Milli Kitabxanada “Biblioqrafiyaşünas alim – Nadir İsmayılov” adlı virtual sərgi onlayn rejimdə istifadəçilərə təqdim olunub
16-12-2021
Dəyərli ziyalı Nadir İsmayılov 1956-cı il fevral ayının 5-də Beyləqan rayonunun Əmirzeyidli kəndində anadan olub. 1973-cü ildə Şahsevən kənd 1 saylı orta məktəbi bitirərək 1974-cü ildə BDU-nun Kitabxanaşünaslıq-biblioqrafiya fakültəsinə daxil olub, əla qiymətlərlə oxuduğuna görə C.Cabbarlı adına təqaüdə layiq görülüb, 1979-cu ildə oranı fərqlənmə diplomu ilə bitirib. 1979-cu ilin sentyabr ayının 5-dən dekabr ayının 30-dək M.F.Axundov adına Azərbaycan Respublika Dövlət Kitabxanasının (indiki Azərbaycan Milli Kitabxanası) Elmi-metodiki şöbəsində böyük kitabxanaçı vəzifəsində çalışıb. 1979-1982-ci illərdə BDU-nun Biblioqrafiyaşünaslıq kafedrasının əyani aspirantı olub.
3 monoqrafiya, 9 kitab, 100-dən çox məqalənin müəllifidir. Bunlardan “Xəzər dənizi və neft”, “Biblioqrafik tərtibatın metodikası”, “Kitabxanada ölkəşünaslıq üzrə biblioqrafik fəaliyyətin təşkili”, “Heydər Əliyev və Azərbaycan elmi”, “Kitabxanalarda biblioqrafik işin təşkili və metodikası” adlı kitablar xüsusilə əhəmiyyətlidir. Zəhmətkeş alimin gərgin və yorulmaz əməyi və müfəssəl araşdırmaları nəticəsində “Azərbaycan Respublikasında kitabxana-biblioqrafiya və informasiya resursları: formalaşması, müasir vəziyyəti və təkmilləşdirilməsi yolları” adlı elmlər doktorluğu dissertasiyası üzrə işlər tamamlanıb.
Əməksevər və zəhmətkeş alim həyatının 30 ildən çoxunu kitabxanaşünaslıq-biblioqrafiya elminin inkişafına, çiçəklənməsinə həsr edərək, təkcə Azərbaycanda deyil, dünya miqyasında tanınmış biblioqraf alim kimi şöhrət qazanıb. Əsas tədqiqat sahəsi Azərbaycanın kitabxana-biblioqrafiya resursları, onların yerləşməsi və istifadəsi məsələləri, Azərbaycan biblioqrafiyasının tarixi, nəzəri-metodiki və təşkilati problemləri olan alim ilk dəfə olaraq Azərbaycanda biblioqrafiyanın biblioqrafiyası sahəsində çox mühüm tədqiqatlar apararaq, 2003-cü ildə “Azərbaycan biblioqrafiyasının biblioqrafiyası” adlı sanballı biblioqrafik əsər çap edib. Bundan başqa, Azərbaycan Milli Kitabxanasının “Birillik Azərbaycan Kitabiyyatı” biblioqrafik göstəricisinin redaktoru, AMEA M.Füzuli adına Əlyazmalar İnstitutunun 2013-cü ildə nəşr etdirdiyi “Mirzə Fətəli Axundzadə” elmi biblioqrafik göstəricisinin tərtibçisi, “Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti-100: elmi-biblioqrafiya” adlı biblioqrafik göstəricinin tərtibçi-müəllifi olub.
Çox az alimlərimizin nəşrləri beynəlxalq miqyasda dünyanın akademik nəşriyyatları tərəfindən çap olunur. 2013-cü ildə Almaniyanın “Lambert” akademik nəşriyyatında “Azərbaycanın kitabxana-biblioqrafiya və informasiya resursları: inkişaf mərhələləri, vəziyyəti və təkmilləşdirilməsi yolları” adlı monoqrafiyanın (rus dilində) çap olunması Nadir müəllimin Azərbaycan biblioqrafiyaşünaslığının inkişafı və dünyaya tanıdılması sahəsində göstərdiyi böyük xidmətlərdəndir.
