Milli Kitabxanada “12 Noyabr – Azərbaycan Respublikasının Konstitusiya Günü” adlı virtual sərgi onlayn rejimdə istifadəçilərə təqdim edilib
11-11-2022
12 Noyabr – Azərbaycanda Konstitusiya Günü kimi qeyd olunur.
1996-cı il fevralın 6-da Prezident Heydər Əliyevin sərəncamı ilə 12 noyabr Azərbaycan Respublikasının Konstitusiya Günü elan edilmişdir.
1995-ci il noyabrın 12-də ümumxalq referendumu ilə Azərbaycan Respublikasının ilk Konstitusiyası qəbul olunmuşdur.
Konstitusiyanın qəbulu müstəqillik tariximizin ən mühüm hadisələrindən biri olmaqla yanaşı, Ümummilli lider Heydər Əliyevin Azərbaycan dövlətçiliyi qarşısındakı böyük xidmətlərindən biridir. Bu Konstitusiya müstəqil dövlət quruculuğu prosesini tənzimləyən, demokratik inkişafa təminat yaradan, cəmiyyətin siyasi, sosial, mədəni, iqtisadi sferalarında köklü dəyişiklikləri özündə ehtiva edən, qanunvericiliyin təkmilləşdirilməsində hüquqi baza rolunu oynayan mükəmməl və mütərəqqi sənəddir.
Hakimiyyətlərin bölgüsü, insan hüquq və azadlıqlarının prioritetliyi prinsiplərinə əsaslanan Konstitusiyamız demokratik, hüquqi, dünyəvi dövlət quruculuğu üçün möhkəm təməl yaradır, cəmiyyətdə humanizm, milli həmrəylik və tolerantlıq ruhunu təsbit edir, vətəndaşların müxtəlif sosial qrupları arasında harmonik münasibətləri stimullaşdırır. Konstitusiyada insan amili, vətəndaşların hüquqları, onların rifahının və təhlükəsizliyinin təmin olunması ön plana çəkilmişdir. Konstitusiyamız həm insan və vətəndaş hüquqlarının dönmədən həyata keçirilməsi, həm də dövlət müstəqilliyinin və suverenliyin möhkəmləndirilməsini təmin edir.
Bu tarixi gün münasibətilə M.F.Axundzadə adına Azərbaycan Milli Kitabxanasının əməkdaşları tərəfindən “12 Noyabr – Azərbaycan Respublikasının Konstitusiya Günü” adlı virtual sərgi hazırlanıb. Virtual sərgidə rəsmi sənəd, Azərbaycanın görkəmli şəxsiyyətlərinin konstitusiyamız haqqında fikirləri, fotolar, mövzu ilə əlaqədar kitablar və dövri mətbuat səhifələrində dərc olunan məqalələr nümayiş olunur.

В Национальной библиотеке пользователям была представлена виртуальная выставка под названием «12 ноября - День Конституции Азербайджанской Республики»
11-11-2022
12 ноября - День Конституции Азербайджанской Республики.
6 февраля 1996 года по распоряжению президента Гейдара Алиева 12 ноября было объявлено Днем Конституции.
12 ноября 1995 года путем всенародного референдума была принята первая Конституция Азербайджанской Республики.
Конституция независимого Азербайджана была совершенным и прогрессивным документом, регулирующим процесс строительства независимого государства, создающим гарантию демократического развития, заключающим в себе коренные изменения в политической, социальной, культурной, экономической и общественных сферах, играющим роль правовой базы в усовершенствовании законодательства.
Обеспечение прав и свобод человека и гражданина, достойного уровня жизни гражданам Азербайджанской Республики – высшая цель государства. То, что одна третья часть нашедших свое отражение в Основном Законе положений связана с правами и свободами человека, также является наглядным воплощением приверженности Общенационального лидера к общечеловеческим ценностям, его внутреннего демократизма.
По случаю Дня Конституции сотрудники Национальной библиотеки Азербайджана подготовили одноименную виртуальную выставку. На виртуальной выставке представлены официальные документы, высказывания выдающихся деятелей Азербайджана о нашей Конституции, фотографии, книги и статьи по данной теме.
Желающие ознакомиться с виртуальной выставкой могут воспользоваться ссылкой http://anl.az/el/vsb/12Noyabr_Konstitusiya_gunu/index.htm.