1 İyun – Uşaqların Beynəlxalq Müdafiəsi Günüdür. Dünyanın əksər ölkələrində olduğu kimi, bu gün Azərbaycanda da qeyd edilir.
1950-ci il iyunun 1-də BMT Baş Assambleyası tərəfindən Uşaqların Beynəlxalq Müdafiəsi Gününün (International Children's Day) qeyd olunması qərara alınıb. Həmin gün təşkil olunan “Qadınların Beynəlxalq Konfransı”nda uşaq hüquqlarının təmin edilməsi ilə bağlı təkliflər səslənib və elə həmin tədbirdə də 1 iyun tarixini uşaqların beynəlxalq müdafiəsinə həsr etmək qərarı verilib.
Azərbaycanda uşaqların müdafiə olunması və onlara qayğı göstərilməsi istiqamətində çoxsaylı işlər görülüb. Ölkəmizdə uşaqların sosial və hüquqi müdafiəsi ilə bağlı məsələlər Konstitusiya, qanunverici və normativ-hüquqi aktlarla tənzimlənir. Uşaq hüquqlarının müdafiəsi ilə bağlı Azərbaycanda qanunvericilik bazası formalaşıb, “Uşaq hüquqları haqqında” qanun və bəzi digər normativ-hüquqi aktlar qəbul edilib.
Böyük tarixi şəxsiyyət Heydər Əliyev deyirdi: “Uşaqlar bizim gələcəyimizdir, gələcəyimizi nə cür tərbiyə edəcəyiksə, ölkəmizin, millətimizin, dövlətimizin sabahı bundan asılı olacaqdır”.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev Azərbaycanda uşaqlara dövlət qayğısının gücləndirilməsi, uşaq problemlərinə vətəndaş cəmiyyəti qurumlarının diqqətinin artırılması və ölkənin uşaqlarla bağlı demoqrafik perspektivlərinin müəyyənləşdirilməsi məqsədi ilə 22 dekabr 2008-ci il tarixli sərəncam imzalayıb. Sərəncama görə 2009-cu il “Uşaq ili” elan olunub.
“Uşaqların Beynəlxalq Müdafiəsi Günü” münasibətilə M.F.Axundzadə adına Azərbaycan Milli Kitabxanasının əməkdaşları tərəfindən “1 İyun – Uşaqların Beynəlxalq Müdafiəsi Günü” adlı virtual sərgi hazırlanıb. Virtual sərgidə fotolar, mövzu ilə əlaqəli kitab və məqalələr nümayiş olunur.
Virtual sərgi ilə tanış olmaq istəyənlər http://anl.az/el/vsb/Usaqlarin_Beynelxalq_Mudafiesi_Gunu/index.htm linkindən istifadə edə bilərlər.

В Национальной библиотеке пользователям была представлена виртуальная выставка под названием «1 июня – Международный день защиты детей»
01-06-2022
1 июня – Международный день защиты детей. Сегодня, в Азербайджане, как и в большинстве стран мира, этот праздник отмечается ежегодно.
Решение об его учреждении было принято Генеральной Ассамблеей ООН 1 июня 1950 года. На состоявшейся в этот же день Международной женской конференции были высказаны предложения по обеспечению зашиты прав ребенка, и было принято решение посвятить 1 июня международной защите детей.
В Азербайджане за последние годы проделана колоссальная работа в сфере защиты прав детей. Вопросы, связанные с социально-правовой защитой детей в нашей стране, регулируются Конституцией, а также законодательными и нормативно-правовыми актами. В Азербайджане сформирована законодательная база по защите прав детей, а также принят Закон «О правах ребенка» и ряд других нормативно-правовых актов.
Великий государственный деятель, Общенациональный лидер Гейдар Алиев говорил: «Дети – это наше будущее. Будущее нашей страны, нашего государства напрямую зависит от того, какими мы воспитаем наших детей.
22 декабря 2008 года Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев подписал указ об усилении государственной заботы о детях в Азербайджане, повышении внимания общественных организаций к проблемам детей и определении демографических перспектив страны для них. Согласно указу, 2009 год был объявлен «Годом ребенка».
По случаю Международного дня защиты детей сотрудники Азербайджанской национальной библиотеки имени М.Ф.Ахундзаде подготовили виртуальную выставку под названием «1 июня – Международный день защиты детей». На виртуальной выставке представлены фотографии, книги и статьи по данной теме.