Milli Kitabxanada “Nəsir İmanquliyev – 110” adlı virtual sərgi onlayn rejimdə istifadəçilərə təqdim olunub
22-12-2021
Dekabrın 22-də müasir Azərbaycan jurnalistikasının təşəkkülündə xüsusi yeri olan alim-publisist, Əməkdar jurnalist, ustad redaktor, pedaqoq və ictimai-siyasi xadim Nəsir İmanquliyevin 110 illik yubileyi tamam olur.
Nəsir İmanquliyev ömrünü Azərbaycan mətbuatının, mədəniyyətinin inkişafına, cəmiyyətin obyektiv informasiya tələbatının ödənilməsinə, peşəkar jurnalist kadrların hazırlanmasına həsr etmişdir. Professor Nəsir İmanquliyev Azərbaycanda jurnalistikanın təməlini qoyan və onu inkişaf etdirən Həsən bəy Zərdabi, Məhəmməd ağa Şaxtaxtlı, Ömər Faiq Nemanzadə, Əli bəy Hüseynzadə, Əhməd bəy Ağayev, Mirzə Cəlil, Üzeyir Hacıbəyli kimi klassiklərimizin ənənələrini davam etdirmiş, cəmiyyət həyatının ən müxtəlif sahələrini əks etdirən yazıları ilə mətbuat tariximizə layiqli töhfələr vermişdir. Onun fəaliyyəti, yaradıcılığı da, öz növbəsində, böyük simaların, jurnalist ordusunun yetişməsində tarixin əhəmiyyətli bir mərhələsi olmuşdur. Ömrünün 50 ilini Bakı Dövlət Universitetinin jurnalistika fakültəsində milli kadrların hazırlanmasına sərf etmiş alim-publisist zəngin pedaqoji fəaliyyəti ilə Azərbaycan jurnalistlərinin böyük bir nəslinin formalaşmasında mühüm rol oynamış, milli mətbuatımızın tarixində özünün jurnalistika məktəbini yaratmışdır.
Bu münasibətilə, Azərbaycan Milli Kitabxanasının əməkdaşları tərəfindən “Nəsir İmanquliyev – 110” adlı virtual sərgi hazırlanıb. Virtual sərgidə Nəsir İmanquliyev haqqında rəsmi sənəd, mükafatları, haqqında yazılan kitab və məqalələr nümayiş olunur.
Virtual sərgi ilə tanış olmaq istəyənlər http://anl.az/el/vsb/Nesir_%C4%B0manquliyev_110/index.htm linkindən istifadə edə bilərlər.

December 22 marks the 110th anniversary of Nasir Imanguliyev, Honored journalist who has a special place in the formation of modern Azerbaijani journalism, master editor, pedagogue and socio-political figure.
Nasir Imanguliyev has devoted his life to the development of the Azerbaijani press and culture, meeting the information needs of society and training professional journalists. Prof. Nasir Imanguliyev continued the traditions of our classics such as Hasan bey Zardabi, Mahammad agha Shakhtakhtli, Omar Faig Nemanzadeh, Ali bey Huseynzadeh, Ahmad bey Agayev, Mirza Jalil and Uzeyir Hajibeyli, who laid the foundation and developed journalism in Azerbaijan. Having spent 50 years of his life at the journalism faculty of Baku State University, he played an important role in the formation of a great generation of Azerbaijani journalists, and established his own school of journalism in the history of our national press.
On this occasion, a virtual exhibition entitled “Nasir Imanguliyev – 110” has been prepared by the staff of the National Library of Azerbaijan. The virtual exhibition features books and articles about him, as well as his awards.
For more information about the virtual exhibition, please click on the link below: http://anl.az/el/vsb/Nesir_%C4%B0manquliyev_110/index.htm