1 İyun – Uşaqların Beynəlxalq Müdafiəsi Günüdür. Dünyanın əksər ölkələrində olduğu kimi, bu gün Azərbaycanda da qeyd edilir.
1950-ci il iyunun 1-də BMT Baş Assambleyası tərəfindən Uşaqların Beynəlxalq Müdafiəsi Gününün (International Children's Day) qeyd olunması qərara alınıb. Həmin gün təşkil olunan “Qadınların Beynəlxalq Konfransı”nda uşaq hüquqlarının təmin edilməsi ilə bağlı təkliflər səslənib və elə həmin tədbirdə də 1 iyun tarixini uşaqların beynəlxalq müdafiəsinə həsr etmək qərarı verilib.
Azərbaycanda uşaqların müdafiə olunması və onlara qayğı göstərilməsi istiqamətində çoxsaylı işlər görülüb. Ölkəmizdə uşaqların sosial və hüquqi müdafiəsi ilə bağlı məsələlər Konstitusiya, qanunverici və normativ-hüquqi aktlarla tənzimlənir. Uşaq hüquqlarının müdafiəsi ilə bağlı Azərbaycanda qanunvericilik bazası formalaşıb, “Uşaq hüquqları haqqında” qanun və bəzi digər normativ-hüquqi aktlar qəbul edilib.
Böyük tarixi şəxsiyyət Heydər Əliyev deyirdi: “Uşaqlar bizim gələcəyimizdir, gələcəyimizi nə cür tərbiyə edəcəyiksə, ölkəmizin, millətimizin, dövlətimizin sabahı bundan asılı olacaqdır”.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev Azərbaycanda uşaqlara dövlət qayğısının gücləndirilməsi, uşaq problemlərinə vətəndaş cəmiyyəti qurumlarının diqqətinin artırılması və ölkənin uşaqlarla bağlı demoqrafik perspektivlərinin müəyyənləşdirilməsi məqsədi ilə 22 dekabr 2008-ci il tarixli sərəncam imzalayıb. Sərəncama görə 2009-cu il “Uşaq ili” elan olunub.
“Uşaqların Beynəlxalq Müdafiəsi Günü” münasibətilə M.F.Axundzadə adına Azərbaycan Milli Kitabxanasının əməkdaşları tərəfindən “1 İyun – Uşaqların Beynəlxalq Müdafiəsi Günü” adlı virtual sərgi hazırlanıb. Virtual sərgidə fotolar, mövzu ilə əlaqəli kitab və məqalələr nümayiş olunur.
Virtual sərgi ilə tanış olmaq istəyənlər http://anl.az/el/vsb/Usaqlarin_Beynelxalq_Mudafiesi_Gunu/index.htm linkindən istifadə edə bilərlər.

The virtual exhibition "June 1 - International Children's Protection Day" was presented to users online in the National Library
01-06-2022
1st of June is the International Children's Day. As in most countries of the world, this day is also celebrated in Azerbaijan. On June 1, 1950, the UN General Assembly decided to celebrate International Children's Day.
At the "International Women's Conference" organized on the same day, proposals were made regarding the provision of children's rights, and at the same event, it was decided to dedicate 1st of June to the international protection of children.
In Azerbaijan, many works have been done in the direction of protecting and caring for children. Issues related to the social and legal protection of children in our country are regulated by the Constitution, legislative and normative-legal acts. A legislative framework has been formed in Azerbaijan regarding the protection of children's rights, the law "On Children's Rights" and some other legal acts have been adopted.
The great historical figure Heydar Aliyev said: "Children are our future, the tomorrow of our country, nation, and state will depend on how we educate them."
President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev signed a decree dated December 22, 2008 with the aim of strengthening state care for children in Azerbaijan, increasing the attention of civil society organizations to children's problems and determining the country's demographic prospects related to children. According to the order, 2009 was declared "Children's Year".
On the occasion of "International Day of Children's Protection", a virtual exhibition called "June 1 - International Day of Children's Protection" was prepared by the staff of the National Library of Azerbaijan named after M.F. Akhundzade. The virtual exhibition displays photos, books and articles related to the topic.
Those who want to get acquainted with the virtual exhibition can access the link http://anl.az/el/vsb/Usaqlarin_Beynelxalq_Mudafiesi_Gunu/index.htm