Oktyabr ayının 26-da Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Ali Baş Komandan cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə müzəffər Azərbaycan ordusu tərəfindən 44 günlük müharibə nəticəsində erməni işğalından azad olunmuş ərazilərimizdə 90-cı illərin əvvəllərinədək fəaliyyət göstərmiş kitabxanaların kitab fondlarının bərpası ilə əlaqədar Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyi ilə Milli Kitabxananın birgə keçirdiyi kitabtoplama kampaniyasına Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti də qoşuldu.
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin Elm və innovasiyalar üzrə prorektoru Sakit Yaqubov Mədəniyyət Nazirliyinin və Milli Kitabxananın birgə təşkil etdiyi “İşğaldan azad olunan bölgələrdəki kitabxanaların fondu üçün kitabtoplama kampaniyası”nın dağıdılmış kitabxanaların bərpa edilməsi istiqamətində vacib bir addım olduğunu qeyd etdi. Həmçinin, UNEC Kitabxana-İnformasiya Mərkəzinin direktoru Adilə Abdullayeva və Kataloqlaşdırma, kitabişləmə və biblioqrafiya şöbəsinin müdiri Sədaqət Əhmədli bildirdi ki, inanırıq, tezliklə toplanan bütün kitablar Qarabağda bərpa olunacaq kitabxanalara göndəriləcək və oxucular bu ədəbiyyatlardan yararlanacaqlar. Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti 600 nüsxədən çox kitabı işğaldan azad olunan bölgələrdəki kitabxanaların fonduna hədiyyə etdi.

Национальная библиотека продолжает кампанию по сбору книг в фонд библиотек районов, освобожденных от оккупации
26-10-2021
26 октября к кампании по сбору книг, организованной Министерством Культуры совместно с Национальной Библиотекой, присоединился также Азербайджанский Государственный Экономический Университет. Масштабная кампания по сбору книг была организована для восстановления книжных фондов библиотек, действовавших до начала 90-х гг. на ранее оккупированных азербайджанских территориях. В настоящее время эти территории освобождены от армянской оккупации в результате 44-дневной победоносной войны под руководством Президента Азербайджанской Республики, Верховного Главнокомандующего Ильхама Алиева.
Проректор по науке и инновациям Азербайджанского Государственного Экономического Университета Сакит Ягубов сказал: «“Кампания по сбору книг для фонда библиотек на оккупированных территориях”, организованная Министерством Культуры и Национальной Библиотекой, является важным шагом на пути к восстановлению разрушенных библиотек». Директор Библиотечно-информационного центра UNEC Абдуллаева Адиля и начальник отдела Каталогизации, обработки и библиографии Садагат Ахмедли отметили: «Надеемся, что в ближайшее время все библиотеки в Карабахе будут восстановлены и собранные книги будут отправлены туда. Мы уверены, что эти книги пойдут на пользу и во благо читателей». Азербайджанский Государственный Экономический Университет подарил фонду библиотек на освобожденных от оккупации районов свыше 600 экземпляров книг.