Xalq Şairi Bəxtiyar Vahabzadənin 100 illik yubileyi ilə əlaqədar TÜRKSOY-da anım tədbiri keçirilib
Fevralın 21-də Ankaradakı Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti Təşkilatı (TÜRKSOY) Baş katibliyinin binasında “Bəxtiyar Vahabzadənin Anım İli” proqramının açılış mərasimi keçirilib.
Türk ədəbiyyatının görkəmli nümayəndəsinin 100 illik yubileyinə həsr olunmuş tədbirə təşkilati dəstək Azərbaycanın Mədəniyyət Nazirliyi, Türkiyənin Mədəniyyət və Turizm Nazirliyi, ölkəmizin Ankaradakı səfirliyi, Azərbaycan Milli Kitabxanası və TRT Teleradio Şirkəti tərəfindən verilib.
Tədbirdə TÜRKSOY-un rəhbərləri, iki qardaş ölkənin Mədəniyyət nazirliklərinin əməkdaşları, diplomatlar, elmi və ədəbi ictimaiyyətin nümayəndələri iştirak ediblər.
Mərasim proqramı Elnarə Kərimovanın rəhbərliyi ilə TRT-nin Ankara radiosu xorunun çıxışı ilə başlayıb. B.Vahabzadənin sözlərinə bəstələnmiş “Ana torpaq” və “Azərbaycan-Türkiyə” kompozisiyaları ifa olunub.
Tədbir çərçivəsində görkəmli Azərbaycan şairi və dramaturqunun kitablarından ibarət sərginin açılışı olub. Azərbaycan Milli Kitabxanasının səyləri ilə yaradılmış sərgi B.Vahabzadə yaradıcılığının pərəstişkarlarında böyük maraq doğurub.
Müzakirələri açan TÜRKSOY Baş katibinin müavini Sayit Yusuf təşkilatın rəhbəri Sultan Rayevin təbrik məktubunu oxuyub.
Baş katibin müraciətində Azərbaycanın Xalq şairinin ədəbi irsinin bütün Türk dünyası üçün əhəmiyyəti vurğulanıb: “Bəxtiyar Vahabzadə Azərbaycanın Türk dünyasına bəxş etdiyi əvəzsiz irsin bir parçasıdır”.
TÜRKSOY Mədəniyyət Nazirləri Daimi Komitəsinin 40-cı iclasının “Bəxtiyar Vahabzadənin Anım İli”nin keçirilməsi ilə bağlı qərarını yüksək qiymətləndirilən S.Rayevin müraciətində deyilir: “Vahabzadə, şübhəsiz ki, dövrümüzün ən parlaq şairlərindən biridir. O, həyatını xalqına həsr edib”.
“Bəxtiyar Vahabzadənin Anım İli”nin ən yüksək səviyyədə təşkili məqsədi ilə Beynəlxalq Tədbirlər Planını açıqlayan Rayev əlavə edib: “O, Azərbaycanın və Türkiyənin dərdinə şərik olub, əsərlərində Vətən sevgisini, türk ölkələrinin birliyini tərənnüm edib”.
Sonra çıxış edən Azərbaycan mədəniyyət nazirinin müavini Fərid Cəfərov görkəmli şairin yaradıcılığının təbliğinə verdiyi töhfəyə görə TÜRKSOY-a təşəkkürünü bildirib. “Türk dünyasının birliyi və həmrəyliyi Bəxtiyar Vahabzadə yaradıcılığının mühüm ideoloji xətti olub”, - deyən nazir müavini qeyd edib ki, azərbaycanlıların nəsilləri, o cümlədən Vahabzadənin yaradıcılığı sayəsində vətənpərvərlik ruhunda böyüyüb.
Nazir müavini Azərbaycan xalqının Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin ədəbiyyata və incəsənətə, o cümlədən Vahabzadə yaradıcılığına verdiyi dəstəyi xatırladıb. “Heydər Əliyevin Sərəncamı ilə Xalq şairi 1997-ci ildə Azərbaycan Respublikasının ali dövlət mükafatı – “İstiqlal” ordeni ilə təltif edilib”, - deyə F.Cəfərov xatırladıb.
