of Nasimi has taken a worthy place in the treasury of the spirituality of the Azerbaijani people is directly connected with the name of national leader HeydarAliyev.At the initiative of the great leader HeydarAliyev, for the first time among remarkable representatives of Azerbaijani literature, the 600th anniversary of Nasimi was included in the list of UNESCO events andcelebrated internationally in 1973.It should also be noted that a magnificent statue of the poet was erected in the center of Baku.
This care for Nasimi’s heritage is continued by the President of the Republic of Azerbaijan, Mr.IlhamAliyev.According to the Orders of the President of Azerbaijan Republic “On Celebrating the 650th Anniversary of the Great Azerbaijani Poet ImadaddinNasimi” dated November 15, 2018, and “On Declaring 2019 as the Year of Nasimi in the Republic of Azerbaijan” dated January 11, 2019, the 650th anniversary of Nasimi is celebrated solemnly in Azerbaijan and even beyond its borders.
The event was also attended byprof.KarimTahirov, Director of Azerbaijan National Library;Helga Daub, Deputy Chairwoman of German-Azerbaijan Forum;Eva Maria Auch, Head of Azerbaijan History Departmentat the Humboldt University of Berlin; Dr. Michael Hess, researcher of Nasimi creativity in Germany;German poet RaynxardMoritsen;NaibaShirinova, Chairwoman of German-Azerbaijan Union of İntellectuals; writer Orkhan Aras and others.
At the end of the event, books about ImadaddinNasimipublished in the current year were presented to the guests.