Milli Kitabxanada “26 İyun – Azərbaycan Respublikasının Silahlı Qüvvələr Günü!” adlı virtual sərgi onlayn rejimdə istifadəçilərə təqdim olunub
24-06-2022
26 İyun – Azərbaycan Silahlı Qüvvələr Günüdür. Azərbaycan Prezidentinin 22 may 1998-ci il tarixli qərarına əsasən 26 iyun Silahlı Qüvvələr Günü elan edilmişdir.
1918-ci il mayın 28-də yaranmış Azərbaycan Demokratik Respublikası cəmi 23 ay yaşamasına baxmayaraq ölkədə çox böyük işlər görmüşdür. Bu işlərdən biri də ordu quruculuğu sahəsində görülən tədbirlərdir.
Azərbaycan Demokratik Respublikası hökumətinin qərarı ilə 1918-ci il iyunun 26-da ilk hərbi hissə – əlahiddə korpus yarandı. Bu qərar Şərqin müsəlman aləmində ilk demokratik hökumətin öz ordusunu yaratmasına hüquqi əsas verdi. Bunun ardınca ölkədə hərbi mükəlləfiyyət – orduya çağırış haqqında hökumət tərəfindən fərman verildi. Az bir vaxt ərzində Azərbaycanda milli ordu quruculuğunda əsaslı nəticələr əldə olundu.
Azərbaycan Respublikası Silahlı Qüvvələrinin mövcudluğu və şərəfli tarixi Azərbaycan xalqının Ulu Öndəri, zəmanəmizin nadir şəxsiyyəti, bütün ömrünü xalqının xoşbəxtliyi, azadlığı və müstəqilliyi uğrunda mübarizəyə həsr etmiş unudulmaz Heydər Əliyevin adı ilə sıx bağlıdır. Çünki bugünkü Azərbaycan Ordusunun qurulması, inkişafı, möhkəmlənməsi Heydər Əliyevin yorulmaz fəaliyyətinin, dövlətçilik təfəkkürünün, siyasi uzaqgörənliyinin və təşkilatçılıq qabiliyyətinin məntiqi nəticəsidir.
Azərbaycan Prezidenti, Silahlı Qüvvələrin Ali Baş Komandanı İlham Əliyev çıxışlarının birində demişdir ki, müasir, mütəşəkkil ordu yaradılması Heydər Əliyevin Azərbaycan xalqı qarşısında ən böyük tarixi xidmətlərindən biri olmuşdur. Bu gün Azərbaycanın güclü ordusu vardır. Azərbaycan Ordusu qarşıda duran bütün vəzifələri həll etməyə qadir bir ordudur.
Bu tarixi gün münasibətilə M.F.Axundzadə adına Azərbaycan Milli Kitabxanasının əməkdaşları tərəfindən “26 İyun – Azərbaycan Respublikasının Silahlı Qüvvələr Günü!” adlı virtual sərgi hazırlanıb. Virtual sərgidə Azərbaycanın görkəmli şəxsiyyətlərinin Milli Ordumuz ilə bağlı fikirləri, fotolar, mövzu ilə əlaqədar kitab və məqalər nümayiş olunur.
Virtual sərgi ilə tanış olmaq http://anl.az/el/vsb/26_Iyun_Azerbaycan_Silahli_Quvveler_Gunu/index.htm    istəyənlər linkindən istifadə edə bilərlər.

"June 26 - Day of the Armed Forces of the Republic of Azerbaijan!" virtual exhibition was presented to users online in the National Library.
24-06-2022
June 26 is the Day of the Armed Forces of Azerbaijan. According to the decision of the President of Azerbaijan dated May 22, 1998, June 26 was declared Armed Forces Day.
The Azerbaijan Democratic Republic, which was established on May 28, 1918, has done a lot of great things in the country despite its existence for only 23 months. One of these works is the measures taken in the field of army building.
By the decision of the government of the Azerbaijan Democratic Republic, on June 26, 1918, the first military unit - separate corps was created. This decision gave the legal basis for the first democratic government in the Muslim world of the East to create its own army. After that, the government issued a decree on military conscription in the country. In a short period of time, substantial results were achieved in the construction of the national army in Azerbaijan.
The existence and glorious history of the Armed Forces of the Republic of Azerbaijan are closely connected with the name of the great leader of the Azerbaijani people, the rare personality of our time, the unforgettable Heydar Aliyev, who devoted his whole life to the struggle for the happiness, freedom and independence of his people. Because the establishment, development and strengthening of today's Azerbaijan Army is the logical result of Heydar Aliyev's tireless activity, statesmanship thinking, political foresight and organizational ability.
President of Azerbaijan, Commander-in-Chief of the Armed Forces Ilham Aliyev said in one of his speeches that the creation of a modern, organized army was one of Heydar Aliyev's greatest historical services to the people of Azerbaijan. Today, Azerbaijan has a strong army. The Azerbaijani Army is an army capable of solving all the tasks ahead.
On the occasion of this historical day, the employees of the National Library of Azerbaijan named after M.F. Akhundzade announced a virtual exhibition named "June 26 - Day of the Armed Forces of the Republic of Azerbaijan!" the views of the prominent personalities of Azerbaijan regarding our National Army, photos, books and articles related to the topic are displayed.
Those who want to get acquainted with the virtual exhibition can access the link http://anl.az/el/vsb/26_Iyun_Azerbaycan_Silahli_Quvveler_Gunu/index.htm