Martın 17-də Xorvatiya Respublikasının Azərbaycandakı Fövqaladə və Səlahiyyətli səfiri Branko Zebic Milli Kitabxanada olub. Görüş zamanı qonağa Milli Kitabxana haqqında məlumat verilib. Bildirilib ki, 6 milyon fondu olan kitabxana 80-ə yaxın ölkə ilə kitab mübadiləsi edir, 48 ölkə ilə memorandum imzalayıb. Kitabxananın onlayn istifadəçilərindən əksəriyyətini Avropa ölkələri təşkil edir. Qeyd olundu ki, bu görüş Xorvatiya Milli Kitabxanası ilə əlaqələrin genişlənməsində böyük rol oynayacaq və əməkdaşlıq memorandumunun imzalanmasına zəmin yaradacaqdır.
Qonaq Xorvatiya Respublikasının Mədəniyyət və Media Nazirliyi, Xorvatiya Şirkətlərinin dəstəyi ilə azərbaycan-dilinə nəşr edilmiş kitabı Milli Kitabxananın fonduna hədiyyə etdi. Bu kitablar Bakıda təşkil olunan Kitab Sərgisində nümayiş olunub.
Daha sonra qonağa Milli Kitabxana və Azərbaycan xalçaları haqqında kitablar, habelə Azərbaycanın tarixi və mədəniyyət abidələrinin xəritəsi hədiyyə edildi. Sonda səfir Milli Kitabxana ilə yaxından tanış oldu.

Посол Республики Хорватия в нашей стране был гостем Национальной библиотеки
17 марта Чрезвычайный и полномочный посол Республики Хорватия в Азербайджане Бранко Зебич посетил Национальную библиотеку. Во время встречи гостю была предоставлена информация о Национальной библиотеке. Было отмечено, что библиотека, имеющая 6 миллионов фондов, обменивается книгами примерно с 80 странами, и подписала меморандумы с 48 странами. Большинство онлайн-пользователей библиотеки составляют европейские страны. Было отмечено, что эта встреча сыграет большую роль в расширении отношений с Национальной библиотекой Хорватии и подготовит почву для подписания меморандума о сотрудничестве.
Гость подарил фонду Национальной библиотеки книгу, изданную на азербайджанском языке при поддержке Министерства культуры и СМИ Республики Хорватия, хорватских компаний. Эти книги были представлены на книжной выставке, организованной в Баку.
Далее гостю были подарены книги о Национальной библиотеке и азербайджанских коврах, а также карта памятников истории и культуры Азербайджана. В завершение посол поближе ознакомился с Национальной библиотекой.