2022-ci ildə Azərbaycan bədii fikrinin görkəmli siması Xurşidbanu Natəvanın anadan olmasının 190 ili tamam olur.
Qarabağ xanlığının sonuncu varisi Xan qızı Natəvan mənbəyini doğma təbiətin gözəlliklərindən alan ədəbi yaradıcılığını xalqa məhəbbət nümunəsinə çevrilən xeyriyyəçilik fəaliyyəti ilə ahəngdar şəkildə uzlaşdırmış, yaşadığı Şuşa şəhərinin abadlığı və mədəni həyatının canlılığı üçün böyük zəhmət sərf etmiş, humanist təbiətinə və nəcibliyinə görə tanınıb fədakarlıq və mərhəmət mücəssəməsi kimi sevilmişdir.
Xurşidbanu Natəvan Azərbaycan ədəbiyyatı tarixində diqqətəlayiq yer tutan söz ustalarındandır. İncəsənətin ayrı-ayrı növlərinə dərindən bələd olan sənətkar Şərq poetik ənənələrinə sədaqətlə yazıb yaratmış, mənəvi saflığa çağıran və insana məhəbbət, həqiqətə inam hissi aşılayan, zərif lirizmə malik və parlaq bədii boyalarla zəngin bir irs qoyub getmişdir. Onun başçılıq etdiyi ədəbi məclis öz ətrafında dövrün qabaqcıl ziyalılarını toplamış və Qarabağ ədəbi mühitinin inkişafına güclü təsir göstərmişdir.
Xurşidbanu Natəvan parlaq istedada və qabağcıl ideallara malik olan şəxsiyyət olmuşdur. Onun Azərbaycan mədəniyyətində və ictimai həyatında qoyduğu izlər böyük və əhəmiyyətlidir.
Xurşidbanu Natəvanın 190 illiyinin qeyd edilməsi haqqında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamı və Mədəniyyət Nazirliyinin Tədbirlər Planına uyğun keçirilən tədbirlərin davamı olaraq M.F.Axundzadə adına Azərbaycan Milli Kitabxanasının əməkdaşları tərəfindən “Xurşidbanu Natəvan – 190” adlı elektron daycest hazırlanıb.
Təqdim olunan daycestdə - (“digest”- ingilis dilindən tərcümədə “xülasə”, “toplu” mənasını verir) Xurşidbanu Natəvan ilə bağlı 2018-2022-ci illərdə dövri mətbuat səhifələrində dərc edilmiş məqalələr araşdırılmış və seçmə yolu ilə istifadəçilərin diqqətinə təqdim olunmuşdur.
Daycestin hazırlanmasında əsas məqsəd geniş istifadəçi kütləsini şairənin həyat və yaradıcılığı, ölməz irsi haqqında dərc olunmuş materiallarla tanış etməkdən ibarətdir. Daycestdə məqalələr illər üzrə, daxildə isə əlifba ardıcıllığı ilə verilmişdir.
Elektron daycestlə tanış olmaq istəyənlər http://anl.az/down/X.Natevan.pdf linkindən istifadə edə bilərlər.

The electronic digest called "Khurshidbanu Natavan - 190" was presented to users in virtual mode in the National Library.
19-07-2022
In 2022, it will be 190 years since the birth of Khurshidbanu Natavan, a prominent figure of Azerbaijani artistic thought.
The last heiress of the Karabakh Khanate, Natavan, daughter of the Khan, harmoniously reconciled her literary creativity, which took its source from the beauties of her native nature, with her charitable activities, which became an example of love for the people, she worked hard for the improvement of the Shusha city and the vitality of its cultural life, she was recognized for her humane nature and nobility, and was loved as the embodiment of sacrifice and mercy.
Khurshidbanu Natavan is one of the masters of words who occupy a remarkable place in the history of Azerbaijani literature. The artist, who is deeply familiar with different types of art, wrote and created faithfully to Eastern poetic traditions, called for spiritual purity and instilled a sense of love and faith in the truth, and left behind a rich legacy of elegant lyricism and bright artistic colors. The literary assembly headed by him gathered around him the leading intellectuals of the time and had a strong influence on the development of the Karabakh literary environment.
Khurshidbanu Natavan was a person with brilliant talent and progressive ideals. The traces she left in Azerbaijani culture and social life are great and significant. As a continuation of the events held in accordance with the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan on the celebration of the 190th anniversary of Khurshidbanu Natavan and the Action Plan of the Ministry of Culture, the staff of the National Library of Azerbaijan named after M.F. Akhundzade prepared an electronic digest called "Khurshidbanu Natavan - 190".
In the presented digest - ("digest" means "summary", "collective" in translation from English) articles published in periodical press pages in 2018-2022 about Khurshidbanu Natavan were examined and presented to the attention of users in a selective way.
The main purpose of preparing the digest is to acquaint the wide user population with the published materials about the life and creativity of the poetess, and her immortal legacy. In Digest, articles are listed by year, and internally in alphabetical order.
Those who want to get acquainted with the electronic digest can access the link http://anl.az/down/X.Natevan.pdf.