Milli Kitabxanada “12 Noyabr – Azərbaycan Respublikasının Konstitusiya Günü” adlı virtual sərgi onlayn rejimdə istifadəçilərə təqdim edilib
11-11-2022
12 Noyabr – Azərbaycanda Konstitusiya Günü kimi qeyd olunur.
1996-cı il fevralın 6-da Prezident Heydər Əliyevin sərəncamı ilə 12 noyabr Azərbaycan Respublikasının Konstitusiya Günü elan edilmişdir.
1995-ci il noyabrın 12-də ümumxalq referendumu ilə Azərbaycan Respublikasının ilk Konstitusiyası qəbul olunmuşdur.
Konstitusiyanın qəbulu müstəqillik tariximizin ən mühüm hadisələrindən biri olmaqla yanaşı, Ümummilli lider Heydər Əliyevin Azərbaycan dövlətçiliyi qarşısındakı böyük xidmətlərindən biridir. Bu Konstitusiya müstəqil dövlət quruculuğu prosesini tənzimləyən, demokratik inkişafa təminat yaradan, cəmiyyətin siyasi, sosial, mədəni, iqtisadi sferalarında köklü dəyişiklikləri özündə ehtiva edən, qanunvericiliyin təkmilləşdirilməsində hüquqi baza rolunu oynayan mükəmməl və mütərəqqi sənəddir.
Hakimiyyətlərin bölgüsü, insan hüquq və azadlıqlarının prioritetliyi prinsiplərinə əsaslanan Konstitusiyamız demokratik, hüquqi, dünyəvi dövlət quruculuğu üçün möhkəm təməl yaradır, cəmiyyətdə humanizm, milli həmrəylik və tolerantlıq ruhunu təsbit edir, vətəndaşların müxtəlif sosial qrupları arasında harmonik münasibətləri stimullaşdırır. Konstitusiyada insan amili, vətəndaşların hüquqları, onların rifahının və təhlükəsizliyinin təmin olunması ön plana çəkilmişdir. Konstitusiyamız həm insan və vətəndaş hüquqlarının dönmədən həyata keçirilməsi, həm də dövlət müstəqilliyinin və suverenliyin möhkəmləndirilməsini təmin edir.
Bu tarixi gün münasibətilə M.F.Axundzadə adına Azərbaycan Milli Kitabxanasının əməkdaşları tərəfindən “12 Noyabr – Azərbaycan Respublikasının Konstitusiya Günü” adlı virtual sərgi hazırlanıb. Virtual sərgidə rəsmi sənəd, Azərbaycanın görkəmli şəxsiyyətlərinin konstitusiyamız haqqında fikirləri, fotolar, mövzu ilə əlaqədar kitablar və dövri mətbuat səhifələrində dərc olunan məqalələr nümayiş olunur.

The virtual exhibition "November 12 - Constitution Day of the Republic of Azerbaijan" was presented to users online in the National Library
11-11-2022
November 12 - is celebrated as the Constitution Day in Azerbaijan.
On February 6, 1996, by order of President Heydar Aliyev, November 12 was declared the Constitution Day of the Republic of Azerbaijan.
On November 12, 1995, the first Constitution of the Republic of Azerbaijan was adopted at a national referendum.
Adoption of the Constitution is one of the most important events in the history of our independence, as well as one of the great services of the national leader Heydar Aliyev to the statehood of Azerbaijan. This Constitution is a perfect and progressive document that regulates the process of independent state building, ensures democratic development, includes fundamental changes in the political, social, cultural, and economic spheres of society, and plays the role of a legal basis for improving legislation.
Our Constitution, based on the principles of division of powers and the priority of human rights and freedoms, creates a solid foundation for democratic, legal, secular state-building, establishes the spirit of humanism, national solidarity and tolerance in society, and stimulates harmonious relations between different social groups of citizens.The Constitution puts forward the human factor, the rights of citizens, ensuring their well-being and security. Our Constitution ensures the irrevocable implementation of human and civil rights, as well as the strengthening of state independence and sovereignty.
On the occasion of this historic day, a virtual exhibition called "November 12 - Constitution Day of the Republic of Azerbaijan" was prepared by the employees of the National Library of Azerbaijan named after M.F. Akhundzade. In the virtual exhibition, the official document, the opinions of the prominent personalities of Azerbaijan about our constitution, photos, books on the subject and articles published in the periodical press are displayed.
Those who want to get acquainted with the virtual exhibition can access the link http://anl.az/el/vsb/12Noyabr_Konstitusiya_gunu/index.htm