Dekabrın 30-da Milli Kitabxanada 31 dekabr – Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəyliyi Günü ilə əlaqədar tədbir keçirilib. Mərasimdə bu günün Azərbaycan tarixindəki önəmindən, Ulu Öndər Heydər Əliyevin dünya Azərbaycanlılarının birliyinin möhkəmləndirilməsindəki rolundan, xalqımızın harada yaşamasından asılı olmayaraq daima birlik nümayiş etdirməsindən, haqq səsimizin dünyaya çatdırılması işində həmrəyliyimizin əhəmiyyətindən, azərbaycançılıq ideologiyasından, ölkəmizin uğurlarından, diasporların fəaliyyətindən danışılıb.
Tədbirdə 2023-cü il – “Heydər Əliyev İli” çərçivəsində Azərbaycan Milli Kitabxanası tərəfindən həm respublikamızda, həm də xarici ölkələrdə Ulu Öndər Heydər Əliyevin müstəqil Azərbaycan dövlətinin təməl prinsiplərini, dünyada tanıdılmasını və azərbaycançılıq ideologiyasına sadiqliyini tərənnüm edən tədbirlərin keçiriləcəyi diqqətə çatdırılıb. Mərasimdə vurğulanıb ki, qarşıda duran əsas vəzifələrdən biri Milli Kitabxananın 100 illik yubileyinin qeyd edilməsidir.
Tədbir çərçivəsində “31 dekabr – Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəyliy Günü” adlı geniş kitab sərgisinin açılışı olub. Sonda tədbir iştirakçıları sərgi ilə tanış olublar.

В Национальной библиотеке состоялось мероприятие в связи с 31 декабря – Днем солидарности азербайджанцев мира
30-12-2022
30 декабря в Национальной библиотеке состоялось мероприятие в связи с 31 декабря - Днем солидарности азербайджанцев мира.
На церемонии говорилось о важности Дня солидарности в истории Азербайджана, неоценимой роли Общенационального лидера Гейдара Алиева в усилении единства азербайджанцев мира, значимости национальной солидарности в донесении азербайджанских реалий до мировой общественности, об идеологии азербайджанства, успехов нашей страны, а также о деятельности диаспор. Было также отмечено, что азербайджанский народ всегда проявляет единство, независимо от места проживания.
На мероприятии до сведения участников было доведено, что в рамках 2023 года – «Года Гейдара Алиева» как в нашей республике, так и в зарубежных странах Национальной библиотекой Азербайджана будут проведены мероприятия, прославляющие концепцию создания независимого Азербайджанского государства, разработанную Общенациональным лидером Гейдаром Алиевым, а также его приверженность идеологии азербайджанства. На церемонии было подчеркнуто, что одной из главных задач является проведение 100-летия Национальной библиотеки.
В завершение участники мероприятия ознакомились с обширной книжной выставкой под названием «31 декабря – День солидарности азербайджанцев мира».