Avqust ayının 12-də çağdaş Azərbaycan poeziyasının ən görkəmli nümayəndələrindən biri olan Xalq Şairi, Şöhrət ordenli Qabil İmamverdiyevin (Qabil) 95 illik yubileyi tamam olur.
Yaradıcılığı ilə müasir Azərbaycan ədəbiyyatını daha da zənginləşdirən şairin xalqın keçmişindən, bu günündən bəhs edən, böyük təsir gücünə malik, həyat həqiqətlərinin realist təsvirini verən əsərləri vətəndaşlıq hisslərinin və mübarizlik ruhunun aşılanmasında mühüm xidmətlər göstərib. Onun yaradıcılığı rəngarəng və çoxşaxəlidir. Əsərlərində həm lirik ovqata köklənmiş məhəbbət və əsrarəngiz təbiətin tərənnümü, həm də fərdi psixoloji durumdan doğan poeziya nümunələri istənilən qədərdir. Saf, müqəddəs məhəbbət və Abşeronlu, Qarabağlı, Muğanlı, Milli, Şirvanlı, Şəkili Azərbaycan təbiəti şairin əbədi, tükənməyən ilham qaynaqları olmuşdur.
Xalq şairi Qabilin 95 illik yubileyi münasibətilə M.F.Axundzadə adına Azərbaycan Milli Kitabxanasının əməkdaşları tərəfindən “Xalq şairi Qabil – 95” adlı virtual sərgi hazırlanıb. Virtual sərgidə görkəmli şairin həyat və yaradıcılığı haqqında materiallar, mükafatları, əsərləri, fotolar nümayiş olunur.
Virtual sərgi ilə tanış olmaq istəyənlər http://anl.az/el/vsb/Xalq_sairi_Qabil_95/index.htm linkindən istifadə edə bilərlər.

12 августа исполняется 95 лет со дня рождения выдающегося народного поэта, кавалера ордена «Шохрат» Габиля Имамвердиева (Габиля), являющегося одним из ярчайших представителей современной азербайджанской поэзии.
Поэт, обогативший современную азербайджанскую литературу своими произведениями, воспевающими о прошлом и настоящем, описывающими жизненные реалии, оказал исключительные услуги в формировании чувства гражданственности и укреплении боевого духа народа. Творчество Габиля - ярко и многогранно. Его произведения воспевают любовную лирику и загадочную природу. Чистая, святая любовь и природа Азербайджана, в особенности Абшерон, Карабах, Мугань, Миль, Ширван, Шеки были вечными, неисчерпаемыми источниками вдохновения поэта.
К 95-летию со дня рождения народного поэта Габиля, сотрудники Азербайджанской Национальной Библиотеки имени М.Ф.Ахундова подготовили виртуальную выставку под названием «Народный поэт Габиль - 95». На виртуальной выставке представлены награды, труды, материалы о жизни и творчестве выдающегося поэта, а также фотографии.
Желающие ознакомиться с виртуальной выставкой могут воспользоваться ссылкой http://anl.az/el/vsb/Xalq_sairi_Qabil_95/index.htm.