Milli Kitabxanada “Tofiq Kazımov – 100” adlı ənənəvi kitab və eyniadlı virtual sərginin təqdimatı olub
12-01-2023
Yanvarın 14-də Azərbaycanın tanınmış teatr rejissoru, aktyor, Əməkdar incəsənət xadimi, Xalq artisti Tofiq Səməd Mənsur oğlu Kazımovun anadan olmasının 100 illiyi tamam olur. Bu münasibətlə  yanvarın 12-də Milli Kitabxanada ənənəvi kitab sərgisinin açılışı olub. Bir həftə nümayiş olunacaq sərgidə Tofiq Kazımovun müəllifi olduğu əsərlər, onun haqqında yazılan kitablar, dövri mətbuat səhifələrində dərc olunan məqalələr əks olunub.
Tofiq Kazımov klassik pyeslər əsasında hazırladığı tamaşalarda əsərə günümüzün reallığı baxımdan yanaşaraq, tarixi bir dövrdə cərəyan edən hadisələrin mayasındakı müasirliyi üzə çıxara, tamaşanı hazırkı dünyanın mənzərəsi müstəvisində yoza, ümumbəşəri problemlərin bədii həllinə nail ola bilirdi. “Ölülər”, “Pəri Cadu”, “Müsyo Jordan və dərviş Məstəli şah” tamaşaları T.Kazımovun klassik milli dramaturgiyaya müasir münasibətinin təzahürü kimi qiymətləndirilir.
Görkəmli rejissor 1965-ci ildə “Antoni və Kleopatra”, 1979-cu ildə “Şəhərin yay günləri” tamaşalarına görə Dövlət mükafatları ilə təltif olunub. 1961-ci ildə “Əməkdar incəsənət xadimi”, 1974-cü ildə “Xalq artisti” fəxri adlarına layiq görülüb.
Yubiley çərçivəsində həmçinin, Milli Kitabxananın əməkdaşları tərəfindən “Tofiq Kazımov – 100” adlı virtual sərgi də hazırlanaraq onlayn rejimdə istifadəçilərə təqdim olunub. Sərgi ilə tanış olmaq istəyənlər http://anl.az/el/vsb/Tofiq_Kazimov/index.htm  linkindən istifadə edə bilərlər.

The traditional book "Tofiq Kazimov - 100" and the virtual exhibition of the same name were presented in the National Library
12-01-2023
On January 14, the 100th anniversary of the birth of Tofig Samad Mansur oghlu Kazymov, a well-known Azerbaijani theater director, actor, Honored Art Worker, People's Artist, will be celebrated. On this occasion, a traditional book exhibition was opened at the National Library on January 12. The works of Tofig Kazimov, books written about him, and articles published in periodicals are reflected in the exhibition, which will be displayed for a week.
Tofig Kazimov approached the work from the point of view of today's reality in his plays based on classical plays, revealed the modernity in the yeast of the events unfolding in a historical period, interpreted the play on the level of the current world view, and was able to achieve an artistic solution to universal problems. The performances "The Dead", "The Fairy Witch", "Monsieur Jordan and the Dervish Mastali Shah" are considered as a manifestation of T. Kazimov's modern attitude to the classical national dramaturgy.
The outstanding director was awarded with State awards for the plays "Antony and Cleopatra" in 1965 and "Summer Days of the City" in 1979. In 1961, he was awarded the honorary title of "Honored Artist", and in 1974, "People's Artist".
Within the framework of the anniversary, the staff of the National Library prepared a virtual exhibition called "Tofig Kazimov - 100" and presented it to users online. Those who want to get acquainted with the exhibition can use the link http://anl.az/el/vsb/Tofiq_Kazimov/index.htm.