Milli Kitabxanada “Qarabağ Azərbaycandır! – 44 günlük II Qarabağ müharibəsi” adlı Elektron məlumat bazası virtual rejimdə istifadəçilərə təqdim olunub
27-09-2021
Ermənistanın Azərbaycana qarşı 2020-ci il sentyabrın 27-dən başlayan növbəti hərbi təcavüzünə cavab olaraq, Azərbaycan xalqı işğal altındakı torpaqlarımızın azad edilməsi məqsədilə Vətən müharibəsinə başlamışdır.
Azərbaycan Ordusunun cəsur əsgər və zabitləri canı-qanı bahasına Ermənistanın 30 il ərzində milyonlarla vəsait sərf edib qurduğu nəhəng istehkamları yarıb keçdi, düşmənin silahlı qüvvələrini darmadağın etdi. Azad olmuş bütün torpaqlarımızda üçrəngli bayrağımızın əbədi olaraq dalğalandırılması, ölkə rəhbərinin böyük  sevinc hissi ilə xalqımıza verdiyi qələbə müjdələri, dünyanın nüfuzlu nəşrlərinə verdiyi məntiqli, dolğun müsahibələr də Azərbaycanın haqq savaşında qalib gəlməsi üçün böyük stimul oldu.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin “Azərbaycan Respublikasında Anım Gününün təsis edilməsi haqqında” Sərəncamına və Mədəniyyət Nazirliyinin Tədbirlər Planına uyğun olaraq M.F.Axundzadə adına Azərbaycan Milli Kitabxanasının əməkdaşları tərəfindən “Qarabağ Azərbaycandır! – 44 günlük II Qarabağ müharibəsi” adlı Elektron məlumat bazası hazırlanıb. Elektron məlumat bazası “Rəsmi sənədlər”, “İkinci Qarabağ müharibəsi Azərbaycan tarixinin ən şərəfli səhifələrindən biridir”, “Düşmən işğalından azad olunmuş şəhər, qəsəbə və kəndlərimizin siyahısı”, “II Qarabağ müharibəsi şəhidləri”, “Nəşrlər”, “II Qarabağ müharibəsinin xatirəsinin əbədiləşdirilməsi”, “Müharibə iştirakçılarına verilən orden və medallar”, “Erməni terroru”, “Videoqalereya” bölmələrindən ibarətdir.
Elektron məlumat bazası ilə tanış olmaq istəyənlər http://anl.az/el/emb/Qarabaq.muharibesi/index.html linkindən istifadə edə bilərlər.

В ответ на очередную военную агрессию, развязанную Арменией против Азербайджана с 27 сентября 2020 года, азербайджанский народ начал Отечественную войну за освобождение оккупированных земель.
Отважные солдаты и офицеры азербайджанской армии ценой своей жизни прорвали оборонительные линии, укрепляемые врагом на протяжении 30 лет, уничтожили его военные ресурсы. Вечное развевание трехцветного флага на освобожденных территориях, радостные вести о победе, гордо звучащие из уст Главы государства, его интервью ведущим мировым изданиям – все это стало мощным стимулом к победе Азербайджана в борьбе за справедливость.
В соответствии с Распоряжением Президента Азербайджанской Республики «Об учреждении Дня памяти в Азербайджанской Республике» и Планом действий Министерства Культуры сотрудниками Национальной Библиотеки Азербайджана имени М.Ф.Ахундова подготовлена Электронная база данных под названием «Карабах - это Азербайджан! – 44-дневная Вторая Карабахская война». Электронная база данных состоит из разделов: «Официальные документы», «Вторая Карабахская война - одна из самых славных страниц в истории Азербайджана», «Список освобожденных от вражеской оккупации городов, поселков и сел», «Шехиды Второй Карабахской войны», «Публикации», «Увековечение памяти о Второй Карабахской войне», «Ордена и медали, врученные участникам войны», «Армянский терроризм» и «Видеогалерея».
Желающие ознакомиться с Электронной базой данных могут воспользоваться ссылкой http://anl.az/el/emb/Qarabaq.muharibesi/index.html.