18 iyun – Azərbaycanda Milli İnsan Hüquqları Günü kimi qeyd olunur. İnsan hüquq və azadlıqlarının təmin edilməsi müasir dünyada demokratik inkişafın ayrılmaz hissəsinə, bəşəriyyətin mənəvi-hüquqi və siyasi ideallarının ali təzahürünə çevrilməklə, vətəndaş cəmiyyətinin yetkinliyinin başlıcа meyarı sayılır. İnsan hüquqları ləyaqət, ədalət, bərabərlik, hörmət və müstəqillik kimi ortaq dəyərlərə əsaslanır. Bu dəyərlər qanunla müəyyən edilir və qorunur. Bütün sivil dövlətlərdə ümumi qayğı və məsuliyyət predmeti kimi nəzərdən keçirilən bu meyarlar müstəqil Azərbaycan Rеspublikаsının ictimai-siyasi həyatında da özünə möhkəm yer tapmışdır.
Ölkəmiz dövlət müstəqilliyini bərpa etdikdən sonra beynəlxalq cəmiyyətin tamhüquqlu və beynəlxalq hüququn müstəqil subyekti kimi tarixin sınağından uğurla çıxmış ümumbəşəri dəyərlərin üstünlüyünü qəbul edərək demokratik, hüquqi və dünyəvi dövlət quruculuğunu, eyni zamanda bəşər sivilizasiyasının idealları olan azadlığı, insan hüquqlarını, ədaləti və sülhü özünün inkişaf yolu seçmişdir.
Dövlət başçısı cənab İlham Əliyevin 2007-ci il 18 iyun tarixli Sərəncamı ilə Ümummilli liderimiz Heydər Əliyev tərəfindən 1998-ci il iyunun 18-də Azərbaycan Respublikasında ilk “İnsan hüquqları müdafiəsinə dair Dövlət Proqramı”nın təsdiq edildiyi və insan hüquqlarının təmin olunmasının dövlət siyasətinin əsas istiqamətlərindən biri kimi müəyyən edildiyi nəzərə alınaraq iyunun 18-i Azərbaycan Respublikasında İnsan hüquqları günü kimi təsis edilib.
İnsan hüquqları amili xalqımızın Ümummilli lideri Heydər Əliyevin fəaliyyətinin əsası olmuşdur. Ulu Öndərimiz sivil, dünyəvi dövlət quruculuğu prosesinin ilkin şərti kimi fundamental insan hüquq və azadlıqlarının müdafiəsi zərurətini, ona şərait yaradılmasının vacibliyini həmişə хüsusi qеyd еtmişdir.
18 İyun – Milli İnsan Hüquqları Günü münasibətilə M.F.Axundzadə adına Azərbaycan Milli Kitabxanasının əməkdaşları tərəfindən eyniadlı virtual sərgi hazırlanıb. Virtual sərgidə rəsmi sənəd, fotolar, mövzu ilə əlaqəli kitab və məqalələr nümayiş olunur.

18 июня в Азербайджане отмечается Национальный день прав человека. Обеспечение прав и свобод человека, став неотъемлемой частью демократического развития в современном мире, высшим проявлением нравственных, правовых и политических идеалов человечества, считается главным критерием гражданского общества. Права человека основаны на общих ценностях, таких как достоинство, справедливость, равенство, уважение и независимость, которые определены и охраняются законом. Эти критерии, являющиеся предметом общей заботы и ответственности во всех цивилизованных странах, прочно вошли и в общественно-политическую жизнь независимой Азербайджанской Республики.
После восстановления независимости наша страна сделала выбор в пользу построения демократического, правового и светского государства, а также свободы, прав человека, справедливости и мира, которые являются идеалами человеческой цивилизации.
8 июня 1998 года Общенациональным лидером Азербайджана Гейдаром Алиевым впервые была утверждена «Государственная программа защиты прав человека». Этим самым было положено одно из основных направлений государственной политики в сфере защиты прав человека. Указом Президента Ильхама Алиева от 17 июня 2007 года 18 июня в Азербайджане отмечается как Национальный день прав человека.
Фактор прав человека был основой деятельности Общенационального лидера нашего народа Гейдара Алиева. Общенациональный лидер всегда подчеркивал необходимость защиты прав и свобод человека как обязательного условия процесса построения цивилизованного, светского государства
В связи с этим сотрудники Национальной библиотеки представили пользователям выставку в виртуальном режиме под названием «18 июня - Национальный день прав человека». На виртуальной выставке представлены официальные документы, фотографии, книги и статьи по данной теме.