“Türkdilli Ölkələr və Topluluqları Milli Kitabxanalar Birliyi”nin növbəti konfransı
Türkiyə Respublikasının Antalya şəhərində 31 oktyabr-01 noyabr 2017-ci il tarixlərində “Türkdilli Ölkələr və Topluluqları Milli Kitabxanalar Birliyi”nin növbəti konfransı keçirilir. Konfransda Azərbaycan Milli Kitabxanasının direktoru prof. Kərim Tahirov və baş mütəxəssis Gülbəniz Səfərəliyeva iştirak edir.
Tədbirdə 20-dən artıq ölkədən nümayəndələr, TÜRKSOY təşkilatı, Azərbaycan, Qazaxıstan, Qırğızıstan, Şimali Kipr Türk Respublikası, Bosniya və Herseqovina, Makedoniya, Monqolustan, Tatarıstan, Başqırdıstan Yakutiya və b. ölkələrin milli kitabxanaları iştirak edir.
Tədbiri Türkiyə Milli kitabxanasının direktoru Zülfi Toman açaraq iştirakçıları salamlamış, tədbirin türkdilli ölkələr üçün əhəmiyyətini qeyd edərək konfransın işinə uğurlar arzulamışdır.
Tədbir iştirakçıları milli kitabxanada olan innovasiyalar haqqında təcrübələrini bölüşmüşlər.
Azərbaycan Milli Kitabxanasının direktoru Kərim Tahirov çıxış edərək təşkilatın yaranma tarixindən, bu günədək görülən işlərdən danışdı. Baş mütəxəssis Gülbəniz Səfərəliyeva isə “Azərbaycan Milli Kitabxanası elm, təhsil və mədəniyyətdə informasiya-kitabxana resursu kimi” adlı məruzə ilə çıxış etdi.
Qazaxıstan, Bosniya və Herseqovina, Şimali Kipr Türk Respublikası, Makedoniya, Başqırdıstan və b. dövlətlərin milli kitabxanalarının direktorları da məruzə ilə çıxış etdilər.
Tədbirdə “Türkdilli Ölkələr və Topluluqları Milli Kitabxanalar Birliyi”nin əsasnaməsi qəbul olunduqdan sonra əsasnamınin rəsmi imzalanması keçirildi və idarə heyəti təsdiq edildi. Təşkilatın logosunun layihələrinə baxıldı və logosu təsdiq olundu.
İmzalanma mərasimindən sonra Türkiyə Mədəniyyət və Turizm Nazirinin müavini Ömer Arısoy çıxış edərək təşkilatın işinə uğurlar arzulamışdır.

С 31 октября по 1 ноября 2017 года в турецком городе Анталья состоялась очередная конференция «Объединения Национальных Библиотек Тюркоязычных стран и обществ». В работе конференции принимали участие директор Национальной Библиотеки Азербайджана проф. Кер
31-10-2017
С 31 октября по 1 ноября 2017 года в турецком городе Анталья состоялась очередная конференция «Объединения Национальных Библиотек Тюркоязычных стран и обществ». В работе конференции принимали участие директор Национальной Библиотеки Азербайджана проф. Керим Тахиров и главный специалист Гюльбениз Сафаралиева.
В мероприятии принимали участие представители более чем 20 стран, национальные библиотеки организации ТЮРКСОЙ, Азербайджана, Казахстана, Кыргызстана, Северного Кипра, Республики Турции, Боснии и Герцеговины, Македонии, Монголии, Татарстана, Башкортостана, Якутии и др.
Мероприятие открыл директор Национальной Библиотеки Турции Зульфи Томан. Приветствовав собравшихся, он отметил важность проведения подобных мероприятий для тюркоязычных стран и пожелал работе конференции успехов.
Участники мероприятия поделились опытом о внедрении инноваций в национальных библиотеках.
Директор Азербайджанской Национальной библиотеки Керим Тахиров  в своем выступлении коснулся истории возникновения организации и отметил успехи ее деятельности. Главный специалист Гюльбениз Сафаралиева выступила с докладом «Азербайджанская Национальная библиотека как информационно-библиотечный ресурс в науке, образовании и культуре».
С докладами выступили также директоры национальных библиотек Казахстана, Боснии и Герцеговины, Северного Кипра, Республики Турция, Македонии, Башкортостана и др. стран.
После того, как было принято Положение «Объединения Национальных Библиотек Тюркоязычных стран и обществ», состоялась официальная церемония его подписания, и был утвержден секретариат правления организации. Были рассмотрены несколько проектов  логоса организации, и, после обсуждения логос был утвержден.
После завершения церемонии подписания выступил заместитель Министра Культуры и Туризма Турции Омер Арысой и пожелал работе организации больших успехов.