Milli Kitabxanada “Nəsir İmanquliyev – 110” adlı virtual sərgi onlayn rejimdə istifadəçilərə təqdim olunub
22-12-2021
Dekabrın 22-də müasir Azərbaycan jurnalistikasının təşəkkülündə xüsusi yeri olan alim-publisist, Əməkdar jurnalist, ustad redaktor, pedaqoq və ictimai-siyasi xadim Nəsir İmanquliyevin 110 illik yubileyi tamam olur.
Nəsir İmanquliyev ömrünü Azərbaycan mətbuatının, mədəniyyətinin inkişafına, cəmiyyətin obyektiv informasiya tələbatının ödənilməsinə, peşəkar jurnalist kadrların hazırlanmasına həsr etmişdir. Professor Nəsir İmanquliyev Azərbaycanda jurnalistikanın təməlini qoyan və onu inkişaf etdirən Həsən bəy Zərdabi, Məhəmməd ağa Şaxtaxtlı, Ömər Faiq Nemanzadə, Əli bəy Hüseynzadə, Əhməd bəy Ağayev, Mirzə Cəlil, Üzeyir Hacıbəyli kimi klassiklərimizin ənənələrini davam etdirmiş, cəmiyyət həyatının ən müxtəlif sahələrini əks etdirən yazıları ilə mətbuat tariximizə layiqli töhfələr vermişdir. Onun fəaliyyəti, yaradıcılığı da, öz növbəsində, böyük simaların, jurnalist ordusunun yetişməsində tarixin əhəmiyyətli bir mərhələsi olmuşdur. Ömrünün 50 ilini Bakı Dövlət Universitetinin jurnalistika fakültəsində milli kadrların hazırlanmasına sərf etmiş alim-publisist zəngin pedaqoji fəaliyyəti ilə Azərbaycan jurnalistlərinin böyük bir nəslinin formalaşmasında mühüm rol oynamış, milli mətbuatımızın tarixində özünün jurnalistika məktəbini yaratmışdır.
Bu münasibətilə, Azərbaycan Milli Kitabxanasının əməkdaşları tərəfindən “Nəsir İmanquliyev – 110” adlı virtual sərgi hazırlanıb. Virtual sərgidə Nəsir İmanquliyev haqqında rəsmi sənəd, mükafatları, haqqında yazılan kitab və məqalələr nümayiş olunur.
Virtual sərgi ilə tanış olmaq istəyənlər http://anl.az/el/vsb/Nesir_%C4%B0manquliyev_110/index.htm linkindən istifadə edə bilərlər.

В Национальной библиотеке пользователям была представлена виртуальная выставка под названием «Насир Имангулиев - 110»
22-12-2021
22 декабря исполняется 110 лет со дня рождения ученого-публициста, маститого редактора, педагога и общественно-политического деятеля, заслуженного журналиста, занимающего особое место в становлении современной азербайджанской журналистики Насира Имангулиева.
Насир Имангулиев посвятил всю свою жизнь развитию печати и культуры Азербайджана, удовлетворению объективных информационных потребностей общества, а также обучению профессиональных журналистов.
Профессор Насир Имангулиев продолжил традиции отечественных классиков, таких как Гасан бек Зардаби, Мухаммед ага Шахтахтлы, Омар Фаиг Неманзаде, Али бек Гусейнзаде, Ахмед бек Агаев, Мирза Джалил, Узеир Гаджибейли, которые заложили основу азербайджанской журналистики. Он внес достойный вклад в историю отечественной печати своими статьями, охватывающими самые различные сферы общественной жизни. Деятельность и творчество Н.Имангулиева, в свою очередь, стали важным этапом в становлении великих личностей, выдающихся журналистов. Ученый-публицист, 50 лет своей жизни посвятил подготовке национальных кадров на факультете журналистики Бакинского государственного университета. Своей богатой педагогической деятельностью он сыграл важную роль в формировании высокопрофессионального коллектива азербайджанских журналистов и основал свою журналистскую школу в истории национальной прессы.
В связи с этим сотрудники Национальной библиотеки Азербайджана подготовили виртуальную выставку под названием «Насир Имангулиев - 110». На виртуальной выставке представлены официальные документы, награды, а также книги и статьи о деятельности Насира Имангулиева.
Желающие ознакомиться с виртуальной выставкой могут воспользоваться ссылкой http://anl.az/el/vsb/Nesir_%C4%B0manquliyev_110/index.htm.