Milli Kitabxana “Kitabxana-informasiya fəaliyyətində innovasiyalar və yeni əsrin çağırışları” mövzusunda Respublika Virtual Elmi Konfransında iştirak etdi.
09-06-2020
Bakı Dövlət Universitetinin Kitabxanaçılıq-informasiya fakültəsinin təşkilatçılığı ilə 09 iyun 2020-ci il tarixində Ümummilli Lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 97-ci ildönümünə həsr olunmuş “Kitabxana-informasiya fəaliyyətində innovasiyalar və yeni əsrin çağırışları” mövzusunda Respublika Virtual Elmi Konfransı keçirilib.
Virtual Elmi Konfransı giriş sözü ilə BDU-nun rektoru Elçin Babayev açmış və çıxışında xalqımızın Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin kitabxana quruculuğu sahəsində fəaliyyətindən, kitabxanalar üçün taleyüklü məsələlərin həllində əhəmiyyətli rol oynayan tarixi addımların atılmasından və bu gün kitabxana işinə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti tərəfindən göstərilən diqqət və qayğıdan bəhs etmişdir. Sonra Virtual Elmi Konfransında Milli Kitabxananın direktoru, professor Kərim Tahirovun, Kitabxanaçılıq-informasiya fakültəsinin dekanı, dosent Azad Qurbanovun, professor Şahlar Əsgərovun, AMEA-nın N.Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun direktor müavini, professor Əlizadə Əsgərlinin, BDU-nun “Nəşriyyat işi və Redaktə” kafedrasının müdiri, dosent Knyaz Aslanın, BDU-nun “Biblioqrafiyaşünaslıq” kafedrasının müdiri, dosent Nadir İsmayılovun, BDU-nun “Kitabxanaşünaslıq” kafedrasının müdiri, dosent Elçin Əhmədovun və digərlərinin mövzu üzrə məruzələri dinlənilmişdir.

Национальная Библиотека приняла участие в республиканской виртуальной научной конференции «Инновации в библиотечно-информационной деятельности и вызовы нового века»
09-06-2020
9 июня состоялась республиканская виртуальная научная конференция на тему «Инновации в библиотечно-информационной деятельности и вызовы нового века», посвященная 97-летию со дня рождения общенационального лидера Гейдара Алиева. Конференция была организована Библиотечно-информационным факультетом Бакинского Государственного Университета. Во вступительной речи  ректор БГУ Эльчин Бабаев рассказал о деятельности общенационального лидера Гейдара Алиева в формировании библиотечного дела, о предпринятых исторических шагах, играющие особую роль в решении важных для библиотек вопросов и о внимании, проявленном Президентом Азербайджанской Республики к развитию библиотечно-информационной работы.
На конференции с докладами выступили директор Национальной Библиотеки Азербайджана, профессор Керим Тахиров; декан Библиотечно-информационного факультета, доцент Азад Курбанов; профессор Шахлар Аскеров; заместитель директора Института Литературы им. Н. Гянджеви НАНА Ализаде Алескерли; заведующий кафедрой Книговедения и издательского дела БГУ, доцент Князь Аслан; заведующий кафедрой Библиографоведения БГУ, доцент Надир Исмайлов; заведующий кафедрой Библиотековедения, доцент Эльчин Ахмедов и другие.