30 İyul – Ümumdünya İnsan Alverinə qarşı Mübarizə Günüdür. İnsаn аlvеrinin mаhiyyəti bаrədə məlumаtlılığın аrtırılmаsı, bеynəlхаlq ictimаiyyətin diqqətinin qurbаnlаrın üzləşdiyi prоblеmlərə yönəldilməsi məqsədilə Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Baş Assambleyasının 2013-cü il 18 dekabr tarixli qətnaməsinə əsasən hər il 30 iyul tarixi insan alverinə qarşı mübarizə üzrə beynəlxalq gün olaraq keçirilir.
Bu gün dünyanın inkişaf etmiş əksər ölkələrində dövlət tərəfindən aparılan mübarizələrdən biri də insan alverinə qarşı mübarizədir. Qeyd edək ki, insan alverinə qarşı mübarizə ölkəmizdə də geniş vüsət alıb. Bununla bağlı respublikamızda hüquqi-normativ baza müəyyən edilib. Ölkə Prezidenti cənab İlham Əliyevin müvafiq sərəncamına əsasən “Azərbaycan Respublikasında insan alverinə qarşı mübarizəyə dair 2020-2024-cü illər üçün Milli Fəaliyyət Planı” təsdiq edilib.
30 İyul – Ümumdünya İnsan Alverinə qarşı Mübarizə Günü münasibətilə M.F.Axundzadə adına Azərbaycan Milli Kitabxanasının əməkdaşları tərəfindən eyniadlı virtual sərgi hazırlanıb. Virtual sərgidə fotolar, mövzu ilə əlaqəli kitablar və məqalələr nümayiş olunur.
Virtual sərgi ilə tanış olmaq istəyənlər http://anl.az/el/vsb/Umumdunya_Insan_alverine_qarsi_Mubarize_Gunu/index.htm linkindən istifadə edə bilərlər.

The virtual exhibition "World Day Against Human Trafficking" was presented to users online in the National Library.
28-07-2022
July 30 is the World Day Against Human Trafficking. In order to raise awareness about the essence of human trafficking, and to focus the attention of the international community on the problems faced by the victims, according to the resolution of the United Nations General Assembly dated December 18, 2013, July 30 is held annually as the International Day against Human Trafficking.
Today, one of the struggles carried out by the state in most developed countries of the world is the fight against human trafficking. It should be noted that the fight against human trafficking has become widespread in our country.
In this regard, a legal and normative framework has been defined in our republic. According to the relevant decree of the President of the country, Mr. Ilham Aliyev, the "National Action Plan for the fight against human trafficking in the Republic of Azerbaijan for 2020-2024" was approved.
On the occasion of July 30 - World Day Against Human Trafficking, a virtual exhibition of the same name was prepared by the employees of the National Library of Azerbaijan named after M.F. Akhundzade. The virtual exhibition displays photos, books, and articles related to the topic.
Those who want to get acquainted with the virtual exhibition can access the link http://anl.az/el/vsb/Umumdunya_Insan_alverine_qarsi_Mubarize_Gunu/index.htm