Milli Kitabxananın əməkdaşları tərəfindən dəyərli biblioqrafiyaşünas alimin həyat və fəaliyyətinə həsr olunmuş “Biblioqrafiyaşünas alim – Nadir İsmayılov” adlı virtual sərgi hazırlanıb. Virtual sərgidə Nadir müəllimin müəllifi, tərtibçisi olduğu, rəy verdiyi kitablar, eləcə də dövri mətbuat səhifələrində dərc olunan məqalələri, fotolar nümayiş olunur.
Virtual sərgi ilə tanış olmaq istəyənlər http://anl.az/el/vsb/Nadir_%C4%B0smayilov/index.htm linkindən istifadə edə bilərlər.
Azərbaycan Milli Kitabxanasının əməkdaşları biblioqrafiyaşünas alim Nadir İsmayılova elmi və pedaqoji fəaliyyətində uğurlar arzulayır.

В Национальной библиотеке пользователям была представлена виртуальная выставка под названием «Ученый-библиограф - Надир Исмаилов»
16-12-2021
Достойный представитель интеллигенции Надир Исмаилов родился 5 февраля 1956 года в селе Амирзейидли Бейлаганского района. Окончив в 1973 году среднюю школу № 1 села Шахсеван, в 1974 году он поступил на факультет библиотечного дела и библиографии БГУ. За высокие оценки ему была присуждена стипендия имени Дж.Джаббарлы. В 1979 году Н.Исмаилов окончил университет с отличием. С 5 сентября по 30 декабря 1979 года работал старшим библиотекарем научно-методического отдела Государственной библиотеки Азербайджанской Республики имени М.Ф.Ахундова (ныне Национальная библиотека Азербайджана). В 1979-1982 гг. был аспирантом очной формы кафедры библиографоведения БГУ.
Надир Исмаилов является автором 3 монографий, 9 книг и более 100 статей. Среди его ценных книг особое место занимают «Каспийское море и нефть», «Методология библиографического оформления», «Организация библиографической деятельности по краеведению в библиотеке», «Гейдар Алиев и наука Азербайджана», «Организация и методика библиографической работы в библиотеках». В результате кропотливой и неутомимой работы и детальных исследований трудолюбивого ученого была завершена работа над докторской диссертацией «Библиотечно-библиографические и информационные ресурсы в Азербайджанской Республике: формирование, текущее состояние и пути совершенствования».
Трудолюбивый ученый, посвятив более 30 лет своей жизни развитию и процветанию библиотечного дела и библиографии, приобрел известность как выдающийся ученый-библиограф не только в Азербайджане, но и во всем мире.  Основными направлениями исследований ученого являются библиотечно-библиографические ресурсы Азербайджана, вопросы их размещения и использования, а также история, теоретико-методологические и организационные проблемы библиографии Азербайджана. Он впервые в Азербайджане провел важные исследования в области библиографии и в 2003 году опубликовал обширный библиографический труд под названием «Библиография азербайджанской библиографии». Кроме того, Надир Исмаилов является редактором библиографического указателя «Ежегодная азербайджанская библиография», изданного Национальной библиотекой Азербайджана, составителем научно-библиографического указателя «Мирза Фатали Ахундзаде», изданного в 2013 году Институтом рукописей НАНА им. М.Фузули, а также автором-составителем библиографического указателя «Азербайджанская Демократическая Республика-100: научная библиография».
Издания очень немногих наших ученых публикуются мировыми академическими издательствами. Публикация в 2013 году немецким академическим издательством «Ламберт» монографии «Библиотечно-библиографические и информационные ресурсы Азербайджана: этапы развития, состояние и пути совершенствования» (на русском языке) – одна из больших заслуг Надира Исмаилова в развитии азербайджанской библиографии и популяризации ее в мире.
Сотрудники Национальной библиотеки подготовили виртуальную выставку под названием «Ученый-библиограф - Надир Исмаилов», посвященную жизни и творчеству видного ученого-библиографа. На виртуальной выставке представлены фотографии, книги, автором и составителем которых является выдающийся ученый-библиограф, а также его статьи, опубликованные в периодических изданиях.
Желающие ознакомиться с виртуальной выставкой могут воспользоваться ссылкой http://anl.az/el/vsb/Nadir_%C4%B0smayilov/index.htm.
Коллектив Азербайджанской национальной библиотеки желает ученому-библиографу Надиру Исмаилову успехов в его научно-педагогической деятельности.