Milli Kitabxanada “Ümumdünya İnsan Alverinə qarşı Mübarizə Günü” adlı sərgi virtual rejimdə istifadəçilərə təqdim edilib
30-07-2021
Dünya birliyinin davamlı səylərinə baxmayaraq insan alveri müasir dövrün ən aktual problemlərindən biri olaraq qalmaqdadır. Bu baxımdan əksər dövlətlər problemin kökündə dayanan sosial, iqtisadi, mədəni, siyasi və digər amillərin aradan qaldırılması, insan alverinin bütün formalarına qarşı mübarizənin sərtləşdirilməsi, onun qurbanlarına hərtərəfli yardımın göstərilməsi istiqamətində zəruri addımlar atırlar.
İnsаn аlvеrinin mаhiyyəti bаrədə məlumаtlılığın аrtırılmаsı, bеynəlхаlq ictimаiyyətin diqqətinin qurbаnlаrın üzləşdiyi prоblеmlərə yönəldilməsi məqsədilə Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Baş Assambleyasının 2013-cü il 18 dekabr tarixli qətnaməsinə əsasən hər il 30 iyul tarixi insan alverinə qarşı mübarizə üzrə beynəlxalq gün olaraq keçirilir.
Dünyəvi, dеmоkrаtik, hüquqi dövlət quruculuğu yоlunu sеçmiş, insаn və vətəndаş hüquq və аzаdlıqlаrının təmin еdilməsini dövlət siyаsətinin priоritеt istiqаməti еlаn еtmiş Аzərbаycаn Respublikasında xeyli müddətdir ki, insаn аlvеrinə qаrşı mübаrizə üzrə kompleks tədbirlər həyata keçirilməkdə və Аzərbаycаn bеynəlхаlq səviyyədə insаn аlvеrinə qаrşı mübаrizəyə öz töhfəsini vеrməkdədir.
30 İyul – Ümumdünya İnsan Alverinə qarşı Mübarizə Günü münasibətilə, M.F.Axundzadə adına Azərbaycan Milli Kitabxanasının əməkdaşları tərəfindən eyniadlı virtual sərgi hazırlanıb. Virtual sərgidə mövzu ilə əlaqəli kitablar, məqalələr, fotolar nümayiş olunur.
Virtual sərgi ilə tanış olmaq istəyənlər http://anl.az/el/vsb/Umumdunya_Insan_alverine_qarsi_Mubarize_Gunu/index.htm linkindən istifadə edə bilərlər.

В Национальной Библиотеке пользователям была представлена выставка в виртуальном режиме под названием «Всемирный день борьбы с торговлей людьми».
30-07-2021
Торговля людьми остается одной из самых глобальных проблем современности, несмотря на постоянные усилия мирового сообщества. В связи с этим большинство стран предпринимает необходимые шаги для устранения социальных, экономических, культурных, политических и других факторов в целях борьбы с любыми формами торговли людьми и оказания всесторонней помощи ее жертвам.
В соответствии с резолюцией Генеральной Ассамблеи Организации Объединенных Наций от 18 декабря 2013 года, 30 июля ежегодно проводится Всемирный день борьбы с торговлей людьми. Это делается в целях повышения осведомленности о положении жертв торговли людьми и привлечения внимания международного сообщества к проблемам пострадавших.
Азербайджанская Республика, выбравшая путь демократического, правового, светского и социального государственного строя, объявила обеспечение прав и свобод каждого человека одним из основных направлений своей государственной политики. Уже долгое время Азербайджан проводит комплексные меры по борьбе с торговлей людьми и вносит ценный вклад в эту деятельность на международном уровне.
По случаю «Всемирного дня борьбы с торговлей людьми – 30 июля», сотрудники Азербайджанской Национальной Библиотеки имени М.Ф.Ахундова подготовили одноименную виртуальную выставку. На виртуальной выставке представлены книги, статьи и фотоматериалы по данной теме.