29 noyabr tarixində Milli Kitabxanada görkəmli Azərbaycan bəstəkarı, Dövlət mükafatı laureatı, Xalq artisti Süleyman Ələsgərovun Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyinin və Milli Kitabxananın “Azərbaycanın görkəmli şəxsiyyətləri” seriyasından birgə nəşr etdiyi “Süleyman Ələsgərov. Biblioqrafiya” kitabının və “Süleyman Ələsgərov. Sonata” not məcmuəsinin təqdimat mərasimi keçirilib.
Tədbiri Azərbaycan Milli Kitabxanasının direktoru professor Kərim Tahirov açaraq qonaqları salamlayıb. Xalqımızın musiqi xəzinəsinə misilsiz incilər bəxş etmiş Süleyman Ələsgərovun zəngin musiqi irsinə malik bəstəkar olduğunu qeyd edib. Biblioqrafiya kitabının çap olunmasında əsas məqsədin görkəmli bəstəkarın əziz xatirəsini yaşatmaqdan ibarət olduğunu bildirib. Süleyman Ələsgərov kimi görkəmli sənətkarların heç vaxt unudulmayacağını yaratdığı əsərləri ilə ölməzlik qazandığını söyləyib.
Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinin sədr müavini, akademik Rəfael Hüseynov çıxışı zamanı Süleyman Ələsgərovun Azərbaycan mədəniyyətində müstəsna xidmətləri olduğunu qeyd edib. Süleyman Ələsgərovun Ü.Hacıbəyovla yaxın münasibətindən ətraflı bəhs edərək yaradıcılığında Üzeyir Hacıbəyovdan bəhrələndiyini əlavə edib. Süleyman Ələsgərovun “Bahadır və Sona” əsərinin Azərbaycanın qiymətli incilərindən biri olduğunu bildirib. Gələcək arzusunun “Süleyman və Ağgül” məhəbbətini işıqlandıran bir əsər yazmaq olduğunu söyləyib. Biblioqrafiya kitabının akademik biliklər və səriştələr tələb edən bir iş olduğunu, kitabın görkəmli bəstəkarı daha aydın görüb və tanımaq üçün ən münasib körpüyə və mötəbər bələdçiyə çevriləcəyini bildirərək əməyi keçən hər kəsə təşəkkür edib.
Tədbirdə çıxış edən Xalq artisti, bəstəkar Faiq Sücəddinov, Azərbaycan Milli Konservatoriyası nəzdində fəaliyyət göstərən Musiqi Kollecinin direktoru, professor Nazim Kazımov, Şuşa İcra Hakimiyyəti başçısının müavini Vüsalə xanım Fətəliyeva, Bakı Musiqi Akademiyasının prorektoru, professor Gülnaz xanım Abdullazadə, Ü.Hacibəyli Ev Muzeyinin direktoru, Xalq artisti Sərdar Fərəcov, dirijor və pedaqoq Ağaverdi Paşayev Süleyman Ələsgərovun çoxşaxəli, zəngin yaradıcılığından, elmi-pedaqoji fəaliyyətindən, təhsil ocaqlarının açılmasında, eləcə də bas, qanun, ney və s. kimi çalğı alətlərinin Azərbaycana gətirilməsindəki rolundan, Şuşa, yurd həsrətindən, xeyirxahlığından, tələbələrə qayğı və sevgisindən ətraflı bəhs edərək Azərbaycanın görkəmli şəxsiyyətləri seriyası ilə çap olunan biblioqrafiya kitabının Süleyman Ələsgərov yaradıcılığına açılan bir pəncərə olduğunu söyləyiblər.
Görkəmli bəstəkarın nəvəsi Azərbaycanın əməkdar artisti Tahir İmanov Süleyman Ələsgərovun ailəsi adından Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevə Süleyman Ələsgərovun 100 illik yubileyinin yüksək səviyyədə keçirilməsi haqqında verdiyi sərəncama görə eləcə də yubiley tədbirlərində iştirak edən elm və mədəniyyət xadimlərinə, Azərbaycan Milli Kitabxanasının rəhbərliyinə və əməkdaşlarına, təşəkkürünü bildirib. Süleyman Ələsgərovun yubiley tədbirinin Şuşada qeyd olunduğunu xüsusi vurğulayıb.
Qeyd edək ki, "Süleyman Ələsgərov. Biblioqrafiya" kitabının tərtibçisi Mətanət İbrahimova, elmi redaktoru prof. Kərim Tahirov, ön sözün müəllifləri akademik Rafael Hüseynov, Xalq artisti, professor Siyavuş Kərimi, redaktoru Xeyransa Abbasovadır. 1945-2024-cü illəri əhatə edən biblioqrafiyada bəstəkarın əsərləri ilə yanaşı, həyat və yaradıcılığı haqqında zəngin material toplanmış, eləcə də dünya kitabxanalarında mühafizə olunan əsərləri öz əksini tapmışdır.
