28 sentyabr 2017-ci il tarixində Azərbaycan Milli Kitabxanasında V BAKI BEYNƏLXALQ KİTAB SƏRGİ-YARMARKASI çərçivəsində Azərbaycan kitabxanaçılarının Ümumrespublika müşavirəsi keçirilir.
Fəxri Xiyabanda Azərbaycan xalqının ümummilli lideri Heydər Əliyevin məzarını və Şəhidlər Xiyabanını ziyarətdən sonra müşavirə iştirakçıları Azərbaycan Milli Kitabxanasının sərgi zalında “Azərbaycan bu gün” mövzusunda geniş kitab sərgisi ilə tanış olmuşlar.
Müşavirəni Azərbaycan Milli Kitabxanasının direktoru professor Kərim Tahirov açaraq tədbir iştirakçılarını salamlamışdır. Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət və Turizm Naziri cənab Əbülfəs Qarayev “Kitab, kitabxana və innovasiyalar” mövzusunda geniş məruzə ilə çıxış etdi. Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət və Turizm Nazirliyi və Azərbaycan Milli Kitabxanasının birgə həyata keçirdikləri “Açıq Kitabxana” layihəsinin Milli Kitabxananın direktor müavini Ədibə İsmayılova tərəfindən təqdimatı oldu. Bakıxanov qəsəbəsində yeni açılan “Kitabxana-asudə vaxt” mərkəzinin təqdimatı Sabunçu rayon MKS-nin Bakıxanov qəsəbə filialının İnformasiya resurs şöbəsinin müdiri Leyla Məhərrəmova tərəfindən edilmişdir.
Daha sonra Respublika Kitabxana Kollektorunun direktoru Ələddin Əsədov – BDU-nun Biblioqrafiyaşünaslıq kafedrasının müdiri, dosent Nadir İsmayılov, Azərbaycan Respublikası Prezident Administrasiyasının Prezident Kitabxanasının direktoru Mayıl Əhmədov, Gəncə şəhər MKS-nin direktoru Elmira Əliyeva, Ağdaş rayon MKS-nin direktoru Seyfəddin Feyzullayev məruzə ilə çıxış etdilər.
Tədbir zamanı “Azərbaycan Milli Kitabxanasının nəşrləri” adlı sərgisi nümayiş edilmişdir.
Tədbirin sonunda iştirakçılar Milli Kitabxananın nəzdində fəaliyyət göstərən “Açıq Kitabxana”nın işi ilə tanış olmuşlar. Arzu edənlər Bakı şəhər Bakıxanov qəsəbəsində yeni açılmış müasir kitabxananın işi ilə tanış olmaq məqsədilə oraya getmişlər.

28 сентября 2017 в Азербайджанской Национальной Библиотеке в рамках 5-й Бакинской Международной Книжной Выставки-Ярмарки состоялся Общереспубликанское совещание азербайджанских библиотекарей.
28-09-2017
28 сентября 2017 в Азербайджанской Национальной Библиотеке в рамках 5-й Бакинской Международной  Книжной Выставки-Ярмарки состоялся Общереспубликанское совещание азербайджанских библиотекарей.
После возложения цветов к могиле Общенационального Лидера азербайджанского народа Гейдара Алиева и посещения Аллеи Шехидов, участники совещания ознакомились с обширной книжной выставкой «Азербайджан сегодня», открытой в выставочном зале Национальной Библиотеки.
Совещание открыл директор Национальной Библиотеки Керим Тахиров. Он приветствовал собравшихся и передал слово Министру Культуры и Туризма Азербайджанской Республики Абульфасу Гараеву. Тот выступил с докладом «Книга, библиотеки и инновации». Затем заместитель директора библиотеки Адиба Исмаилова представила совместный проект Министерства Культуры и Туризма и Национальной Библиотеки «Открытая Библиотека». Со стороны заведующей отделом Информационных ресурсов филиала ЦБС Сабунчинского района в поселке Бакиханова Лейлы Магеррамовой была осуществлена презентация недавно открывшегося в поселке Бакиханова центра «Библиотека – свободное время».
Затем с докладами выступили: директор коллектора Республиканской Библиотеки Аладдин Асадов, заведующий кафедрой библиографоведения БГУ, доцент Надир Исмаилов, директор Президентской Библиотеки при Администрации Президента Азербайджанской Республики Маил Ахмедов, директор ЦБС города Гянджи Эльмира Алиева, директор ЦБС Агдашского района Сейфаддин Фейзуллаев.
Также участники мероприятия ознакомились с выставкой «Издания Азербайджанской Национальной Библиотеки».
Затем все собравшиеся ознакомились с работой «Открытой Библиотеки». Некоторые желающие посетили и недавно открытую библиотеку в поселке Бакиханова.