Fərid Cəfərov Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev tərəfindən Xalq şairi Bəxtiyar Vahabzadənin 100 illik yubileyinin dövlət səviyyəsində qeyd olunması barədə Sərəncam imzalandığını və il ərzində dahi şairin yubileyinin geniş şəkildə qeyd olunacağını bildirib.
O, “Bəxtiyar Vahabzadənin Anım İli”nin elan olunmasını Xalq şairinin yaradıcılığına və ideallarına ehtiramın və diqqətin layiqli təzahürü kimi qiymətləndirib.
Türkiyə mədəniyyət nazirinin müavini Serdar Çam, öz növbəsində, Bəxtiyar Vahabzadənin yaşayıb-yaratdığı tarixin çətin dövrünə diqqət çəkib. “Bütün çətinliklərə və maneələrə baxmayaraq, o, vətənpərvərliyi, azadlığı, Türk dünyasına sevgini tərənnüm etməyə davam etdi və xalqının səsinə çevrildi”, -deyə Çam vurğulayıb.
Nazir müavini qeyd edib ki, Azərbaycanın Xalq şairinin əsərləri bu gün də bütün türk xalqlarının nümayəndələrinin qəlbində öz əksini tapıb. O əlavə edib: “2020-ci ildə Türkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğan çıxışlarının birində Bəxtiyar Vahabzadənin “Torpaqdan pay olmaz” şeirini oxumuşdu. Biz ürəkdən şadıq ki, bu sözlər peyğəmbərcəsinə yerinə yetirildi və Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Azərbaycan Ordusu işğal olunmuş torpaqları azad etdi. Bu gün azad Şuşada xarıbülbül gülü çiçək açır”.
Sonra çıxış edən Azərbaycanın Ankaradakı səfiri Rəşad Məmmədov Bəxtiyar Vahabzadənin fəaliyyətinin hər bir Azərbaycan vətəndaşı üçün əhəmiyyətini vurğulayıb və dövlətin görkəmli ziyalı nümayəndələrinin irsinin təbliğinə bundan sonra da töhfə verməyə hazır olduğunu bildirib.
Daha sonra türk mədəniyyətinin görkəmli şəxsiyyətinin həyat və yaradıcılığından bəhs edən film təqdim olunub.
Xalq şairi Sabir Rüstəmxanlı, Qafqaz Universitetinin (Qars) professoru Mihah Durmuş, Azərbaycan Milli Kitabxanasının direktoru, professor Kərim Tahirov, Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun direktor müavini, professor Əlizadə Əsgərli və Ankara Universitetinin dosenti Riza Heyetin iştirakı ilə panel müzakirələri olub.
Milli Kitabxananın əməkdaşları tərəfindən hazırlanan “Türk dünyasının Bəxtiyarı” adlı elektron məlumat bazasının təqdimatı olub.
Türkiyə paytaxtı ali məktəblərinin tələbələri görkəmli Azərbaycan şairinin şeirlərini oxuyublar.
Proqrama əsasən, Ankaradakı B.Vahabzadə adına orta məktəbdə “Bəxtiyar Vahabzadə və Azərbaycan” mövzusunda rəsm sərgisinin açılışı planlaşdırılır.

В TÜRKSOY состоялось памятное мероприятие, посвящённое 100-летию Народного поэта Бахтияра Вагабзаде
В штаб-квартире Международной организации тюркской культуры (TÜRKSOY) в Анкаре состоялась церемония открытия программы «Год памяти Бахтияра Вагабзаде».
Торжественное мероприятие, посвящённое 100-летнему юбилею выдающегося представителя тюркской литературы, было организовано при поддержке Министерства культуры Азербайджана, Министерства культуры и туризма Турции, посольства Азербайджана в Анкаре, Национальной библиотеки Азербайджана и телерадиокомпании TRT.
На церемонии присутствовали руководители TÜRKSOY, представители министерств культуры двух братских стран, дипломаты, а также представители научных и литературных кругов.
Программа началась с выступления хора Анкарского радио TRT под руководством Эльнары Керимовой. Были исполнены композиции «Ana torpaq» («Родная земля») и «Azərbaycan-Türkiyə» («Азербайджан – Турция») на слова Бахтияра Вагабзаде.
В рамках мероприятия также состоялось открытие выставки книг выдающегося азербайджанского поэта и драматурга. Организованная Национальной библиотекой Азербайджана экспозиция вызвала большой интерес у поклонников творчества Вагабзаде.
