Şimali Kipr Türk Cümhuriyyətindən gələn qonaqlar Milli Kitabxanada olub
İyunun 7-də Şimali Kipr Türkiyə Cümhuriyyətinin Bakı təmsilçisi Ufuk Turganer, Mədəniyyət Mərkəzinin direktoru Ceyhan Özyıldız və yazıçı Serkan Soyalan Milli Kitabxanada qonaq olub.
Görüş zamanı qonaqlara Milli Kitabxana haqqında məlumat verilib. Bildirilib ki, 5 milyondan artıq fondu olan Milli Kitabxana 80-ə yaxın ölkə ilə kitab mübadiləsi edir, 50-ə yaxın ölkə ilə memorandum imzalayıb.
Qeyd olunub ki, bu görüş Azərbaycan Milli Kitabxanası ilə Şimali Kipr Kitabxanası arasında əlaqələrin genişlənməsində böyük rol oynayacaq və  əməkdaşlıq memorandumunun imzalanmasına zəmin yaradacaqdır.
Qonaqlar daha sonra Milli Kitabxana və kitabxana fondu ilə yaxından tanış olub, “Heydər Əliyev guşəsi”, “Beynəlxalq əməkdaşlıq zalı”, “Nadir kitablar və kitabxana muzeyi”, “Açıq Kitabxana” bölmələrində xatirə şəkili çəkdiriblər.
Görüşün sonunda qonaqlara Milli Kitabxana və Azərbaycan xalçaları haqqında kitablar, habelə digər kitablar hədiyyə edilib. Qonaqlar isə Milli Kitabxanaya Kiprlə bağlı kitablar hədiyyə ediblər.

7 июня Бакинский представитель Турецкой Республики Северного Кипра Уфук Турганер, директор Культурного центра Джейхан Озйылдыз и писатель Серкан Соялан посетили Национальную библиотеку.
Во время встречи гостям была предоставлена информация о Национальной библиотеке. Было отмечено, что библиотека, имеющая более 5 миллионов фондов, обменивается книгами примерно с 80 странами, и подписала меморандумы с 50 странами.
Было отмечено, что эта встреча сыграет большую роль в расширении связей между Национальной библиотекой Азербайджана и библиотекой Северного Кипра и послужит основой для подписания Меморандума о сотрудничестве.
Затем гости поближе познакомились с Национальной библиотекой и библиотечным фондом, сделали памятную фотографию в уголке Гейдара Алиева, зале Международного сотрудничества, Музее редких книг и библиотеки, Открытой библиотеке.
В конце встречи гостям были подарены книги о Национальной библиотеке и азербайджанских коврах, а также другие книги. А гости подарили Национальной библиотеке книги о Кипре.