Avqust ayının 20-də Azərbaycan muğam sənətinin korifeylərindən, Qarabağ xanəndəlik məktəbinin görkəmli nümayəndələrindən olan Xan Şuşinskinin 120 illik yubileyi tamam olur.
Azərbaycan klassik xanəndəlik ənənələrinin layiqli davamçılarından biri olan Xan Şuşinski müstəsna fitri istedadı, geniş diapazonlu gur və məlahətli səsi yüksək ifaçılıq mədəniyyəti sayəsində Azərbaycan muğam sənətini zənginləşdirilmiş bir neçə muğama yeni xallar, güşə və şöbələr əlavə etmişdir. Onun ifasında saslənmiş muğam və xalq mahnıları əsl sənət inciləri kimi milli musiqi mədəniyyəti xəzinəmizə həmişəlik daxil olmuşdur. Öz 60 illik yaradıcılığı ilə Azərbaycan xanəndəlik sənəti tarixində özünəməxsus məktəb yaratmış Xan Şuşinski ölkəmizdə istedadlı ifaçılar nəslinin yetişdirilməsinə də böyük əmək sərf etmişdir.
Xan Şuşinski geniş səs diapazonuna sahib olmaqla yanaşı Azərbaycanın mədəniyyətini bütün dünyaya tanıtması ilə də xalq arasında böyük müvəffəqiyyət qazanmağa nail olub. Azərbaycan milli musiqisinin təbliği yolunda böyük nailiyyətlərə imza atıb. Azərbaycan musiqi tarixinin əvəzolunmaz korifeyi Xan Şuşinskinin səsinin yadigarı kimi cəmisi 240 dəqiqəlik lent yazısı qalıb.
Görkəmli xanəndənin 120 illik yubileyi münasibətilə Azərbaycan Milli Kitabxanasının əməkdaşları tərəfindən “Xan Şuşinski – 120” adlı virtual sərgi hazırlanıb. Virtual sərgidə Görkəmli xanəndənin həyat və yaradıcılığı haqqında materiallar, rəsmi sənəd, fotolar, mükafatları nümayiş olunur.
Virtual sərgi ilə tanış olmaq istəyənlər http://anl.az/el/vsb/Xan_Shushinski_120/index.htm linkindən istifadə edə bilərlər.

В Национальной Библиотеке пользователям была представлена выставка в виртуальном режиме под названием «Хан Шушинский - 120».
20-08-2021
20 августа исполняется 120 лет со дня рождения одного из ярчайших представителей Карабахской школы мугама, корифея мугамного искусства Хана Шушинского.
Хан Шушинский является одним из достойных последователей классических традиций азербайджанского мугама. Он обогатил искусство азербайджанского мугама благодаря своему врожденному таланту, широкому голосовому диапазону и чарующему голосу, а также высокой исполнительской культуре. Мугамы и народные песни в исполнении Х.Шушинского, навсегда вошли в сокровищницу национальной музыкальной культуры, как настоящие жемчужины искусства. Хан Шушинский оказал исключительные услуги в воспитании поколения талантливых исполнителей за свою 60-летнюю деятельность.
Хан Шушинский, обладавший широким голосовым диапазоном, представив всему миру азербайджанскую культуру, добился больших успехов среди народа. Он достиг колоссальных успехов в популяризации национальной музыки Азербайджана. Граммофонных и редких записей корифея азербайджанской национальной музыки Хана Шушинского осталось всего на 240 минут.
К 120-летию со дня рождения выдающегося исполнителя мугама сотрудники Азербайджанcкой Национальной Библиотеки подготовили виртуальную выставку под названием «Хан Шушинский - 120». На виртуальной выставке представлены официальные документы, фотографии, награды, а также материалы о жизни и творчестве Х.Шушинского.
Желающие ознакомиться с виртуальной выставкой могут воспользоваться ссылкой http://anl.az/el/vsb/Xan_Shushinski_120/index.htm.