2022-ci ildə Azərbaycan bədii fikrinin görkəmli siması Xurşidbanu Natəvanın anadan olmasının 190 ili tamam olur.
Qarabağ xanlığının sonuncu varisi Xan qızı Natəvan mənbəyini doğma təbiətin gözəlliklərindən alan ədəbi yaradıcılığını xalqa məhəbbət nümunəsinə çevrilən xeyriyyəçilik fəaliyyəti ilə ahəngdar şəkildə uzlaşdırmış, yaşadığı Şuşa şəhərinin abadlığı və mədəni həyatının canlılığı üçün böyük zəhmət sərf etmiş, humanist təbiətinə və nəcibliyinə görə tanınıb fədakarlıq və mərhəmət mücəssəməsi kimi sevilmişdir.
Xurşidbanu Natəvan Azərbaycan ədəbiyyatı tarixində diqqətəlayiq yer tutan söz ustalarındandır. İncəsənətin ayrı-ayrı növlərinə dərindən bələd olan sənətkar Şərq poetik ənənələrinə sədaqətlə yazıb yaratmış, mənəvi saflığa çağıran və insana məhəbbət, həqiqətə inam hissi aşılayan, zərif lirizmə malik və parlaq bədii boyalarla zəngin bir irs qoyub getmişdir. Onun başçılıq etdiyi ədəbi məclis öz ətrafında dövrün qabaqcıl ziyalılarını toplamış və Qarabağ ədəbi mühitinin inkişafına güclü təsir göstərmişdir.
Xurşidbanu Natəvan parlaq istedada və qabağcıl ideallara malik olan şəxsiyyət olmuşdur. Onun Azərbaycan mədəniyyətində və ictimai həyatında qoyduğu izlər böyük və əhəmiyyətlidir.
Xurşidbanu Natəvanın 190 illiyinin qeyd edilməsi haqqında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamı və Mədəniyyət Nazirliyinin Tədbirlər Planına uyğun keçirilən tədbirlərin davamı olaraq M.F.Axundzadə adına Azərbaycan Milli Kitabxanasının əməkdaşları tərəfindən “Xurşidbanu Natəvan – 190” adlı elektron daycest hazırlanıb.
Təqdim olunan daycestdə - (“digest”- ingilis dilindən tərcümədə “xülasə”, “toplu” mənasını verir) Xurşidbanu Natəvan ilə bağlı 2018-2022-ci illərdə dövri mətbuat səhifələrində dərc edilmiş məqalələr araşdırılmış və seçmə yolu ilə istifadəçilərin diqqətinə təqdim olunmuşdur.
Daycestin hazırlanmasında əsas məqsəd geniş istifadəçi kütləsini şairənin həyat və yaradıcılığı, ölməz irsi haqqında dərc olunmuş materiallarla tanış etməkdən ibarətdir. Daycestdə məqalələr illər üzrə, daxildə isə əlifba ardıcıllığı ilə verilmişdir.
Elektron daycestlə tanış olmaq istəyənlər http://anl.az/down/X.Natevan.pdf linkindən istifadə edə bilərlər.

В Национальной библиотеке пользователям был представлен электронный дайджест под названием «Хуршидбану Натаван – 190»
19-07-2022
В 2022 году исполняется 190 лет со дня рождения выдающейся деятельницы азербайджанской художественной мысли Хуршидбану Натавана.
Последняя наследница Карабахского ханства - Ханская дочь Натаван гармонично сочетала литературное творчество, вдохновленное красотой родной природы с благотворительной деятельностью, ставшей образцом любви к народу. Она приложила большие усилия для благоустройства родного города Шуша и оживления его культурной жизни, обрела известность за гуманный характер и благородство, завоевала любовь как олицетворение самоотверженности и милосердия.
Хуршидбану Натаван является одним из мастеров слова, занимающих достойное место в истории азербайджанской литературы. Мастер, хорошо знакомый с отдельными видами искусства, она в своем творчестве была привержена восточным поэтическим традициям, оставила наследие, призывающее к нравственной чистоте, прививающее чувства любви к человеку, веры в истину, обладающее тонким лиризмом и богатое яркими художественными красками. Возглавляемый ею литературный меджлис собрал вокруг себя передовую интеллигенцию того времени и оказал сильное влияние на развитие карабахской литературной среды.
Хуршидбану Натаван была личностью, обладающей ярким талантом и передовыми идеалами. Она оставила глубокий след в культурной и социальной жизни Азербайджана.
В продолжение мероприятий, проведенных в соответствии с Указом Президента Азербайджанской Республики о проведеннии 190-летия со дня рождения Хуршидбану Натева и Планом действий Министерства культуры, сотрудники Национальной библиотеки Азербайджана им. М.Ф.Ахундзаде подготовили электронный дайджест под названием «Хуршидбану Натева – 190».
В дайджесте - («дайджест» в переводе с английского означает «статья, подборка») представлены вниманию пользователей статьи, опубликованные в периодической печати в 2018-2022 годах о Хуршидбану Натаван.
Основная цель подготовки дайджеста – ознакомить широкий круг пользователей с публикуемыми материалами о жизни и творчестве поэтессы, ее бессмертном наследии. В дайджесте статьи представлены по годам, а внутри же соблюдается алфавитный порядок.
Желающие ознакомиться с электронным дневником могут воспользоваться ссылкой http://anl.az/down/X.Natevan.pdf.