X Bakı Beynəlxalq Kitab Sərgisi çərçivəsində Azərbaycan Milli Kitabxanası tərəfindən Şuşaya həsr olunan virtual sərgilərin təqdimatı keçirilib
08-10-2024
8 oktyabr tarixində dahi Azərbaycan şairi və mütəfəkkiri Məhəmməd Füzulinin anadan olmasının 530 illiyinə həsr olunmuş X Bakı Beynəlxalq Kitab Sərgisi çərçivəsində Azərbaycan Milli Kitabxanasının ekspozisiyasında “Şuşa əl işləri”, “Şuşa məişət əşyaları”, “Şuşa zərgərlik məmulatları”, “Şuşa milli geyimləri” adlı virtual sərgilərin təqdimatı keçirilib.
Təqdim olunan “Şuşa milli geyimləri” adlı virtual sərgidə Şuşa şəhəri əhalisinin XIX əsr geyim mədəniyyəti, onun təsnifatı, əyani-vizual görüntüləri və qısa tarixi öz əksini tapıb.
Virtual sərgi ilə tanış olmaq istəyənlər http://anl.az/el/vsb/Susa_milli_geyimleri/index.htm linkindən istifadə edə bilərlər.
“Şuşa məişət əşyaları” adlı virtual sərgidə Şuşa şəhəri əhalisinin istifadə etdiyi məişət əşyaları, onların təsnifatı, haqqında məlumatlar, əyani-vizual görüntüləri və qısa tarixi öz əksini tapıb.
Virtual sərgi ilə tanış olmaq istəyənlər http://anl.az/el/vsb/Susa_meiset_esyalari/index.htm linkindən istifadə edə bilərlər.
“Şuşa zərgərlik məmulatları” adlı virtual sərgidə Şuşa şəhərinin sənətkarlarının hazırladığı zərgərlik nümunələri, onların təsnifatı, haqqında məlumatlar, əyani-vizual görüntüləri və qısa tarixi öz əksini tapıb.
Virtual sərgi ilə tanış olmaq istəyənlər http://anl.az/el/vsb/Susa_zergerlik_memulatlari/index.htm linkindən istifadə edə bilərlər.
“Şuşa əl işləri” adlı virtual sərgidə Şuşa şəhərində XIX əsr tikmə nümunələri, onların təsnifatı, əyani-vizual görüntüləri və qısa tarixi öz əksini tapıb.
Virtual sərgi ilə tanış olmaq istəyənlər http://anl.az/el/vsb/Susa_el_isleri/index.htm linkindən istifadə edə bilərlər.
Qeyd edək ki, 2023-cü il sentyabrın 25-də Qətər Dövlətinin paytaxtı Doha şəhərində keçirilən İslam Dünyası Mədəniyyət Nazirlərinin 12-ci Konfransında Azərbaycanın mədəniyyət paytaxtı Şuşa şəhəri 2024-cü il üçün “İslam dünyasının mədəniyyət paytaxtı” elan edilib.
Azərbaycan Respublikası Prezidenti İlham Əliyev 21 noyabr 2023-cü ildə Şuşa şəhərinin 2024-cü il üçün “İslam dünyasının mədəniyyət paytaxtı” elan edilməsi ilə bağlı tədbirlər haqqında Sərəncam imzalayıb.

8 октября в рамках Х Бакинской международной книжной выставки, приуроченной к 530-летию великого азербайджанского поэта и мыслителя Мухаммеда Физули, Национальная библиотека Азербайджана представила ряд виртуальных выставок под названиями «Шушинские изделия ручной работы», «Бытовые предметы Шуши», «Шушинские ювелирные изделия», «Национальные костюмы Шуши».
На виртуальной выставке «Национальные костюмы Шуши» отражены Шушинский национальный стиль одежды XIX века, ее классификация, визуальные образы и краткая история.
Желающие ознакомиться с виртуальной выставкой могут воспользоваться ссылкой http://anl.az/el/vsb/Susa_milli_geyimleri/index.htm.
На виртуальной выставке «Бытовые предметы Шуши» нашли отражение предметы быта жителей Шуши, их классификация, визуальные образы, краткая история и информация о них.
Желающие ознакомиться с виртуальной выставкой могут воспользоваться ссылкой http://anl.az/el/vsb/Susa_meiset_esyalari/index.htm.
На виртуальной выставке «Шушинские ювелирные изделия» представлены образцы ювелирных изделий, изготовленных мастерами города Шуша, их классификация, информация о них, изображения и краткая история.
Желающие ознакомиться с виртуальной выставкой могут воспользоваться ссылкой http://anl.az/el/vsb/Susa_zergerlik_memulatlari/index.htm.
На виртуальной выставке «Шушинские изделия ручной работы» представлены образцы вышивки XIX века, их классификация, визуальные образы и краткая история города Шуша.
Желающие ознакомиться с виртуальной выставкой могут воспользоваться ссылкой http://anl.az/el/vsb/Susa_el_isleri/index.htm.
Отметим, что на 12-й Конференции министров культуры исламского мира, состоявшейся 25 сентября 2023 года в столице Катара Дохе, Шуша была объявлена «Культурной столицей исламского мира» на 2024 год.
21 ноября 2023 года Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев подписал Распоряжение о мерах, связанных с объявлением города Шуша «Культурной столицей исламского мира» на 2024 год.