Milli Kitabxanada “Tofiq Kazımov – 100” adlı ənənəvi kitab və eyniadlı virtual sərginin təqdimatı olub
12-01-2023
Yanvarın 14-də Azərbaycanın tanınmış teatr rejissoru, aktyor, Əməkdar incəsənət xadimi, Xalq artisti Tofiq Səməd Mənsur oğlu Kazımovun anadan olmasının 100 illiyi tamam olur. Bu münasibətlə  yanvarın 12-də Milli Kitabxanada ənənəvi kitab sərgisinin açılışı olub. Bir həftə nümayiş olunacaq sərgidə Tofiq Kazımovun müəllifi olduğu əsərlər, onun haqqında yazılan kitablar, dövri mətbuat səhifələrində dərc olunan məqalələr əks olunub.
Tofiq Kazımov klassik pyeslər əsasında hazırladığı tamaşalarda əsərə günümüzün reallığı baxımdan yanaşaraq, tarixi bir dövrdə cərəyan edən hadisələrin mayasındakı müasirliyi üzə çıxara, tamaşanı hazırkı dünyanın mənzərəsi müstəvisində yoza, ümumbəşəri problemlərin bədii həllinə nail ola bilirdi. “Ölülər”, “Pəri Cadu”, “Müsyo Jordan və dərviş Məstəli şah” tamaşaları T.Kazımovun klassik milli dramaturgiyaya müasir münasibətinin təzahürü kimi qiymətləndirilir.
Görkəmli rejissor 1965-ci ildə “Antoni və Kleopatra”, 1979-cu ildə “Şəhərin yay günləri” tamaşalarına görə Dövlət mükafatları ilə təltif olunub. 1961-ci ildə “Əməkdar incəsənət xadimi”, 1974-cü ildə “Xalq artisti” fəxri adlarına layiq görülüb.
Yubiley çərçivəsində həmçinin, Milli Kitabxananın əməkdaşları tərəfindən “Tofiq Kazımov – 100” adlı virtual sərgi də hazırlanaraq onlayn rejimdə istifadəçilərə təqdim olunub. Sərgi ilə tanış olmaq istəyənlər http://anl.az/el/vsb/Tofiq_Kazimov/index.htm  linkindən istifadə edə bilərlər.

14 января исполняется 100 лет со дня рождения известного азербайджанского театрального режиссера, актера, заслуженного деятеля искусств, народного артиста Тофика Самед Мансур оглу Кязимова. В связи с этим 12 января в Национальной библиотеке открылась традиционная книжная выставка. На выставке, которая продлится неделю, представлены произведения Тофика Кязимова, книги, написанные о нем, а также статьи, опубликованные в периодических изданиях.
Тофик Кязимов – основоположник концептуальной режиссуры в истории азербайджанского театра. Поставленные режиссером Тофиком Кязимовым спектакли, среди которых «Летние дни города», «Мертвецы», «Пери джаду», «Мусье Жордан» и «Дервиш Масталишах», «Антоний и Клеопатра», и др. навсегда запомнились любителям театрального искусства.
Выдающийся режиссер был удостоен Государственных премий: в 1965 году за спектакли «Антоний и Клеопатра» и в 1979 году за «Летние дни города». В 1961 году ему было присвоено почетное звание «Заслуженный деятель искусств», а в 1974 году - «Народный артист».
В рамках юбилея сотрудниками Национальной библиотеки была подготовлена и представлена пользователям виртуальная выставка под названием «Тофик Кязимов – 100». Желающие ознакомиться с виртуальной выставкой могут воспользоваться ссылкой: http://anl.az/el/vsb/Tofiq_Kazimov/index.htm.