Milli Kitabxanada “18 aprel - Tarixi Abidələrin Mühafizəsi Günüdür” adlı virtual və ənənəvi kitab sərgisi istifadəçilərə təqdim olunub
Milli Kitabxanada “18 aprel - Tarixi Abidələrin Mühafizəsi Günüdür”adlı  virtual və ənənəvi kitab sərgisi istifadəçilərə təqdim olunub.
Sərgilərdə Azərbaycanın maddi-mədəni irsi, müxtəlif əsrlərə, dövrlərə aid Azərbaycan memarlığı, Qarabağın ermənilər yaşamış olduğu ərazilərində Azərbaycanın dağıntılara və saxtalaşdırılmalara məruz qalmış abidələri, Qərbi Azərbaycan ərazisində dağıdılmış, adları dəyişdirilmiş, mənimsənilmiş Azərbaycan abidələri,  tarixi yerlər və abidələrdə aparılan tədqiqatlar,  albomlar və s.  Azərbaycan və xarici dillərdə ədəbiyyatlar, dövri mətbuatda çap olunan məqalələr nümayiş olunur.
Virtual sərgi ilə tanış olmaq istəyənlər https://anl.az/el/vsb/Tarixi_Abidelerin_Muhafizesi_Gunu/index.htm linkindən istifadə edə bilərlər.
Qeyd edək ki, tarixi abidələr hər bir xalqın konkret coğrafi məkanda minilliklər, əsrlər ərzində formalaşdığını, təşəkkül tapdığını təsdiq edən yeganə mənbələrdir. Bu abidələr keçmişin yadigarları, xalqın milli varlığının maddi sübutları olmaqla yanaşı, gələcəyə uzanan böyük bir yolun ən mühüm bağlantısıdır. Ona görə də bütün dünyada tarixi abidələrin mühafizəsi, gələcək nəsillərə çatdırılması hər bir ölkənin  və beynəlxalq təşkilatların  qarşısında duran əsas vəzifələrdəndir.
Azərbaycan ərazisində minlərlə tarixi, arxeoloji və memarlıq abidələri aşkar edilib, uzun illər ərzində tədqiqat işləri həyata keçirilib. Aparılan tədqiqatlar nəticəsində ölkəmizin bütün dünyada ən qədim insan məskənlərindən, erkən sivilizasiya mərkəzlərindən biri olması elmi əsaslarla sübuta yetirilib.
Respublikamızda tarixi abidələrin mühafizəsinin çox mühüm hüquqi bazası yaradılib. 1998-ci ildə "Tarix və mədəniyyət abidələrinin qorunması haqqında", 1999-cu ildə "Arxeoloji irsin mühafizəsi haqqında Avropa konvensiyasına Azərbaycan Respublikasının qoşulması barədə" qanunlar, 2003-cü ildə "Şabran" və "Çıraqqala" qoruqlarının yaradılmasını və "İçərişəhər" qoruğunun fəaliyyətinin təkmilləşdirilməsini nəzərdə tutan xüsusi sərəncamlar və s. imzalanıb.
Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi ilə Qobustan Dövlət Tarixi-Bədii Qoruğu UNESCO-nun Ümumdünya irs siyahısına daxil edilib. Bu gün UNESCO-nun Ümumdünya irs siyahısında Azərbaycana aid 5 maddi mədəni irs nümunəsi mövcuddur.
UNESCO-nun Abidələrin mühafizəsi məsələləri üzrə Beynəlxalq Şurasının 1983-cü ildə qəbul edilmiş qərarı əsasında 18 aprel - Tarixi Abidələrin Mühafizəsi Günü kimi qeyd olunur.
Bununla əlaqədar dünyanın demək olar ki, bütün ölkələrində tarixi abidələrlə, onların mühafizəsi və turizm məqsədi ilə istifadəsi yönümündə geniş tədbirlər həyata keçirilir.

В Национальной библиотеке представлены виртуальная и традиционная книжные выставки под названием «18 апреля — День охраны исторических памятников».
На выставках представлены материалы, посвященные материально-культурному наследию Азербайджана, архитектуре разных веков и эпох, памятникам, подвергшимся разрушениям и фальсификациям на территориях Карабаха, где проживали армяне, а также памятникам на территории Западного Азербайджана, которые были разрушены, переименованы и присвоены армянами. Демонстрируются исследования, проводимые на исторических объектах и памятниках, альбомы и другие издания на азербайджанском и иностранных языках, а также статьи, опубликованные в периодических изданиях.
Желающие ознакомиться с виртуальной выставкой могут воспользоваться ссылкой: https://anl.az/el/vsb/Tarixi_Abidelerin_Muhafizesi_Gunu/index.htm.
Традиционная выставка будет открыта в течение недели.
Следует отметить, что исторические памятники — это единственные источники, которые подтверждают, что каждый народ формировался и развивался в конкретной географической местности на протяжении тысячелетий и веков. Эти памятники являются не только наследием прошлого, материальными доказательствами национального бытия народа, но и важнейшей связью с великой дорогой, ведущей в будущее. Поэтому охрана исторических памятников и их передача будущим поколениям является одной из основных задач каждой страны и международных организаций.
На территории Азербайджана было обнаружено тысячи исторических, археологических и архитектурных памятников, и на протяжении многих лет проводились исследования. В результате проведенных исследований научно доказано, что наша страна является одним из самых древних человеческих поселений и центров ранних цивилизаций в мире.
В нашей стране была создана важная правовая база для охраны исторических памятников. В 1998 году был принят закон «О защите исторических и культурных памятников», в 1999 году — закон «О присоединении Азербайджанской Республики к Европейской конвенции по охране археологического наследия», а в 2003 году были подписаны специальные распоряжения, касающиеся создания заповедников «Шабран» и «Чыраггала» и улучшения деятельности заповедника «Ичери-шехер».
При поддержке Фонда Гейдара Алиева Гобустанский государственный историко-художественный заповедник был включен в Список всемирного наследия ЮНЕСКО. На сегодняшний день в Списке всемирного наследия ЮНЕСКО имеется 5 объектов материально-культурного наследия Азербайджана.
На основании решения Международного совета ЮНЕСКО по охране памятников, принятого в 1983 году, 18 апреля отмечается как День охраны исторических памятников.
В связи с этим практически во всех странах мира проводятся масштабные мероприятия по охране исторических памятников, их сохранению и использованию в целях туризма.