18 Sentyabr ölkəmizdə Milli Musiqi Günü kimi qeyd olunur. Bu gün Azərbaycan peşəkar musiqi sənətinin banisi, Şərqdə ilk operanın müəllifi, dahi bəstəkar Üzeyir Hacıbəylinin doğum günü ilə bağlıdır. Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 1995-ci il 18 sentyabr tarixli Fərmanı ilə bu gün ölkə miqyasında keçirilir.
Üzeyir Hacıbəyov müasir Azərbaycan musiqi mədəniyyətinin qurucusu olmuş, milli bəstəkarlıq məktəbinin təməlini qoymuşdur. O, Azərbaycan milli operasının, eləcə də Şərqdə ilk operanın banisidir. O, eyni zamanda, musiqişünas alim, publisist, dramaturq, pedaqoq və ictimai xadim olmuşdur.
Üzeyir Hacıbəyov öz sənətində Azərbaycan xalq musiqisinin bütün janrlarının – mahnıların, rəqslərin, aşıq yaradıcılığının və professional muğam sənətinin üslub xüsusiyyətlərini birləşdirərək özünün orijinal üslubunu yarada bilmişdir.
Bu il ölkəmizdə Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyinin təşkilatçılığı ilə XIV Üzeyir Hacıbəyli Beynəlxalq Musiqi Festivalı keçirilir. Həmin festivalın proqramına uyğun olaraq Milli Kitabxananın əməkdaşları tərəfindən “Müasir Azərbaycan Musiqisinin Banisi: Üzeyir Hacıbəyli” adlı Elektron məlumat bazası hazırlanıb. Elektron məlumat bazası “Rəsmi sənədlər”; “Həyat və yaradıcılığı”; “Həyat və yaradıcılığının əsas tarixləri”; “Görkəmli şəxslər Üzeyir Hacıbəyli haqqında”; “Əsərləri”; “Haqqında”; “Xatirəsinin əbədiləşdirilməsi”; “Mükafatlar”; “Fotoqalereya”; “Filmoqrafiya” və “Videoqalereya” bölmələrindən ibarətdir.
Elektron məlumat bazası ilə tanış olmaq istəyənlər http://anl.az/el/emb/uhacibeyli/index.html linkindən istifadə edə bilərlər.

The electronic database "Founder of Modern Azerbaijani Music: Uzeyir Hajibeyli" has been presented to users online in the National Library.
September 20 2022
September 8 is celebrated as National Music Day in our country. Today is the birthday of genius composer Uzeyir Hajibeyli, the founder of professional musical art of Azerbaijan, author of the first opera in the East. Today, it is held nationwide by the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan dated September 18, 1995.
Uzeyir Hajibeyov was the founder of modern Azerbaijani musical culture and laid the foundation of the national school of composition. He is the founder of the Azerbaijan national opera, as well as the first opera in the East. At the same time, he was a musicologist, scientist, publicist, dramatist, educator and public figure.
In his art, Uzeyir Hajibeyov was able to create his own original style by combining the stylistic features of all genres of Azerbaijani folk music - songs, dances, ashiq creativity and professional mugham art.
This year, the XIV Uzeyir Hajibeyli International Music Festival is organized by the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan. In accordance with the program of that festival, the staff of the National Library prepared an electronic database called "Founder of Modern Azerbaijani Music: Uzeyir Hajibeyli".
Electronic database consists of sections such as "Official documents"; "Life and work"; "The main dates of his life and creativity"; "prominent persons’ thoughts about Uzeyir Hajibeyli"; "Works"; "About"; "Perpetuating his memory"; "Rewards"; "Photo gallery"; "Filmography" and "Video Gallery".
Those who want to get acquainted with the electronic database can accces the link http://anl.az/el/emb/uhacibeyli/index.html.