Открывая мероприятие, заместитель генерального секретаря TÜRKSOY Саит Юсуф зачитал поздравительное письмо руководителя организации Султана Раева.
В своём обращении генеральный секретарь подчеркнул значение литературного наследия Народного поэта Азербайджана для всего тюркского мира: «Бахтияр Вагабзаде – это неотъемлемая часть бесценного наследия, которое Азербайджан подарил тюркскому миру».
Высоко оценив решение 40-го заседания Постоянного комитета министров культуры TÜRKSOY о проведении «Года памяти Бахтияра Вагабзаде», Султан Раев отметил: «Вагабзаде, несомненно, один из самых ярких поэтов нашего времени. Он посвятил свою жизнь народу».
Объявляя Международный план мероприятий, посвящённых «Году памяти Бахтияра Вагабзаде», он добавил: «Он разделял боль и радость Азербайджана и Турции, воспевал любовь к Родине и единство тюркских народов».
Выступивший затем заместитель министра культуры Азербайджана Фарид Джафаров выразил благодарность TÜRKSOY за вклад в популяризацию творчества выдающегося поэта. «Единство и солидарность тюркского мира были важной идеологической линией в творчестве Бахтияра Вагабзаде», – отметил он, подчеркнув, что поколения азербайджанцев воспитывались в духе патриотизма, в том числе и благодаря произведениям поэта.
Заместитель министра также напомнил о поддержке, которую оказал Общенациональный лидер Гейдар Алиев литературе и искусству, в том числе творчеству Вагабзаде. «Распоряжением Гейдара Алиева Народный поэт в 1997 году был удостоен высшей государственной награды Азербайджанской Республики – ордена «Истиглал», – сказал Ф. Джафаров.
Он также отметил, что Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев подписал Распоряжение о праздновании 100-летнего юбилея Народного поэта Бахтияра Вагабзаде на государственном уровне, и подчеркнул, что в течение года пройдут масштабные мероприятия, приуроченные к этой дате.
Фарид Джафаров назвал объявление Года памяти Бахтияра Вагабзаде – достойным отражением уважения и внимания к творчеству и идеалам народного поэта.
Заместитель министра культуры Турции Сердар Чам, в свою очередь, подчеркнул сложный исторический период, в который жил и творил Бахтияр Вагабзаде. «Несмотря на все трудности и преграды, он продолжал воспевать патриотизм, свободу, любовь к тюркскому миру и стал голосом своего народа», – отметил Чам.
По его словам, произведения Народного поэта Азербайджана и сегодня находят отклик в сердцах представителей всех тюркских народов. Он добавил: «В 2020 году Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган в одном из своих выступлений прочитал стихотворение Бахтияра Вагабзаде “Torpaqdan pay olmaz” (“Родина не может быть разделена”). Мы искренне рады, что слова поэта воплотились в жизнь, и под руководством Верховного Главнокомандующего Ильхама Алиева Азербайджанская армия освободила оккупированные территории. Сегодня в освобожденной Шуше вновь цветёт харыбюльбюль».
Выступивший затем посол Азербайджана в Анкаре Рашад Мамедов подчеркнул значимость деятельности Бахтияра Вагабзаде для каждого гражданина Азербайджана и выразил готовность государства и впредь вносить вклад в популяризацию наследия выдающихся представителей интеллигенции.
Затем был продемонстрирован фильм о жизни и творчестве выдающегося деятеля тюркской культуры.
В рамках мероприятия состоялась панельная дискуссия с участием Народного поэта Сабира Рустамханлы, профессора Кавказского университета (г. Карс) Михаха Дурмуша, директора Национальной библиотеки Азербайджана профессора Керима Тахирова, заместителя директора Института литературы имени Низами Гянджеви профессора Ализаде Аскерли и доцента Анкарского университета Ризы Хейета.
Состоялась также презентация электронной базы данных «Бахтияр тюркского мира», подготовленной сотрудниками Национальной библиотеки Азербайджана.
Студенты высших учебных заведений Анкары прочли стихи выдающегося азербайджанского поэта.
Согласно программе, в средней школе имени Бахтияра Вагабзаде в Анкаре планируется открытие художественной выставки на тему «Бахтияр Вагабзаде и Азербайджан».