18 iyun – Azərbaycanda Milli İnsan Hüquqları Günü kimi qeyd olunur. İnsan hüquq və azadlıqlarının təmin edilməsi müasir dünyada demokratik inkişafın ayrılmaz hissəsinə, bəşəriyyətin mənəvi-hüquqi və siyasi ideallarının ali təzahürünə çevrilməklə, vətəndaş cəmiyyətinin yetkinliyinin başlıcа meyarı sayılır. İnsan hüquqları ləyaqət, ədalət, bərabərlik, hörmət və müstəqillik kimi ortaq dəyərlərə əsaslanır. Bu dəyərlər qanunla müəyyən edilir və qorunur. Bütün sivil dövlətlərdə ümumi qayğı və məsuliyyət predmeti kimi nəzərdən keçirilən bu meyarlar müstəqil Azərbaycan Rеspublikаsının ictimai-siyasi həyatında da özünə möhkəm yer tapmışdır.
Ölkəmiz dövlət müstəqilliyini bərpa etdikdən sonra beynəlxalq cəmiyyətin tamhüquqlu və beynəlxalq hüququn müstəqil subyekti kimi tarixin sınağından uğurla çıxmış ümumbəşəri dəyərlərin üstünlüyünü qəbul edərək demokratik, hüquqi və dünyəvi dövlət quruculuğunu, eyni zamanda bəşər sivilizasiyasının idealları olan azadlığı, insan hüquqlarını, ədaləti və sülhü özünün inkişaf yolu seçmişdir.
Dövlət başçısı cənab İlham Əliyevin 2007-ci il 18 iyun tarixli Sərəncamı ilə Ümummilli liderimiz Heydər Əliyev tərəfindən 1998-ci il iyunun 18-də Azərbaycan Respublikasında ilk “İnsan hüquqları müdafiəsinə dair Dövlət Proqramı”nın təsdiq edildiyi və insan hüquqlarının təmin olunmasının dövlət siyasətinin əsas istiqamətlərindən biri kimi müəyyən edildiyi nəzərə alınaraq iyunun 18-i Azərbaycan Respublikasında İnsan hüquqları günü kimi təsis edilib.
İnsan hüquqları amili xalqımızın Ümummilli lideri Heydər Əliyevin fəaliyyətinin əsası olmuşdur. Ulu Öndərimiz sivil, dünyəvi dövlət quruculuğu prosesinin ilkin şərti kimi fundamental insan hüquq və azadlıqlarının müdafiəsi zərurətini, ona şərait yaradılmasının vacibliyini həmişə хüsusi qеyd еtmişdir.
18 İyun – Milli İnsan Hüquqları Günü münasibətilə M.F.Axundzadə adına Azərbaycan Milli Kitabxanasının əməkdaşları tərəfindən eyniadlı virtual sərgi hazırlanıb. Virtual sərgidə rəsmi sənəd, fotolar, mövzu ilə əlaqəli kitab və məqalələr nümayiş olunur.

The virtual exhibition "June 18 - National Human Rights Day" was presented to users online in the National Library
13-06-2022
On June 18, Azerbaijan celebrates the National Human Rights Day. Ensuring human rights and freedoms in the modern world has become an integral part of democratic development, the highest manifestation of the moral, legal and political ideals of mankind, is considered the main criterion for the maturity of civil society.
Human rights are based on shared values such as dignity, justice, equality, respect and independence. These values are defined and protected by law. These criteria, considered as a subject of common concern and responsibility in all civilized states, have found a strong place in the social and political life of the independent Republic of Azerbaijan.
After the restoration of state independence, our country accepted the supremacy of universal human values that have successfully passed the test of history as a full-fledged international society and an independent subject of international law, and has chosen democratic, legal and secular state building, as well as freedom, human rights, justice and peace, which are the ideals of human civilization as a way of its development.
The first "State Program on the Protection of Human Rights" was approved in the Republic of Azerbaijan on June 18, 1998 by our national leader Heydar Aliyev by the Decree of the Head of State Mr. Ilham Aliyev dated June 18, 2007and taking into account that the provision of human rights is defined as one of the main directions of state policy, June 18 was established as Human Rights Day in the Republic of Azerbaijan.
The human rights factor was the basis of the activities of the national leader of our people, Heydar Aliyev. Our Great Leader has always specially noted the need to protect fundamental human rights and freedoms and the importance of creating conditions for them, as a precondition for the process of civilized, secular state-building.
On the occasion of June 18 - National Human Rights Day, a virtual exhibition of the same name was prepared by the employees of the National Library of Azerbaijan named after M.F. Akhundzade. Official documents, photos, books and articles related to the topic are displayed in the virtual exhibition.
Those who want to get acquainted with the virtual exhibition can access  the link http://anl.az/el/vsb/18_iyun/index.html.