Biblioqrafiya ilə tanış olmaq istəyənlər http://web2.anl.az:81/read/page.php?bibid=vtls000895554 linkindən istifadə edə bilərlər.
Milli musiqi xəzinəmizdən seriyası ilə (Azərbaycan Milli Kitabxanasının fondundan) çap olunan “Süleyman Ələsgərov. Sonata” not məcmuəsinin isə layihə rəhbəri prof. Kərim Tahirov, tərtibçisi Mətanət İbarhimov, redaktoru Sərdar Fərəcovdur.

29 ноября в Национальной библиотеке состоялась презентация книги «Сулейман Алескеров. Библиография» и нотного сборника «Сулейман Алескеров. Соната», изданных Министерством культуры Азербайджанской Республики и Национальной библиотекой в серии «Выдающиеся личности Азербайджана». Издания посвящены выдающемуся азербайджанскому композитору, лауреату Государственной премии и Народному артисту Сулейману Алескерову.
Открывая мероприятие, директор Национальной библиотеки Азербайджана, профессор Керим Тахиров приветствовал гостей. Он отметил, что Сулейман Алескеров — композитор с богатым музыкальным наследием, который подарил азербайджанскому народу уникальные жемчужины музыкальной сокровищницы. Также было подчеркнуто, что основная цель издания библиографической книги заключается в сохранении памяти о великом композиторе. Керим Тахиров отметил, что такие выдающиеся личности, как Сулейман Алескеров, никогда не будут забыты, и их бессмертие заключается в произведениях, которые они создали.
В своем выступлении заместитель председателя Милли Меджлиса Азербайджанской Республики, академик Рафаэль Гусейнов отметил исключительный вклад Сулеймана Алескерова в азербайджанскую культуру. Он подробно рассказал о близких отношениях Сулеймана Алескерова с Узеиром Гаджибейли, подчеркнув, что композитор черпал вдохновение из творчества великого мастера. Также было отмечено, что произведение Сулеймана Алескерова «Бахадур и Сона» является одним из драгоценных жемчужин Азербайджана. Академик добавил, что библиографическая книга является трудом, требующим академических знаний и навыков, и станет важным мостом для более глубокого знакомства с выдающимся композитором, а также ценным и надежным путеводителем. В завершение он поблагодарил всех, кто приложил усилия к созданию этой книги.
На мероприятии выступили Народный артист, композитор Фаик Суджаддинов, директор Музыкального колледжа при Азербайджанской национальной консерватории, профессор Назим Кязимов, заместитель главы Исполнительной власти Шуши Вусаля ханум Фаталиева, проректор Бакинской музыкальной академии, профессор Гюльназ ханум Абдуллазаде, директор Дома-музея У. Гаджибейли, Народный артист Сардар Фараджов, дирижер и педагог Агаверди Пашаев. Они подробно рассказали о многогранном и богатом творчестве Сулеймана Алескерова, его научно-педагогической деятельности, о его роли в открытии учебных заведений, а также в привозе в Азербайджан таких музыкальных инструментов, как бас, канун, ней и других. Было отмечено его отношение к Шуше, тоска по родине, добросердечие, забота и любовь к ученикам. Выступающие подчеркнули, что библиографическая книга, изданная в серии «Выдающиеся личности Азербайджана», открывает окно в творчество Сулеймана Алескерова.
Внук выдающегося композитора, Заслуженный артист Азербайджана Тахир Иманов от имени семьи Сулеймана Алескерова выразил благодарность Президенту Азербайджанской Республики господину Ильхаму Алиеву за Распоряжение о проведении 100-летнего юбилея Сулеймана Алескерова на высоком уровне. Он также поблагодарил деятелей науки и культуры, которые участвовали в юбилейных мероприятиях, а также руководство и сотрудников Национальной библиотеки Азербайджана. Тахир Иманов особо отметил, что юбилейное мероприятие Сулеймана Алескерова прошло в Шуше.
Составителем книги «Сулейман Алескеров. Библиография» является Матанат Ибрагимова, научным редактором — профессор Керим Тахиров, а авторами предисловия — академик Рафаэль Гусейнов и Народный артист, профессор Сиявуш Керими. Редактором книги выступила Хейранса Аббасова. В библиографии, охватывающей период с 1945 по 2024 год, собраны не только произведения композитора, но и богатый материал о его жизни и творчестве. Также в ней представлены его произведения, хранящиеся в библиотеках мира.
Желающие ознакомиться с библиографией могут воспользоваться ссылкой: http://web2.anl.az:81/read/page.php?bibid=vtls000895554.
Что касается нотного сборника «Сулейман Алескеров. Соната», изданной в серии «Из национальной музыкальной сокровищницы» (из фонда Национальной библиотеки Азербайджана), следует отметить, что руководителем проекта является профессор Керим Тахиров, составителем – Матанат Ибрагимова, а редактором — Сардар Фараджов.