15 may tarixində Milli Kitabxana “Kitabxanalar Qələbənin şahidləri: Gələcəyə baxış” – mövzusunda keçirilən Beynəlxalq telekonfransda iştirak etmişdir. Onlayn görüşdə İ.Rudomino adına Ümumrusiya Dövlət Xarici Ədəbiyyat Kitabxanasının direktoru S.Qoroxova, Azərbaycan Milli Kitabxanasının direktoru prof. Kərim Tahirov, Belarus Milli Kitabxanasının baş direktoru prof. Roman Motulski, Qazaxıstan Milli və Qazaxıstan Akademik Milli Kitabxanalarının direktorları, Rusiya Prezident Kitabxanasının biblioqrafı, Rusiya Milli Kitabxanası Arxiv sənədləri şöbəsinin müdiri, Qırğızıstan, Özbəkistan Milli Kitabxanalarının direktorları və digər kitabxanalar iştirak etdilər.
Milli Kitabxananın direktoru Kərim Tahirov konfransda təqdimatla çıxış etmişdir. O, Milli Kitabxananın əməkdaşları tərəfindən hazırlanmış, Böyük Vətən müharibəsində tarixi Qələbənin 75 illiyinə həsr olunmuş “Böyük Qələbə-75” adlı Elektron məlumat bazasını və “Şanlı zəfər tariximiz” adlı virtual sərgini konfrans iştirakçılarına nümayiş etdirmişdir.
K.Tahirov Milli Kitabxananın əməkdaşları tərəfindən hazırlanan Böyük Vətən müharibəsində tarixi Qələbənin 75 illiyi ilə əlaqədar “Azərbaycan Böyük Vətən müharibəsi illərində” adlı 2 cildlik fundamental biblioqrafiya və “Azərbaycan Milli Kitabxanası Böyük Vətən müharibəsi illərində” (Azərbaycan və rus dillərində) adlı kitab haqqında məlumat vermişdir. O, eyni zamanda Milli Kitabxananın Rusiya Dövlət İncəsənət Kitabxanası və Belarus Milli Kitabxanası ilə birgə planlaşdırılan Böyük Vətən müharibəsində tarixi Qələbənin 75 illiyinə həsr olunmuş layihələrin koronavirus təhlükəsi ilə bağlı payızda keçiriləcəyini diqqətə çatdırmışdır.

Национальная Библиотека приняла участие в международной телеконференции «Библиотеки – свидетели Победы: как сделать Победу своей для нового поколения»
15-05-2020
15 мая Национальная Библиотека приняла участие в международной телеконференции «Библиотеки – свидетели Победы: как сделать Победу своей для нового поколения». В онлайн-встрече приняли участие директор Всероссийской государственной библиотеки иностранной литературы имени М.И. Рудомино С.Горохова, директор Национальной Библиотеки Азербайджана профессор Керим Тахиров, генеральный директор Национальной Библиотеки Беларуси Роман Мотульский, директора Национальной Библиотеки Казахстана и Национальной Академической Библиотеки Казахстана, библиограф Президентской Библиотеки России, заведующий отделом Архивных документов Российской Национальной Библиотеки, директора Национальных библиотек Киргизии, Узбекистана и другие библиотеки.
Директор Национальной Библиотеки Азербайджана выступил с презентацией. Профессор представил участникам конференции электронно-информационную базу «Великая Победа -75» и виртуальную выставку «Наша славная история победы», подготовленные сотрудниками Национальной Библиотеки. Керим Тахиров также предоставил подробную информацию о фундаментальной библиографии в 2-х томах «Азербайджан в годы Великой Отечественной войны», посвященной 75-летию Победы в Великой Отечественной войне, и о книге «Национальная Библиотека Азербайджана в годы Великой Отечественной войны» (на азербайджанском и русском языках). Профессор также отметил, что  в связи с угрозой коронавируса, совместные проекты Национальной Библиотеки Азербайджана с Российской государственной библиотекой искусств и Национальной Библиотекой Беларуси, посвященные 75-летию Победы в Великой Отечественной войне, перенесены на осень.