18 Sentyabr ölkəmizdə Milli Musiqi Günü kimi qeyd olunur. Bu gün Azərbaycan peşəkar musiqi sənətinin banisi, Şərqdə ilk operanın müəllifi, dahi bəstəkar Üzeyir Hacıbəylinin doğum günü ilə bağlıdır. Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 1995-ci il 18 sentyabr tarixli Fərmanı ilə bu gün ölkə miqyasında keçirilir.
Üzeyir Hacıbəyov müasir Azərbaycan musiqi mədəniyyətinin qurucusu olmuş, milli bəstəkarlıq məktəbinin təməlini qoymuşdur. O, Azərbaycan milli operasının, eləcə də Şərqdə ilk operanın banisidir. O, eyni zamanda, musiqişünas alim, publisist, dramaturq, pedaqoq və ictimai xadim olmuşdur.
Üzeyir Hacıbəyov öz sənətində Azərbaycan xalq musiqisinin bütün janrlarının – mahnıların, rəqslərin, aşıq yaradıcılığının və professional muğam sənətinin üslub xüsusiyyətlərini birləşdirərək özünün orijinal üslubunu yarada bilmişdir.
Bu il ölkəmizdə Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyinin təşkilatçılığı ilə XIV Üzeyir Hacıbəyli Beynəlxalq Musiqi Festivalı keçirilir. Həmin festivalın proqramına uyğun olaraq Milli Kitabxananın əməkdaşları tərəfindən “Müasir Azərbaycan Musiqisinin Banisi: Üzeyir Hacıbəyli” adlı Elektron məlumat bazası hazırlanıb. Elektron məlumat bazası “Rəsmi sənədlər”; “Həyat və yaradıcılığı”; “Həyat və yaradıcılığının əsas tarixləri”; “Görkəmli şəxslər Üzeyir Hacıbəyli haqqında”; “Əsərləri”; “Haqqında”; “Xatirəsinin əbədiləşdirilməsi”; “Mükafatlar”; “Fotoqalereya”; “Filmoqrafiya” və “Videoqalereya” bölmələrindən ibarətdir.
Elektron məlumat bazası ilə tanış olmaq istəyənlər http://anl.az/el/emb/uhacibeyli/index.html linkindən istifadə edə bilərlər.

В Национальной библиотеке пользователям была представлена электронная база данных под названием «Основоположник современной азербайджанской музыки: Узеир Гаджибейли»
20-09-2022
18 сентября в нашей стране отмечается День национальной музыки. Этот день связан с днем рождения основоположника профессионального музыкального искусства Азербайджана, автора первой оперы на Востоке, гениального композитора Узеира Гаджибейли. Указом Президента Азербайджанской Республики от 18 сентября 1995 года, 18 сентября в Азербайджане на государственном уровне отмечается как День национальной музыки.
Узеир Гаджибейли был великим композитором, ученым-музыковедом, публицистом, драматургом, педагогом и общественным деятелем. В то же время Узеир Гаджибейли является основоположником современного профессионального музыкального искусства Азербайджана, основателем национальной композиторской школы, Азербайджанской национальной оперы, а также первой оперы на Востоке.
Узеир Гаджибейли создал свой неповторимый стиль, соединив в своей музыке стилевые особенности ашугского искусства, мугама, песен, танцев — всех жанров азербайджанской музыки устной традиции.
В этом году проводится XIV Международный музыкальный фестиваль имени Узеира Гаджибейли, организованный Министерством культуры Азербайджанской Республики. В соответствии с программой этого фестиваля сотрудники Национальной библиотеки подготовили электронную базу данных под названием «Основатель современной азербайджанской музыки: Узеир Гаджибейли». Электронная база данных состоит из разделов «Официальные документы»; «Жизнь и творчество»; «Основные даты жизни и творчества»; «Выдающиеся деятели об Узеире Гаджибейли»; «Произведения»; «О нем»; «Увековечение памяти»; «Награды»; «Фотогалерея»; «Фильмография» и «Видеогалерея».
Желающие ознакомиться с электронной базой данных могут воспользоваться ссылкой http://anl.az/el/emb/uhacibeyli/index.html.